Forum
Losowe zdjęcie
Rzeka Brda
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Mit potrzebny od zaraz!

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Pendzel
wysłane dnia: 24.8.2011 21:11
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Dzisiaj całość przeczytałem tego wątku. Troszkę to zajęło, ale pewne wnioski wysnułem. Pierwszy jest taki, że trzeba pisać znaki diakrytyczne i korygować błędy, bo to bardzo ułatwia czytanie wzrokowe i zrozumienie tekstu, ale to taki poboczny wniosek. O wiele ważniejsze jest to, że MIT to opowieść uważana obecnie za zmyśloną, a kiedyś pełniła ważne funkcje religijno - egzystencjalne. Mitami tłumaczono skąd pochodzi świat, bogowie, człowiek, zwierzęta, życie, jak to życie po śmierci wygląda, itp. Często mity opowiadały o junakach, herosach czy innych nadludzkich bohaterach oraz o demonach bądź duchach, z którymi walczyli o jakąś ideę, niewiastę, pokój czy inne dobro. Ostatnio przeczytałem książkę, w której próbowano odtworzyć mity słowiańskie na podstawie takiego schematu. Trzecie: Nawet coś, co negatywne przesłanie nieść miało można wykorzystać jako nośnik dumy. Przypomniałem sobie podczas czytania wątku o obrazku, na którym ułani atakują niemieckie czołgi. Obrazek był produkcji niemieckiej i miał poniżyć polską kawalerię, że żołnierze są głupi, niesforni i twardogłowi, bo kto ma szanse z czołgiem posługując się tylko szablą? Jednak zrobiono z tego mit, że odważni ułani pokonywali gołymi szablami pancerne potwory najeźdźcy! Prawda jest taka, że ułani używali koni tylko do przemieszczania się, a nie w trakcie walki i nikt się z szablą nie rzucał pod gąsienice. Kolejne pytanie jest takie, czy Pomorze kaszubskie, czy pomorskie? Dla mnie (to mój osobisty mit) Kaszuby są na całym Pomorzu, od Bałtyku po Noteć i od Wisły po Berlin i Rostock (to są te bramy roztoczy, bo nie wiem?) I jeszcze Pomorzanie to potomkowie Połabian, Obodrytów, Wenedów i tych wszystkich Słowian, co wymarli poza Kaszubami. I zaznaczam raz jeszcze, że to mój prywatny, osobisty, intymny mit. Nie oznacza on, że jestem jakimś nacjonalistą, bo sam pewnie "czystej krwi" nie jestem i popieram tych, którzy tu zamieszkali i zaczęli się czuć Kaszubami, bo osiedli właśnie na tej ziemi. Jak najszerzej trzeba ustawić granice kaszubskości. Niech Kaszëbą będzie każdy, kto tak mówi i nie szkodzi przy tym Kaszubom. Mógłbym napisać jakąś powieść historyczno - fantastyczną o wielkim junaku, który Pomorze ocalił od najeźdźcy jakiegoś, był szlachetny, mądry, silny, urodziwy, co królewnę ocalił z zamczyska, co było tak złem przesiąknięte, iż ziemia je pochłonęła (częsty motyw w literaturze pomorskiej) oraz o tym jak jego potomkowie do dziś żyją między nami i potajemnie bronią Pomorzan przed zemstą złych duchów albo podzielili się na dwa wrogie fronty i walczą między sobą na śmierć i życie. Hmmm... Właśnie niezły pomysł sobie podsunąłem, ale nie o tym miałem pisać. To chyba tyle.

PS. Oczywiście te wymienione miejsca wcześniej można by wpleść jakoś do powieści.

PS. Czy to Duńczycy nie mogli skorzystać ze słownika Słowian i włączyć "gard" do swego? Przecież wszyscy Słowianie używali tego słowa jako nazwy pierwowzoru miasta (gród, gard, garod, horod), ponadto w polskim zachodzi ta zamiana miejsc liter w wyrazie "-ar-" na "-ro-" ("ó" to przecież długie "o"), co nie następuje w kaszubskim ani ruskich językach i z tego, co wiem, to w innych słowiańskich też nie. Dlaczego wszystkie słowa, które dzielimy z germanami, mamy mieć od nich przejęte? To tak samo jak z badaniami polskich archeologów na Pomorzu, które, skoro leży w Polsce, to językowo się nie różni. Te nazwy na duchy czy bogów słowiańskich, które nie brzmiały dobrze (mi, bo ten język znam) po kaszubsku, a nie brzmiały po polsku, zostały uznane za nieprawidłowe. Za przykład podam "Swantewita", która to nazwa jest właśnie za nieprawidłową (przez Polaków) uznana. Zapisując to "Swãtëwit" jest całkowicie poprawne i odpowiada znaczeniowo "Świętowitowi", który jest poprawny. Inne przykłady mi do głowy nie przychodzą, ale jestem już zmęczony tym czytaniem i pisaniem, które chyba dłużej trwało. Podsumuję to hebrajskim (?) słowem: Amen!


