Forum
Losowe zdjęcie
jeziorko
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Mit potrzebny od zaraz!

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 6.1.2009 21:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Mit potrzebny od zaraz!
>>hebrajski

W Pòmòrscë co nôwëżi w bòżnicach. Doma to bëł jidisz

>>dolnosaksoński

Dólnomiemiecczi jãzëk dzeli sã na trzë dialechtë

-dólnosasczi
-dólnofranczijsczi (nederlandzczi; bënë tegò òlãdersczi)
-pòrenkòwòdólnomiemiecczi (bënë tegò 'Pommersch')


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Jark
wysłane dnia: 3.1.2011 22:28
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Przekopując się przez zasobowe archiwa odkryłem ten "mitologiczny" wątek. Dyskusja zakończyła się z dobrym okładem 2 lata temu. Chciałbym jednak nawiązując do niej zaproponować odkurzenie tematu.

Wspomniana na samym początku dyskusji przez Bogusię C. potrzeba mitu, z którym można się identyfikować nie musi się ograniczać do pojęć ulotnych lub historycznych. Dla przykładu w Wielkiej Brytani od lat (zgodnie z przyjętą w 1983 r. ustawą) najcenniejsze z kulturowego punktu widzenia miejsca i obiekty są oznaczane jako otrzymywanie powiadomień o publikacji nowych materiałów "Angielskie Dziedzictwo".

Zastanawiałem się pod tym kątem co mogłoby być naszym kaszubskim/pomorskim dziedzictwem, jakie miejsca i obiekty warto byłoby "oznaczyć" jako naszą spuściznę i dziedzictwo. Moja krótka lista na początek to:
1-3. Święte Góry Pomorza (Polanowska, Chełmska, Rowokół - wielowiekowe miejsca kultu, wpierw pogańskiego, później maryjnego)
4. Oliwa - katedra (nekropolia książąt Gdańskich)
5. Darłowo - kościół mariacki (miejsce pochówku jedynego "pomorskiego" króla - Eryka I)
5. Bytów - kościółek kaszubski (miejsce, gdzie Krofey pracował nad pierwszą kaszubską publikacją)
6. Smołdzino - kościół Michała Brugemanna (Pontanusa, tego od Małego Katechizmu Lutra)
7. Piaśnica - kwatery pomordowanych (kaszubska Golgota)
8. Żukowo - klasztor (kolebka kaszubskiego haftu)
9. Wdzydze - muzeum etnograficzne (groby Gulgowskich)
10. Wejherowo - kalwaria wejherowska
11. Sianowo - sanktuarium MB Królowej Kaszub
12. Puck - port (miejsce zaślubin z morzem w 1920 r.)
13. Głodnica - szkoła (pierwsza kaszubska szkoła podstawowa)
14. Lębork - dom Nipkowa (współtwórcy telewizji)
15. Przysiersk koło Bukowca - grób Floriana Ceynowy (albo miejsce, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia)

Lista jest oczywiście jak najbardziej subiektywna i do dyskusji. Na to właśnie liczę, podobnie jak i na to, że inni użytkownicy Zasobów będą mieli ciekawsze propozycje... Może uda nam się wspólnie stworzyć taki "Kaszubski/Pomorski Skarb", składający się kilkudziesięciu lub kilkuset miejsc/obiektów na całym Pomorzu?

Jerk
Tites
wysłane dnia: 3.1.2011 23:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Możemy próbować coś takiego stworzyć.. taką dajmy na to listę propozycji. Lecz jakaś organizacja (?) mogłaby później takie odznaczenia nadawać... Niech stałoby się to oficjalne i formalne, tak, że pewne miejsca będą mogły się takim 'statusem' pochwalić - co jednocześnie podnosi rangę miejsca, no i oczywiście jej atrakcyjność dla potencjalnego turysty.
Po utworzeniu całego grona takich odznaczonych miejsc warto zrobić o tym większą publikację - z informacjami co, gdzie i dlaczego na takie miano zasłużyło. Niech byłby to kolorowy album, który mógłby służyć również za pewnego rodzaju przewodnik po Kaszubach - historycznie, kulturowo... Nie skansenowo i folklorystycznie... Widziałbym to jako doskonałą alternatywę ;)

Warto przyjąć kilka założeń - wyznaczników, które pomogą w powstaniu takiej listy, tak, żeby nie znalazły się tam nie wiadomo skąd jakieś dziwne miejsca. Zrobić już na samym początku jakąś klasyfikację - np. miejsca kultów, miejsca związane z kaszubskimi działaczami, miejsca walk i kaźni... itd.

