Forum
Losowe zdjęcie
Kaszubi pod Wiedniem II
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubi=fani folkloru.

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Alicja
wysłane dnia: 25.11.2008 1:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Najśmieszniejsze jest to, że wmówiono opinii publicznej na Kaszubach i w Polsce, że jeśli ktoś mówi, że Kaszuby to nie tylko strój kolorowy i folklor, to już jest przeciwko tradycji kaszubskiej i korzeniom. To mocny argument, dobrze działa na ludzi, choć jest bez sensu, jeśli strój kaszubski ma około 100 lat i został wymyślony!!! A tradycja i korzenie kaszubskie to chyba trochę więcej wieków:))))
Więc nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy przeciwko tradycji!!! A poza tym, czy inne narody ubierają się w historyczne stroje, żeby podkreślić swoją tożsamość? Raczej nie!!! Więc my po prostu dążymy do normalności!!! I cały problem i wyzwanie w tym, żeby przekonać o tym innych!!!


To moim zdaniem ten sam mechanizm jak twierdzenie "skoro jesteś przeciw zakazowi handlu w niedziele, znaczy jesteś wrogiem chrześcijaństwa". Osobiście sądzę, że cytując klasyków "z widłami od gnoju trudno walczyć kordelasem", więc może "po prostu olej...inny olej..." Głupota nie mając pożywki w postaci kontrgłosów rozsądnych ludzi sama zepchnie się na margines. Po prostu ignorujmy. Zdrowiej tak będzie też dla naszych nerwów.


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Alicja
wysłane dnia: 25.11.2008 1:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Czas na "Na Kaszëbach punx not dead!" "Kaszëbë- môl dlô młodëch",


Równie rewolucyjne dziś jak "punx not dead" niegdyś, byłoby tylko "pierdolec zrzeszenie, rząd, e wszetczich jinszich". Punk to nie był ruch grzecznych dzieci z gimnazjum, które pod wodzą wójta z zapodaną przez panią od muzyki pieśnią na ustach szły na legalną demontrację na Długim Targu z transparentami starannie wykonanymi w szkolnej pracowni ZP-T...
Hip-hop też nie...


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

wotoch
wysłane dnia: 25.11.2008 21:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Pozwolicie że wrócę do tematu.
Wystarczy obejrzeć nowy program w TVP Gdańsk TEDE JO Ani Cupy i wsłuchać się w głosy mieszkańców regionu żeby zauważyć, że postrzegani jesteśmy jako folkloryści do kwadratu. Tu specjalne pozdrowienia dla Prezydenta Gdyni. Dodam że Kaszubska flaga na Urzędzie Miejskim należy się Kaszubom(jako potencjalnym wyborcom i płatnikom podatków wszelakich w Gdyni) jak psu zupa bez jakiejkolwiek dyskusji. No chyba że uważa się nas za eksponat etnograficzny w stroju ludowym tylko dla specjalnych gości. Wtedy jestem w stanie zrozumieć Pana Prezydenta.

Tu skieruje personalną prośbę do Pani Redaktor Ani Cupy. Proszę o więcej takich programów. Bynajmniej gdzieś można zobaczyć otaczające nas anomalia regionalne.

Z tego miejsca wystosuję również apel do władz TVP w Gdańsku aby program TEDE JO wydłużyć do 59 minut. Tak aby jeszcze zmieścić jego jednominutową reklamę.

Pozdrawiam
marek wantoch rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

Alicja
wysłane dnia: 26.11.2008 0:21
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Dodam że Kaszubska flaga na Urzędzie Miejskim należy się Kaszubom(jako potencjalnym wyborcom i płatnikom podatków wszelakich w Gdyni) jak psu zupa bez jakiejkolwiek dyskusji. No chyba że uważa się nas za eksponat etnograficzny w stroju ludowym tylko dla specjalnych gości. Wtedy jestem w stanie zrozumieć Pana Prezydenta


