Forum
Losowe zdjęcie
Ugoszcz
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Trepczik- be!

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
fopke
wysłane dnia: 1.12.2007 2:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 7.7.2003
z: Chwaszczëno
Wiadomości: 462
Trepczik- be!
Dobrze, że Trepczika wërzucëlë z Kaszëb- http://www.youtube.com/watch?v=PWi7fB-p3Cg&feature=related


----------------
"Pòjmë w przódk z kaszëbizną!"- J. Trepczik- www.fopke.pl

dino888
wysłane dnia: 5.12.2007 21:15
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Trepczik- be!
Nie lubię takiego prania mózgu. Trepczyk został WCIELONY do Wermachtu, nie poszedł tam dobrowolnie. Jest autorem słownika polsko - kaszubskiego. Myślę, że nie ma sensu oczerniać kaszubskich działaczy, i wyzywanie ich od separatystów, kiedy im zawdzięczamy tak wiele. Pozdrawiam.
prezes
wysłane dnia: 6.12.2007 10:36
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 4.12.2007
z: Szczecin
Wiadomości: 3
Re: Trepczik- be!
Ùznôwóm, że je dobry nën donëchczasny tekst Derdowsczégò. Ale i tuwò prawie wszëtce bierzą za hasło drëdżi dzél zwrotczi, tzn.: "Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polsczi". Ko całô zwrotka tak brzëmi: "Czujta tu ze serca toni nasz skłôd aposczolsczi. Nie ma Kaszëb bez Polonii i bez Kaszëb Polsczi".
Kò ù Trepczika ( w jego "himnie") nié ma òdnieseniô do wiare (katolecczi). Jak nié ma òdniesenio do wiare, tej do czegò sã òdwòłac?...
Co jinszégò, że Trepczik napisôł "Kaszëbskô Królewô". Fejn sprawa, i dobri tekst i nie leno tekst ale jedna z nôwicy spiéwónëch na Kaszëbach piesniów. Ta piesnia gò w jaczis spòsób rehabilitëje. Ale rehabilitëje jegò òsobã, a nié jegò dzejanié, jakno taczé.
Znajã tekst Trepczika, co je fawòfizowóny na himn kaszëbsczi. Achtniãcé Swiãtopôłka, chtëren zabił seniora, je nie do przejãcô!!! Swiãtopôłk niżódną miarą nie je bùchą dlô Kaszëbów!!!
sgeppert
wysłane dnia: 6.12.2007 11:58
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Trepczik- be!
Cytat:
Kò ù Trepczika ( w jego "himnie") nié ma òdnieseniô do wiare (katolecczi). Jak nié ma òdniesenio do wiare, tej do czegò sã òdwòłac?...

Słusznie. Dlatego wojsko niemieckie miało na pasach napisane "Gott mit uns". Amerykanie na pieniądzach do dziś piszą "In God we trust". Polacy maja Boga, Honor, Ojczyznę. Zamachowcy z Al Kaidy giną z okrzykiem "Allah akbar". Niech więc i Kaszubi "trzymią z Bodziem". I z Bożym imieniem na ustach niech wszyscy się powyrzynają.

Nawiasem mówiąc, moja "wiara i skład apostolski" nie brzmi "Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polsci".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Apostolski_symbol_wiary


----------------
Stanisław Geppert

Klara
wysłane dnia: 6.12.2007 15:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 4.5.2005
z:
Wiadomości: 165
Re: Trepczik- be!
prezes napisał:

"Co jinszégò, że Trepczik napisôł "Kaszëbskô Królewô". Fejn sprawa, i dobri tekst i nie leno tekst ale jedna z nôwicy spiéwónëch na Kaszëbach piesniów. Ta piesnia gò w jaczis spòsób rehabilitëje. Ale rehabilitëje jegò òsobã, a nié jegò dzejanié, jakno taczé."

Czë Trepczik brëkuje rehabilitacji? Nibë czemù? Bò nie pisôł w kòzdim dokazu "Më trzimómë z Bògã!". A czë "prezes", kòżdé zdanié kùńczi: -"Më trzimómë z Bògã!"

"Znajã tekst Trepczika, co je fawòfizowóny na himn kaszëbsczi. Achtniãcé Swiãtopôłka, chtëren zabił seniora, je nie do przejãcô!!! Swiãtopôłk niżódną miarą nie je bùchą dlô Kaszëbów!!!"

To są le klapë jaczé je grzéch pòwtôrzac. "prezesu" zazdrze do;
Gerard Labuda, Historia Kaszubów w dziejach Pomorza, T I, Gdańsk 2006, s.222 ë p. , abò do Lech Bądkowsczi, Odwrócona Kotwica, dze je załi rozdzél ò ti sprawie.

Chcemë nôprzód zmienic "Jeszcze Polska...", bò tam téż Bòga nima, ë rehabilitowac masona Wëbicczégò..

