Forum
Losowe zdjęcie
Pielgrzymka
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Mit potrzebny od zaraz!

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 2.7.2011 17:12
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Pòmòrzkô mô mòc!

Nie zapominajcie o tym. Wychowano mnie jako Polaka na Pomorzu Środkowym (w kulturowo niekaszubskiej części), gdy jako dziecko byłem na wycieczce w Szczecinie i na zamku książąt pomorskich się zapytałem ojca, czy ci książęta byli polscy, otrzymałem odpowiedź "trudno powiedzieć, chyba bardziej niemieccy".

Ale Pomorze ma w sobie siłę, Pomorze mimo tego zawsze silnie na mnie działało, stałem się "człowiekiem stąd" i tutaj jest mój dom. Potem poznałem historię, potem się dowiedziałem, że dawni panowie zrujnowanego zamku von Borcke to wcale nie do końca Niemcy i że do XVII wieku w moich okolicach pobrzmiewała pomorska mowa. O tym się tu nie mówi, o tym nikt nie wie. Mało kto wie, co znaczą czerwone gryfy rzeźbione na starych gmachach. Co do Pomorza Zachodniego istnieje przekonanie, że od średniowiecza do końca II wojny światowej to były Niemcy i basta.

Potem się dowiedziałem, że mam częściowo pomorskie, autochtoniczne korzenie, ale to nie miało nawet większego znaczenia, bo już nauczyłem się był mówić po pomorsku i zaczytywałem się był w "Remùsu".

Dla mnie tu też są Kaszëbë i nie boję się tego mówić, mimo że ludzie wytrzeszczają oczy, gdy słyszą, że tu też są historyczne Kaszuby.

To jest wielki błąd, że o tym się nie mówi, że wciska się do głów brednie o odwiecznej niemieckości tych ziem. Myślę, że może gdyby nie to, to więcej osób pokochałoby Pomorze, więcej chciałoby się odnosić do pomorsko-kaszubskiej kultury i historii.

A samym Kaszubom z "Kaszub głównych" brakuje dzisiaj dumy. Więcej dumy trzeba z tego kim się jest. Znam takich, co się wstydzą, bo to "wsiowe". Jeśli nie będzie dumy, to mało kto się będzie przyznawał.

Dzisiaj Wielkie Pomorze to kulturowo twór polsko-kaszubsko-niemiecki z wpływami dawnymi skandynawskimi, połabskimi i nowymi - ruskimi. Wierzę, że jest to do pogodzenia i że Pomorze rzeczywiście może być Wielkie, ale do tego trzeba serca.

Jeśli pokażemy kaszubskość jako wartościową ideę, to ona się rozprzestrzeni, być może jaż do Roztoczi bróm.

Kùreszce jô béł Pòlôch, a jem Pòmòrzón; kùreszce héwò jô jem doma ë chcã miec dóm kaszëbsczi na Strzodkòwim Pòmòrzim.

Wszystko jest możliwe!

Ale trzeba nam pomorskiej sztuki, muzyków śpiewających po kaszubsku, książek o popularnej tematyce. Po prostu codzienności. Jeśli na opakowaniu batona będą pomorskie napisy - wtedy już będzie naprawdę dobrze ;) Kaszubskość nie może być zachowywana na okazje, od święta, na pojedyncze imprezy, na czas lektury. Pomorskość musi być w codzienności, wtedy będzie żyła.

Ależ chaotycznie to piszę!
CzDark
wysłane dnia: 2.7.2011 17:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Nie wywołuj Stojgniewa z lasu


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 2.7.2011 18:00
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Dlôcze Të mëslisz, jëż wòłóm? Czë to je jaczi dzewi zwiérz, co z lasa pòchôdô? ;)
Tites
wysłane dnia: 3.7.2011 1:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Pùrtk jeden wié...

Jidzemë z ną Kaszëbizną w przódk, strzód lëdzy, cobë w miastach téż ją czëlë, cobë bùchã z tegò mielë. Rozmajicë to z tim je... Ale jak czasã czëjã, że komùs sã kaszëbsczé tangò w radio widzało, abò Damrockersowie sã widzą... tej widzã, że cosink w tim je ë do dobrégò cygnie na całô rësznota - ë blós żebë do przódkù... Pòmalë - ale do przódkù cygniemë... Wierã lepi jak pòlskô reprezentacëjô w balã ;)
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 3.7.2011 19:47
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Në jo, to na gwës :D Mie sã na przëtrôfk baro widzy, czej w mòjim gardze widzã króm z kaszëbsczima miãsama i kaszëbszczé kwiôtczi na ruce :) To je fejn.
Stojgniew
wysłane dnia: 3.7.2011 20:03
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Cytat:
Ależ chaotycznie to piszę!


Ale z jaką swadą za to! Naprawdę widzę tu przyszłych Robespierrów kaszubskiej insurekcji! Co do promowania kultury Pomorza to pełne błogosławieństwo. Nie wiem czy batoniki to skuteczna forma ale jak za friko to rozejdą się niczym gorące bułeczki... poza tym liczą się chęci.


P.S.

Byłes Polach ale już nie jestes? Krwi sie nie zmienia kolego... czy była też transfuzja? :)
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 3.7.2011 21:50
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Wejle, wëwòłôł jem! :D Miôł Të prôwdã CzDarkù!

Mój Stojgniewie, Robespierra we mie widzysz? Tegò lewaka? Tfu!

Jô pò prôwdze nie wiém jak Të czëtôł, le gôdôł jem ni mni, ni wiãcy, eż ò sële jãzëka mówi brëkòwanié gò w baro codniowich a pòwszédnëch sprawach jak pakùnk batonów.

Jô béł fejn-Pòlôch a jem Pòmòrzón. Cãżkò mówic kùli w taczim Pòmòrzónie Pòlôcha a kùli nié. Mëszlã so, eż to sprawa baro jindiwidualnô (nalôzł jem taczé ładné słowò "swòjoskarniowô"). Wiém równak, że jeżlë bëm mùszôł wëbierac midzë Pòlską a Pòmòrzim - wëbrôłbëm to drëdżé. To wszëtkò co chcã rzec.
Jark
wysłane dnia: 3.7.2011 22:04
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Bòże pòmagôj!
sgeppert
wysłane dnia: 3.7.2011 22:19
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Cytat:
jeżlë bëm mùszôł wëbierac midzë Pòlską a Pòmòrzim - wëbrôłbëm to drëdżé

Wolałbym nie musieć stawać przed takim wyborem. Dawanie odpowiedzi a priori, nieosadzonej w konkretnym kontekście, nie wydaje mi się rozsądne.


----------------
Stanisław Geppert

Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 3.7.2011 22:34
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Në jo, mòże to brzëmi kąsk nie tak, le mie nie ò to jidze. Pòwiem na jiny spòsób: sprawë Pòmòrza są nôważnieszé. Sprawë nédżi Rzeczpòspòliti są drëgòréżné. Jem gwësny, że ni mô w tim nick dzywnégò.
« 1 ... 3 4 5 (6) 7 8 9 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002