Forum
Losowe zdjęcie
Rybno
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Święcowie czy synowie Svena?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 30.3.2005 16:06
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Święcowie czy synowie Svena?
Siedzę sobie i myślę, czy przy okazji translacji staropomorskich (łacińskich, niemieckich) dokumentów na język polski nie wylano dziecka z kąpielą.

W oryginale czytamy "die Svenzonen", co jest tłumaczone jako "Święcowie", czyli dzieci Święcy. A może należałoby to czytać "die Sven sohnen" czyli synowie Svena?

Podobnie z "Sianowem", która to nazwa po polsku kojarzy się z sianem, ale po kaszubsku "Swjonowo", z owym -w- pośrodku, też jest podobna bardziej do Svena, niż do siana.

Niech się wypowie w tej sprawie ktoś bardziej biegły ode mnie w onomastyce. Jeśli te przypuszczenia są coś warte, to może są to ślady po osadnictwie skandynawskim w naszej Ojczyźnie?


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

tgrabar
wysłane dnia: 1.4.2005 21:34
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Święcowie czy synowie Svena?
Szanowny Panie Tomaszu,
widzę, że od paru już dni oczekuje Pan odpowiedzi na dręczące pytania, na które - jak sądzę - nikt zapewne z forumowiczów nie będzie w stanie odpowiedzieć, czy choć rozwiać Pańskie watpliwości. Myślę sobie, że istnieje w Gdańsku grono osób, które ma w tej sprawie coś do powiedzenia, ale może "oni" aż tak nisko nie schodzą i portal kaszubski jest im zupełnie nieznany, szkoda...
pozdrawiam Tadeusz Grabarczyk
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002