Forum
Losowe zdjęcie
Môłkarniô
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Matura po kaszubsku

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Gospi
wysłane dnia: 9.1.2005 21:49
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.4.2004
z: Gduńsk
Wiadomości: 93
Matura po kaszubsku
Jako zainteresowana wszelkimi maturalnymi nowinkami, zapoznałam się z następującym artykułem w GW:

"ZDAWAĆ PO KASZUBSKU

Skoro mówimy po kaszubsku od dziecka, to normalne, że chcemy się sprawdzić na maturze - mówi Jacek Czaja z liceum w Strzepczu koło Wejherowa. Jest jednym z 23 uczniów z pomorskich liceów, którzy będą zdawać maturę po kaszubsku.

Możliwosć zdawania tego jezyka została wprowadzona wraz z nową maturą. Wybrali go licealiści w Brusach, Kartuzach, Somoninie. Jednak największa grupa - aż 12 osób - to uczniowie liceum w Strzepczu, gdzie cała maturalna klasa liczy 17 uczniów.
- W tych okolicach jest najwięcej rodzin, które w domach używają na co dzień kaszubskiego - wyjaśnia nauczycielka Halina Kaczykowska, absolwentka podyplomowego studnium na Uniwersytecie Gdańskim, które przygotowuje do uczenia języka kaszubskiego w szkołach.
Potwierdza to profesor Brunon Synak, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego i były prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: - W powiatach wejherowskim, puckim i kartuskim po kaszubsku mówi 90 proc. ludności.
Ile to tysięcy mieszkańców? Co innego mówią dane oficjalne, a co innego badania socjologów, które prowadził m.in. prof. Synak. - Według spisu powszechnego sprzed dwóch lat kaszubskim posługuje się 50 tys. osób, ale to dane mocno zaniżone - przekonuje profesor. - Rachmistrze poprostu nie pytali ludzi o drugi język. Sam musiałem się upomnieć, aby zaznaczono mi jego znajomość. Według naszych szacunków kaszubski zna 300, może nawet 350 tys. osób.
Kaszubi z zadowoleniem przyjęli niedawną decyzję Sejmu w sprawie używania m.in. języka kaszubskiego w urzędach. Będzie to możliwe w gminach w okolicach pucka, gdzie Kaszubów jest najwięcej.
Dla większości uczniów ze Strzepcza kaszubski to właściwie pierwszy jezyk wyniesiony z domu.
Mimo to nie wszyscy zdecydowali się na pełną wersję egzaminu. Z 12 osób tylko trzy chcą zdawać oprócz pisemnego także ustny.
- Teoretycznie młodzież przychodzi tu ze znajomością języka w mowie i poznaje skomplikowane zasady pisowni - mówi Kaczykowska. - Jednak egzamin pisemny jest w gruncie rzeczy prostszy. W skład tej części wchodzi test z wiadomości o języku (po kaszubsku) oraz porównanie utworów języka kaszubskiego i polskiego (po polsku).
Natomiast część ustna to prezentacja wybranych zagadnień związanych z historią i folklorem kaszubskim i rozmowa z egzaminatorem. - Tu trzeba mieć umiejętność płynnego posługiwania się kaszubskim, i to nie w jego "gwarowej" odmianie, ale tej literackiej - tłumaczy Kaczykowska."

Swoją drogą to jestem ciekawa tej matury. Może dało by się zamieścić ją w internecie tak jak pozostałe. Choć chyba nikt próbnej nie pisał. Ale tego nie wiem.

Pozdrawiam


----------------
Smutek bierze się z czasu, który minął nie wydając owocu

Mahdi
wysłane dnia: 9.1.2005 21:54
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 5.1.2005
z: Szczecin
Wiadomości: 32
Re: Matura po kaszubsku
Nie będzie to obszerna wypowiedź
Powien tyle że bardzo mnie to cieszy
Gospi
wysłane dnia: 9.1.2005 22:09
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.4.2004
z: Gduńsk
Wiadomości: 93
Re: Matura po kaszubsku
To faktycznie nie jest obszerna wypowiedź, lecz w swojej zwięzłości zawiera wszystko, co najważniejsze.


----------------
Smutek bierze się z czasu, który minął nie wydając owocu

mkwidzinski
wysłane dnia: 9.1.2005 23:02
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Matura po kaszubsku
Witaj

Wprawdzie nie sama matura, ale informator maturalny z języka kaszubskiego znajduje się w PDF w tym miejscu
Tam znajdzieszm.in. przykładowe przykłady na część ustną i nie tylko.

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002