Forum
Losowe zdjęcie
Starogard (Łobeski) - pałac Borków
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     "Rosyjska prasa straszy secesją Śląska"

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
wotoch
wysłane dnia: 17.6.2008 14:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
"Rosyjska prasa straszy secesją Śląska"
Przeglądając informacje o reprezentacji piłkarskiej i wielkim sukcesie narodowym natrafiłem na ciekawostkę regionalną. Jak sie okazuje rosyjskie media donoszą że już wkrótce Śląsk odłączy się od Polski.
Więcej tu : http://www.tvn24.pl/-1,1554033,wiadomosc.html
lub tu : http://www.tvn24.pl/12690,1548884,wiadomosc.html
Jak widać jedni walczą o przetrwanie w przyrodzie inni już o autonomię. Dokąd zmierzasz Cassubio?
Marek Wantoch Rekowski - Kramarzyny


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

m_narloch
wysłane dnia: 17.6.2008 19:07
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 23.4.2008
z: Łąg, Śliwice,Gdynia
Wiadomości: 39
Re: "Rosyjska prasa straszy secesją Śląska"
Ciekaw jestem jak miałaby wyglądać wymarzona śląska lub kaszubska autonomia? Jakie miałyby być jej granice terytorialne, kompetencje władz. ZK-P ani żadna inna licząca się instytucja jak na razie nie wypracowały w moim odczuciu żadnego konkretnego stanowiska w materii wykorzystania obecnych instytucji samorządowych na Pomorzu ani też zakresu ewentualnej autonomii.
marcinlezmik
wysłane dnia: 19.6.2008 18:48
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 5.6.2007
z: Roczicënë-Nyjow, Wiôldżé Roczitczi
Wiadomości: 31
Re: "Rosyjska prasa straszy secesją Śląska"
Nie podali numeru ani nawet dnia wyjścia rosyjskiej gazety, więc informacja ta budzi moje zastrzeżenia(tvn lubi czasem wprowadzać rusofobię).
A co do posłanki, to Kutz ma rację.
Pozdrawiam

Myrck


----------------
Roczicënë-Nyjow i Dolëzna Jadwidżi.

kaszuba82
wysłane dnia: 2.7.2008 3:18
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 21.2.2005
z: Kościerzyna
Wiadomości: 1
Re: "Rosyjska prasa straszy secesją Śląska"
Myślę, że obszar współczesnych granic rozciągałby się od Tucholi po Hel ( na północ), obejmowałby powiat kościerski od wschodu po powiat bytowski na zachód. Stolica Gdańsk.
Ale..to tylko marzenia..
m_narloch
wysłane dnia: 2.7.2008 20:39
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 23.4.2008
z: Łąg, Śliwice,Gdynia
Wiadomości: 39
Re: "Rosyjska prasa straszy secesją Śląska"
W samym powiecie wejherowskim mieszka ok. 183 tysięcy ludzi, przy czym w spisie powszechnym do mówienia w języku kaszubskim przyznawało się ok 50 tysięcy (nie wspominając o liczbie osób podających narodowość kaszubską). Teren ewentualnej autonomii byłby w znacznej większości zamieszkały przez ludność, która z Kaszubami się nie utożsamia, a być może w razie zamieszkania w takim tworze miałaby odczucia do niego negatywne. Sama autonomia nie jest mrzonką moim zdaniem- stopniowa autonomizacja regionów w Polsce, czy też ich zwyczajne umocnienie poprzez zwiększenie środków i kompetencji jest procesem nieuchronnym, w takiej czy innej formie obecnie samorządu mogą podejmować ze sobą współpracę, np. przy dofinansowaniu projektów związanych z ochroną kaszubskiego dziedzictwa. Najważniejsze jednak to tworzenie zrębów dla silnej pomorskiej gospodarki.

Temat autonomii tak jak i parę innych stale się w dyskusjach wśród co niektórych Kaszubów powtarza, ale nigdy nie słyszy się w nich niestety, że dana autonomia pomorska w tej czy innej formie, aby służyć kaszubskości, musiałaby być również atrakcyjna pod względem korzyści kulturalnych i ekonomicznych dla wszystkich mieszkańców Pomorza. Na to jak działają politycy i czołowi działacze regionalni nie mam jednak najmniejszego wpływu, a więc wracam do swojego wolterowskiego ogródka pracować nad własną autonomią.
nawcz
wysłane dnia: 4.7.2008 23:04
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 23.6.2008
z: Nawcz-gm. łęczyce
Wiadomości: 4
Re: "Rosyjska prasa straszy secesją Śląska"
Witam
no własnie dokąd skoro nie mogę znalesc ani jednej stronki z informacją o planowanym rozwoju Kaszub
jedynie same skanseny
Rosianie lubia baiki pisac bo co im pozostało skoro im Polskę odebrano chyba pozostał im sie ino sznur -hehhee - a moze marzą o przyłączeniu Kaszub do Rosji
pozdrawiam
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002