Ale to tylko moje propozycje ;)
kdan
wysłane dnia: 4.1.2011 10:51
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.6.2005
z: Tczew
Wiadomości: 150
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Witam
Tak jak pisze Jerk szeroko pojęte Pomorze to również Szpegawsk , Mniszek , są to na pewno miejsca godne upamięntnienia jak również jako punkty które można by dodać do listy którą zaproponował Tites .


----------------
Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na szczyt tylko po to, żeby ich było widać z większej odległości.
A.Camus

slowk
wysłane dnia: 4.1.2011 20:59
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.5.2007
z: Lëzëno/Wejrowò
Wiadomości: 140
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Ze zrëchtowaniém lëstë pòczestnëch môlów nie mdze tôczlu. Wikszim jiwrã mdze ùsôdzenié karna, jaczi mùszało bë ùdostac dëtczi na wëprzindnienia nëch môlów. Krótkò – karna jaczi bë napisało mùdło rozegracje ë dostało dëtczi - eurodëtczi. Ùdba je wôrto przedstawieniô Òglowémù Zarządowi, bò blós „zrzeszenié” mògło bë pòcygnąc na zacha.


----------------
Słôwk Klas




http://www.rekreacjanakaszubach.bo.pl/

Jark
wysłane dnia: 4.1.2011 21:09
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Dzięki wielkie - dodaje do listy Szpęgawsk i Mniszek. Sądzę, że dodatkowo, idąc tym tropem, trzeba byłoby pamiętać o Rudzkim Moście koło Tucholi oraz Igłach pod Chojnicami.

Nie mniej, w tym wszystkim warto chyba też szukać miejsc i zdarzeń o pozytywnym ładunku i wydźwięku - nie koniecznie związanych z naszą tragiczną przeszłością. Myślałem trochę nad tym i - o dziwo - znacznie łatwiej przychodzą mi do głowy miejsca jakiś pomorskich porażek i upokorzeń, niż miejsca którymi można byłoby się chwalić.

@Tites:
Nie wiem, czy taka tematyka to dobry pomysł na publikacje. Chyba bym się nad tym bardzo poważnie zastanawiał.
<>

A po co organizacja? Nie wiem, czy pamiętasz akcję sprzed kilku lat, gdy na wszystkich tablicach z nazwami miejscowości na Kaszubach pojawiły się nalepki z gryfem - wszystko bez organizacji, zwykły spontan i grupa entuzjastów. Nie do wszystkiego potrzeba formalnych struktur. Nawet jutro może powołać komitet 'Skarbu Pomorskiego" i rozpocząć działania.
Jark
wysłane dnia: 4.1.2011 21:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Jo, nôprosczi je spùszcëc sã na Zrzeszeni ale jô mëszlã, że to tam zdzinie westrzôd jinszëch eurodëtkòwëch projektów.
Jô bë bédowôł, żebë zrëchtowac całô ùdbã i dopiérkò przedstawic to KP-Z z rôczbą do wespółdzejania. I tédë to sã dô chùtkò i belno zrobiec.

Jeźle jes dbe, że tak prosto je nalezc place wôrtni ùczestnieniô to jaczi môle móżesz zabédowac na naszô lëstã?
slowk
wysłane dnia: 5.1.2011 21:41
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.5.2007
z: Lëzëno/Wejrowò
Wiadomości: 140
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Nie jem taczim znajorzã Kaszëb jak Jerk, temu nie zabédëjã niczégò nowégò, bò mòje bédënczi z mòjégò òkòligò są ju na tim zestôwkù.


----------------
Słôwk Klas




http://www.rekreacjanakaszubach.bo.pl/

Jark
wysłane dnia: 6.1.2011 9:48
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Cëż Të tam pleszczesz?
Jô sã za znôjarza Kaszëb nie ùważam! Kąsk móże i wiém, ale tak dobrze ja Lëzëniôn òkòli Lëzëna nie znajã...
Pòmëslë - jem gwes, że cos do téj lëstë mdzesz móg dorzucëc
kdan
wysłane dnia: 11.1.2011 22:46
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.6.2005
z: Tczew
Wiadomości: 150
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Slowk rozejrzyj się wkoło siebie tam w okolicach Luzina jest wiele ciekawostek .Cztery lata temu dostałem książkę F.Sikory "Zaczarowany Dąb legendy i opowieści o ziemi Luzińskiej " , którą wtedy mu przeczytałem , mało z tego zrozumiał .
Robiąc porządki przed świętami znalazłem ją ponownie i syn zaczął ja sam czytać i zadawać mi wiele pytań , chcąc mu odpowiedzieć jeszcze raz ją przeczytałem .
Zajrzyj do niej może coś z tej publikacji warto uwzględnić w rozważaniach nad poszukiwanym Mitem.
Pozdrawiam D.K.


----------------
Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na szczyt tylko po to, żeby ich było widać z większej odległości.
A.Camus

« 1 2 3 4 (5) 6 7 8 9 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002