Forum
Losowe zdjęcie
Przëwidzczi Lëpińc pòd Gwiôzdama 20
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     mamy nowy język?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Jupcew
wysłane dnia: 27.7.2007 18:52
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
mamy nowy język?
CzDark
wysłane dnia: 27.7.2007 21:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: mamy nowy język?
Dlô mie dwa jãzëczi są apartné, jeżlë znając jedén nie jesmë w sztądze rozmiec drëdżégò. Jô znając pòlsczi lëteracczi niga nie miôł jiwrów w zrozmienim szląsczé gôdczi, ale dokądka jô sã nie nôùczëł kaszëbsczi mòwë jô nie bëł w sztądze jej rozmiec znając pòlsczi.

Wéjle! Prôwda je takô, jëż tu dërch rządzy pòlitika, a jié lingwistika. Np. czesczi ë słowacczi to dlô mie je jeden jãzek, to samò jeżlë gôdamë ò serbò-chòrwacczim. Zôs dólnomiemiecczi czë òksëtońsczi czë lombardzcczi, ligùrëjsczi czë wenecczi to nie są niżódné dialechtë (jak to je czãsto pisóné) ale apartné jãzëczi.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Realista
wysłane dnia: 1.8.2007 22:08
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 26.9.2004
z:
Wiadomości: 243
Re: mamy nowy język?
Cytat:
Dlô mie dwa jãzëczi są apartné, jeżlë znając jedén nie jesmë w sztądze rozmiec drëdżégò.


Kwestia rozumienia jest stosunkowo małoprecyzyjnym kryterium, bo jedna osoba zrozumie więcej, inna mniej, w zależności od zdolności językowych i innych czynników. Poza tym od ilu procent (nie)zrozumienia miałby się zaczynać język?
CzDark
wysłane dnia: 2.8.2007 0:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: mamy nowy język?
>>Kwestia rozumienia jest stosunkowo małoprecyzyjnym kryterium, bo jedna osoba zrozumie więcej, inna mniej, w zależności od zdolności językowych i innych czynników.


Jo, ale jeżlë niżóden człowiek nie zrozmie, to na gwës mómë dwa apartné jãzëczi. Zôs jeżlë wszëtcë zrozmieją tej na gwës dwa mòwë są jednym jãzëkã. Dëskùtowac to mòże czej dzél rozmie ë dzél nié.
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002