Forum
Losowe zdjęcie
Kołbacz - skandynawskie arkady (2504)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Alicja
wysłane dnia: 24.4.2008 23:09
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Nie proponuję aby oferować tandetę z logo "made in Cashubia". Absolutnie! Dlatego jestem przeciw cepeliowszczyźnie. Mój model "B" zakłada grono osób robiących w sposób profesjonalny (jako zawód, dla utrzymania) produkty kaszubskie, a nie robiące produkty kaszubskie jako hobby, bo wtedy kwestia trafienia w rynek, potrzeby, image, jakość ma znaczenie niepierwszorzędne. A także odbija się to na czasie wytworzenia takiego produktu, np produktu kultury, co jest moim zdaniem tak ważne dziś - bo nie da się ukryć, że kultura kaszubska jest nieco... delikatnie rzecz biorąc... opóźniona w porównaniu z "innymi, znanymi kulturami" a chyba zależy nam aby była równorzędna i pełnoprawna (tak nawet chyba Zrzeszenie deklaruje )
Ala


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

jwfwarsaw
wysłane dnia: 4.12.2009 17:42
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 16.11.2009
z:
Wiadomości: 1
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Byłem w Juracie i okolic niedawno i szukałem tematyce kaszubsko-t-shirt, a także flagi z Gryfem. Byłem zaskoczony, nie być w stanie znaleźć niczego, zwłaszcza, gdy porównać ją z Walii i Bretanii (wyroby z ddraig Goch w Walii, a Gwenn ha du w Bretanii, są dostępne wszędzie). Wszelkie sugestie, dlaczego trudniej znaleźć takie rzeczy na Kaszubach? A jakieś dobre propozycje, gdzie można znaleźć to, czego chcę w Internecie? Wszelkie Przepraszamy za pomocą Google przetłumaczyć tę wiadomość!
kazeb52
wysłane dnia: 14.12.2009 9:22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 6.10.2008
z:
Wiadomości: 13
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Taczich krómów, dze jidze kùpic bawełnowé kòszulczi, je wicy na Kaszëbach, le lëdze ni mają czasu za dëtka ë tëch prawie dëtków téż nié za wiele, bë tam prawie dojachac, a jesz cos kùpiac. Skòrno jô tuwò do Wajégò krómù ,,Allegro Molto’’ ju wszedł, zarô sã mùszã dolmaczëc, czemù chùtkò nie wëcygóm dëtków. Ma jesma doma le dwòje, a kòsulków z Kaszëbsczim Grifã mómë jaż piãc. Równak nama tak do kùńca sã òne nie widzą, kò ze dwùch jidze sczechlëc ne nié za piãkné Grifë. Nen nowi Grif je przejinaczony, je òdewstą òd jawernotë, kò mù skrzidła wërosłë nie z łopatków, jakno wszëtczima aniółkama czë òrzłama, leno ze - slôdka. Wiele piãkniészi je Grif z trëmë Aleksandra Majkòwsczégò - z ti stanicë, co jesz béł baro kaszëbsczi, bùszny, a téż nie tak dzywny. Pózni, pò II swiatowi wòjnie, bëłë dwa Grifë - znôw dosc dzywné: jeden béł ,,zëmny'', jakbë prost z gôrbnégò kama zdjãti; a nen drëdżi służëł czej klatôk (je widzec - mùszôł). Terô je nen Grif-òdewsta… (Béł kònkùrs na pòznakã Z K-P, le zrechòwóny na firmë a nié zwëczajnëch lëdzy; kò jô, jakno artista snôżich kùńsztów, co ju wnetk całé 30 lat malëje taczé znanczi, nijak bë so z taczim ùstôwã kònkùrsu nie pòradzył, prawie jakno szkólny, co ni mô wiôldżi warkòwnië.) Jem na to gwës, ëż Kaszëbsczi Grif, namalowóny tak wicy pò lëdzkù, béłbë czãscy kùpòwóny. Nalepczi z Grifã téż nie są fejn ze starą wëmùjkóné: nie są drëkòwóné na żôłti pleszënie (jakno przódë lat), téj chùtkò wëbladną; nie są fejn sztôłtné – òkòlné, òbiéżné czë jesz jinsze, le kańcaté czë – jesz gòrzi – z manowim dodôwkã. Na ałtół je nôlepszi taczi bez różków, co sã zarô nie òdriwô. Krótkò rzeczącë, co kaszëbsczé,mùszi bëc wiedno baro ùdałi – nôlepszé ! Téż są baro pòtrzébné wanożné kaszëbskò-ògłowé (żebë szło na taczim przedôwanim zarobic) krómë na kółkach, co sã mògą zwac - wezmë - ,,Remùsowima Karama’’, bë mògłë dojachac do kòżdi parafië na òdpùst, swiãta, òżniwinë czë zwëczajné niedzele. Jô dopiero mùszã so kùpic taką pòznakã Kaszëbski, le szkólnowie są wiedno ,,na lińcuchù’’ przë szkòle, czéj jaczés zadzéwné szczerze, a drëdżi dzysdnia wnetka téż, wezmë przedôwôczczi, ùrzãdownicë, séwarze czë chòdowacze. Dzecama w szkòle sã widzy nalepiwac Kaszëbsczé Grifë wew zesziwkach, le na wsach nijak ni mògą taczich kùpic. Ùczałi pòwiôdają, że w cos kòl 80% przëpôdków to dzecë przemògną starszich czë szkólnëch, dze rodzëzna abò wanożné karno mbdze jesc, a w Macdonaldach niżódnych kaszëbsczich sprawów sã nijak nie kùpi.
- Z Panã Jezëskã !!!
« 1 2 3 (4)
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002