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

IsabellaK
wysłane dnia: 21.8.2011 21:52
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Stargard w jezyku Venedi odbierac , odeprzec najazd wrogow.
Wiem ze istnieje inna wersja Star -stary i gard miasto z jezyka skandynawskiego Dunskiego.

Stolie Polski Gniezno , w 968 uwaga POZNAN, po nim Krakow i Warszawa.

IsabellaK
wysłane dnia: 21.8.2011 21:41
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Mit potrzebny od zaraz!
http://www.ysearch.org/alphalist_start.asp?uid=
Tu mozna zobaczy wyniki y-dna wielu osob, sa one ulozone alfabetycznie.
Serdecznie pozdrawiam
Isabella
IsabellaK
wysłane dnia: 21.8.2011 21:33
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Dobry wieczor
rodzina Duninow to moi krewni z ktorymi posiadam kontakt.
Potwierdzono ostatecznie ich kod dna R1a1a1G M 458

U nas jest jest jeszcze badane L 365 wiec max 10 dni da nam wynik ostateczny czy nalezymy do G czy do I , czy moze jeszcze do nowej grupy. Chociaz ja jestem pewna ze bedzie to I.
Grupa I jest Pomorska- Gocka. Naukowcy obliczyli ze G i I maja wspolnego przodka 2500 lat temu. Nawet wiem kim on byl, ale poczekam na wynik koncowy badan. Poza tym na jesien beda badani genetycznie Piastowie, Oboryci, krolow Szwecji, Danii, Norwegii i wielu innych. Gdyz historycy z tych wszystkich krajow mysla ze ich krolowie nie koniecznie uczciwie postapili tzn. ukradli kraj komus innemu.
To ze Duninowie byli krewnymi Piastow to info z ksiazek historycznych- niemieckich. Wiec wsrod Niemcow tez mozna znalezc porzadnych ludzi.
Zycze milej nocy.
Pozdrawiam
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 28.7.2011 15:57
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Mit potrzebny od zaraz!
To ju môsz :)
http://www.kaszubi.pl/files/1704Trepczyk_slownik.pdf

A jô sã na zaczątk tako ùczëł, że kùpieł so "Żëcé i przigòdë Remùsa" ë czetôł. Tej samò jidze do gołwë a z czëtaniégò ti knëdži téż jô miôł wiele redoscë.

(wiém wiém, jinô téma, ju nie "spamùjã" ;) )
Stojgniew
wysłane dnia: 28.7.2011 15:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Jo. Nalôzł jo samoùczk kaszëbsczégò òd chtërnégò ùczã sã pomuorszczi mòwë. Zaczinóm czëtac ë pisac, leno ni móm fejn słowôrza.


EDIT: Tuwò nalôzł taczégō, le nié mô po puolsku: http://www.slowniki.org.pl/kaszubski.pdf
bcirocka
wysłane dnia: 28.7.2011 14:42
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Kò ten pierszi rôz czedës mùszi bëc...
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 28.7.2011 14:34
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Mit potrzebny od zaraz!
Dlô mie to téż czekawé.

P.S. Stojgniew, jô pierszi rôz widzã, co Të pò kaszëbskù wiész pisac!
Stojgniew
wysłane dnia: 28.7.2011 11:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Mit potrzebny od zaraz!
A jô chca wiedzec dze të czëtôla że Dunin bël wuja Krzywoustego, ë skad wiész że òn miôł kod dna R1a1a1G??
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 28.7.2011 11:28
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Mit potrzebny od zaraz!
No proszę, a ja myślałem, że od pomorskich rdzeni "stari" i "gard", a tu od "venedi". Dużo mutacji musiało zajść, oj dużo :)
« 1 (2) 3 4 5 ... 9 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002