Forum
Losowe zdjęcie
Kaszubi na Giewoncie 19
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Józef Dombek

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Witkacy
wysłane dnia: 16.3.2005 15:47
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 7.3.2005
z:
Wiadomości: 6
Re: Józef Dombek
Dziękuje za informację. Dokładnie takie samo wrażenie odniosłem czytajac tą biografię.
Pozdrawiam
tczewianin
wysłane dnia: 9.3.2005 18:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Józef Dambek
Witam!

Biogram samego Dambka jest na wspomnianej stronie mocno podkolorowany na jego korzyść. Nie ma ani słowa o samosądzie na jego poprzedniku Józefie Gierszewskim ("Rysiu"), ojcu prof. Stanisława Gierszewskiego. Sam Dambek, w świetle dostępnych opracowań historycznych, jawi się jako charakteropata, człowiek o zawyżonym "ego" . Nadużyciem jest też powoływanie się przez dzisiejszych hagiografów Dambka na jego współpracę z ks. por. Józefem Wryczą, który się z tej współpracy szybko wycofał. Z czysto strategicznego punktu widzenia, dorwanie się Dambka do władzy w Gryfie Pomorskim było tragedią tego ruchu. Co dobrego można powiedzieć o konspiratorze, który zleca sporządzenie listy członków organizacji otwartym tekstem, a potem daje ją kurierowi do plecaka? Gdyby nie to, że z powodu tych list setki ludzi trafiły do KL Stutthof, to może byłoby nawet śmieszne i nadawało się na serial komediowy w rodzaju "Hallo, hallo". Ciszej nad tą trumną...


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Witkacy
wysłane dnia: 8.3.2005 0:52
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 7.3.2005
z:
Wiadomości: 6
Re: Józef Dombek
Racja to był Józef Dambek. Przepraszam za pomyłke. Na wspomnianej stronie juz dziś byłem i właśnie z niej był zaczerpnięty text na tablicy obok krzyza w Gołubiu. Czy to jest właśnie prawda historyczna, czy to o czym czytałem kiedyś??
lepusz
wysłane dnia: 7.3.2005 23:22
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 25.9.2003
z: Kolbudy
Wiadomości: 510
Re: Józef Dombek
Może najpierw rozwieję Twoje wątpliwości zawarte w Twoim poście, a więc w Gołubiu (Kaszubskim) 6 marca 2005 roku odbyła się uroczystość zwiazana z 61. rocznicą zamordowania por. Józefa Dambka ( a nie Dombka, czy Dąbka) przez Jana Kaszubowskiego.

Znacznie wiecej informacji znajdziesz na stronie www.gryfpomorski.za.pl prowadzonej przez Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. TOW "Gryf Pomorski" założone m.in. przez Alojzego Dambka - syna por. Józefa Dambka. Na stronie tej znajdziesz kontakt z Towarzystwem i myślę, że oni rozwieją pozostałe Twoje wątpliwości.

Uprzedzam, że historia "Gryfa Pomorskiego" jest ciągle niejasna. Nie wszystko co przeczytasz w internecie czy np. czasopismach pomorskich możesz traktować jako prawdę.
Witkacy
wysłane dnia: 7.3.2005 14:51
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 7.3.2005
z:
Wiadomości: 6
Józef Dombek
5 marca w gołubiu odbyła się uroczystość związana ze smierćią działacza "Gryfa Pomorskiego" ppor. J Dąbka. Na tablicy upamiętniającej w gołubiu opisano historię jego życia i śmierci, która po przecztaniu wprowadziła mnie w wątpliwości. Jestem przekonany że czytałem w jakimś opracowaniu że człowiek ten zginął po wyskoczenu z pociągu z którego uciekł gdy wyczuł zasadzkę. Uciekając w strone jeziora został zastrzelony przez ??kaszubskiego (tu nazwisko by sie zgadzało) który strzelał z pociągu, i zginął dokładnie w miejscu gdzie dziś stoi krzyż. Wersja na tablicy jest inna, zresztą zaczerpnięta z sieci. I teraz moje pytanie brzmi czy ktos mógł by rozwiac moje wątpliwości. Moze ktoś ma pewne informacje na ten temat. Zwracam się tu szczegulnie do urzytkownika Tabocznik z gdyni który pare wątków niżej mówił że zna świadków tych wydarzeń. Z góry dziękuje
« 1 2 (3)
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002