"prezesu" zdrzë na balkã w òkù swòjim!
prezes
wysłane dnia: 7.12.2007 20:36
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 4.12.2007
z: Szczecin
Wiadomości: 3
Re: Trepczik- be!
Czytając odpowiedzi - komentarze "sgeppert" i "Klara" odnoszę wrażenie braku zrozumienia tego, co mialem zamiar wyrazić w kontekscie filmiku na YouTube
Jeszcze raz powtarzam: po co Kaszubom nowy hymn z "motywem" Świętopełka?

Pozdrawiam
Kazimierz ze Szczecina
sgeppert
wysłane dnia: 7.12.2007 22:13
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Trepczik- be!
Bo motyw Świętopełka podoba nam się bardziej od motywu ganiania z kłonicą za Niemcami.


----------------
Stanisław Geppert

adamfwk
wysłane dnia: 9.12.2007 1:38
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: Trepczik- be!
Panie prezesie! ( Marian Jezyna ze Szczecnia?) co to znaczy nowy hymn? jesli nowy to musial byc stary, jaki byl stary? Przeciez Kaszuby nie mialy nigdy hymnu. Mnie osobiscie podoba sie piesn Trepczyka. Nigdy nie przyznam sie do "poskiej wiary, polskiej mowy", i mysle ze duzo Kaszubow tego nie zrobi. Poza tym morderstwo okupanta Leszka przez Swietopelka to chyba raczej czym ktory powinien zostac nagrodzony niz potepiony? czy pana zdaniem wszystkie zamachy AK na Niemcow w czasie II wojny swatowej powinny zostac potepione? sytuacja mniej wiecej taka sama przeciez...


----------------
Viva la Kaxubia......

Michal
wysłane dnia: 9.12.2007 18:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Trepczik- be!
Bracia Kaszubi, ja wiem hymn ważna sprawa, ale oszczędźcie w tej dyskusji biednego Leszka Białego i Świętopełka.

Ja wiem, że Wikipedia pisze, że książę krakowski zginał z rąk świętopełkowych siepaczy, ale już dawno temu Gerard Labuda zwracał uwagę, że cała ta sprawa bez dwóch zdań jest podejrzana. Nie do końca wiadomo co konkretnie miał niby zyskać Świętopełk na śmierci księcia krakowskiego. O całej sprawie wiemy głównie ze źródeł pochodzących z Wielkopolski, które robiły co mogły by odrzucić podejrzenia od osoby która najwięcej zyskała na tym zabójstwie - Władysława Odonica. Jako dziadek przyszłego króla Przemysła II mógł tu liczyć na szczególne względy kronikarzy z końca XIII wieku. Nie dość tego, z tego co pamiętam, nie jest wcale jednoznaczne, czy owi Pomorzanie nie pochodzili czasem z władztwa Gryfitów...

Cała konstrukcja natomiast o tym, że zabójstwo Leszka, pozwoliło Sobiesławowicom wybicie się na niezależność, to hipoteza także wybitnie piętrowa, bo bladego pojęcia nie mamy, jakiż ich status był w czasach świętopełkowego ojca i stryja. Praktycznie nic, poza kadłubkową wzmianką o ich "namiestnictwie", nie wskazuje by traktowano ich jako uzurpatorów. Zaś pryncypat Leszka był taki uciążliwy, że to właśnie w tym czasie podwaliny pod swoją potęgę zbudował książę Henryk Brodaty... (Zresztą z tego co pamiętam, to na początku XIII wieku, książęta gdańscy zostali zmuszeniu do złożenia hołdu lennego... Duńczykom).

Pozdrawiam

Michał

Ps. Z tego co pamiętam, to akurat Świętopełk pierwszy zaczął z kłonicami biegać za Krzyżakami Nawet Chełmno udało mu się, przy tej okazji spalić
sgeppert
wysłane dnia: 9.12.2007 19:29
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Trepczik- be!
Cytat:
Z tego co pamiętam, to akurat Świętopełk pierwszy zaczął z kłonicami biegać za Krzyżakami Nawet Chełmno udało mu się, przy tej okazji spalić

O, to w nawiązaniu do innego wątku - sam podałeś powód, dla którego dzisiejsi budowniczowie tożsamości wielkiego Kociewia mogliby, podobnie jak Kaszubi, nawiązywać do Świętopełka. Biorąc pod uwagę obszar działania, to kłonice dające Krzyżakom łupnia, jak najbardziej mogły być również kociewskie. Abstrahując od faktu, że wtedy w wojny angażowali się raczej rycerze z mieczami i toporami niż chłopi z kłonicami. No chyba że Derdowski odkrył nieznaną wcześniej kłonicę bojową, stosowaną przez Świętopełkową armię. Podobnie jak cudowną bronią armii wietnamskiej przeciw Amerykanom miał być KBKB - krótki bojowy kij bambusowy.


----------------
Stanisław Geppert

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002