Forum
Losowe zdjęcie
Friedrich Lorentz
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     '30 Dni': Naród Kaszubi ?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
adamfwk
wysłane dnia: 22.1.2004 15:55
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: '30 Dni': Naród Kaszubi ?
wiem ze to co teraz napisze nie ma moze wiekszego sensu , nie uwazam tez zebym nalezał do srodowisk "polonofilskich" ani "narodowych", ale uwazam ze panstwo ma moralny obowiazek oplacac organizacje kaszubskie a przede wszystkim nauke jezyka kaszubskiego w szkolach wszelkiego typu.
3 rzeczypospolita jest moralnym spadkowierca PRL, dzieki ktoremu mamy taka sytuacje jaka mamy. do 3 RP nalezy wiec obowiazek ochrony kaszubskiego dziedzictwa.
Nie mowie ze kaszubi nie powinni sami starac sie o swoj rozwoj, ale prawda jest taka ze kaszubszczyznie jako takiej potrzebna jest natychmiastowa reanimacja !.

Tylko jak zmusic do tego wladze naczelne 3 RP?

pozdrawiam.
Adam od Hintzkow


----------------
Viva la Kaxubia......

Gość
wysłane dnia: 22.1.2004 17:10
Re: '30 Dni': Naród Kaszubi ?
Przemek wydaje mi się, że budujesz obraz jakoby państwo i samorząd lokalny poprzez wspieranie języka kaszubskiego i kultury kaszubskiej wymagało w zamian postawy cytuje "polonofilskiej".
1. Czy niektórzy starostowie wymagają od niektórych zespołów muzycznych w zamian za sponsoring postawy polonofilskiej ?
2. Z budżetu państwa na język kaszubski w 2003 r. dostaliśmy 11 000 na Pomeranię i 50000 na podręcznik do kaszubskiego. Czy państwo poprzez udzielanie wsparcia w tej formie chce "polonizować" Kaszubów? Jestem przekonany, że z budżetu powinny iść znacznie większe środki na język i kulturę kaszubską. Ale skoro sami Kaszubi nie chca zachowywać i rozwijać swojego dorobku to przecież ministrowie za nich nie będą pisali wniosków grantowych o np sfinansowanie tłumaczenia i wydania Ulissesa po kaszubsku.
3. Kaszubi płacą podatki więc ich kultura powinna być finansowana również z pieniędzy publicznych.
4. Przypomniałem sobie jakie instytucje m.in. są w regionie utrzymywane przez władze publiczne;
Muzeum Stuthof - Minister KULtury
Muzeum Zachodniokaszubskie, skansen we Wdzydzach - marszałek województwa
Muzeum Piśmiennictwa w Wejherowie - starosta wejherowski itd.
Przyjmując Przemka rozumowanie możemy dojść do wniosku, że Kaszubi wybrali np. starostę wejherowskiego, kartuskiego, puckiego itd. którzy wspierając kulturę kaszubską żadają w zamian postawy "polonofilskiej". No, ciekawa teza...
Nie będe się tutaj rozowdził bo możnaby referat o tym napisać.
Wydaje mi się że największym niebezpieczeństwem współcześnie dla Kaszubów są sami "KAszubi".
Łukasz

Gość
wysłane dnia: 22.1.2004 21:25
Re: '30 Dni': Naród Kaszubi ?
"30 Dni" ("właściwie 2x30 Dni) wydaje Fundacja Dar Gdańska Donalda Tuska. Ta sama fundacja wydała elementarz i słownik ilustrowany. Sa to "kochane ludzie" ale na sprawach kaszubskich... niewiele wiedzą o tym co się dzieje za rogatkami miasta. Stwierdzić muszę jednak wyraźny postęp. Nie wiem kto tłumaczył tekst (Marcin nie zna tłumaczki o publikacji dowiedział się ode mnie) ale samo "Kaszubowie" mówi samo za siebie.

Chetnie bym pogadał, ale moje pokolenie czasami nie nadąża za techniką.

W mojej gminie problem narodowości kaszubskiej rozwiazało jedno polecenie szefowej spisu aby uzyć gumki lub korektaora. (Gmina Linia).

Sam uważam że Kaszubi stoją na rozdrożu: między asymilacja a emancypacją. Wolności nikt nam nie daruje. Trzeba faktów dokonanych takich jak choćby ta strona.

Trwajaca stulecia kolonizacja kulturalna Kaszubów daje o sobie znać. Wiem, że czasem "Kaszëba z krwie ë gnôta" gorliwie pracuje nad zgubą narodu.

Witold Bobrowski z Głodnicy
Marcin jest synem kuzyna mojego ojca - moim krewnym
(tytaj się chwalę)
brezap
wysłane dnia: 29.1.2004 13:12
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.10.2003
z:
Wiadomości: 89
Re: '30 Dni': Naród Kaszubi ?
"Przemek wydaje mi się, że budujesz obraz jakoby państwo i samorząd lokalny poprzez wspieranie języka kaszubskiego i kultury kaszubskiej wymagało w zamian postawy cytuje "polonofilskiej". "

Łukasz, ja nie buduje zadnego obrazu, przytoczyłem tylko pewien pkt widzenia zaznaczony we wspomnianym artykule. Jesli zas miałbym sie odnieść do Twego zdania zamieszczonego powyzej, to ja widziałbym to bardziej w w ten sposób, ze w sumie bardziej niestety działa to tak, ze czasami ludzie sami na zasadzie jakies 'narodowej autocenzury' unikaja jasnych stwierdzeń bojąc się, ze może im to zaszkodzić w publicznej karierze, czy sytuacjach opisanych przez Ciebie. A znane nam wszystkim konkretne przykłady pokazują że nie ma się czego bać :))

A z tezą, że współczesnie największym niebezpieczeństwem dla Kaszubów sa sami Kaszubi, nie zgodze sie o tyle, ze nie tylko współcześnie. Kaszuby sa takie jacy my jestesmy i jacy byli nasi przodkowie i może kiedy zamiast spiewać piosenki o dalekim Krakowie, zajmiemy się soba i naszą najbliższą okolicą bedą wygladały trochę lepiej

pozdrowionka
Przemk
« 1 (2)
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002