Sory, ale muszę zaprotestować. Każdy symbol to symbol. Tylko symbol i aż symbol. Podatnikom i wyborcom należą się jak psu zupa konkrety a nie symbole: porządne drogi, mosty, komunikacja miejska, szkolnictwo (kaszubskie też), szpitale, życie kulturalne (kaszubskie też). Wywieszenie dodatkowej flagi na urzędzie to folklor - oczywiście jak najbardziej pożądany - a nie konieczność. Problemem jest jednak to że drogi na Pomorzu porównywalne są tylko z Abchazją, Mozambikiem i Wietnamem - i mimo to wypadają kiepsko, problemem jest to że nie ma wydarzeń (kaszubskich) w Gdyni. Problemem jest to że nie ma wsparcia dla kultury kaszubskiej proporcjonalnej do jej obecności w tym mieście (tu strzeliłam w ciemno, bo nie wiem jakie rzeczywiste jest zaangażowanie kultury kaszubskiej w Gdyni, abstrahując od kwestii czy rzeźba ma narodowość), a szkolnictwo (również kaszubskie) jest u samorządowców w głębokim... poważaniu. To są prawdziwe problemy a flaga za 20zł + kij do niej za 5zł (z vatem) jest TEMATEM ZASTĘPCZYM służącym odwróceniu uwagi od rzeczywistych problemów!

Flagami nie nauczysz dzieci kaszubskiego, ani flaga dorosłym punk rocka po kaszubsku nie zagra.


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

wotoch
wysłane dnia: 26.11.2008 9:43
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Kaszubi=fani folkloru.
cytat:
„Wywieszenie dodatkowej flagi na urzędzie to folklor - oczywiście jak najbardziej pożądany - a nie konieczność.”

Tu ja muszę zaprotestować, bo co niektórym folklor przysłonił już zupełnie widzenie. Jeżeli wywieszenie na Kaszubach flagi narodowej nazywa się folklorem to już wiem dlaczego tak mało widać ich na całych Kaszubach. Ja swoją też ściągam bo nie jestem folklorystą. To czym jest gryf bez korony w herbie województwa pomorskiego ?????????????
Jeżeli symbole narodowe Kaszubów postrzegane są w taki sposób to ja się na to godzić nie będę. Żeby we własnym gronie uzasadniać słuszność symboli na budynku urzędu jakiegokolwiek to już jest chore i nie wiem skąd się bierze.


Cytat:
„Problemem jest to że nie ma wsparcia dla kultury kaszubskiej proporcjonalnej do jej obecności w tym mieście (tu strzeliłam w ciemno, bo nie wiem jakie rzeczywiste jest zaangażowanie kultury kaszubskiej w Gdyni, abstrahując od kwestii czy rzeźba ma narodowość), a szkolnictwo (również kaszubskie) jest u samorządowców w głębokim... poważaniu. To są prawdziwe problemy a flaga za 20zł + kij do niej za 5zł (z vatem) jest TEMATEM ZASTĘPCZYM służącym odwróceniu uwagi od rzeczywistych problemów!”

20 zł z kijem może się przydać do tego aby jednego z drugim do porządku dostać. Jak nas widzą tak nas szanują. A pitolenie o zaangażowaniu kultury kaszubskiej jest idiotyczne. Ciągle tylko liczymy na wsparcie, bidoki co nie potrafią własnej kultury utrzymać i zachować dla pokoleń. To jest właśnie to głębokie poważanie.

Na koniec podpowiem, że nie życzę sobie porównań typu flaga narodowa na urzędzie = folklor bo to jest obraza uczuć narodowych i ośmiesza Kaszubów. Szczególnie gdy słyszy się to od swoich.

marek wantoch rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

lehoslav
wysłane dnia: 26.11.2008 15:04
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 11.8.2005
z:
Wiadomości: 15
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Jeżeli dobrze zrozumiałem kilka poprzednich wypowiedzi, to muszę przyznać, że sytuacja na Kaszubach jest bardziej nieciekawa, niż się spodziewałem. Przyznam, że mnie to zasmuciło.

Uważam bowiem, że ostatnim etapem, swoistym znakiem agonii języka i kultury mniejszości jest przeliczanie ich na pieniądze.

Przez setki lat nikt nie płacił Kaszubom za to, że są Kaszubami, Polakom, że są Polakami itd. I jakoś przetrwali. Siły witalne języka i kultury nie kryją się bowiem w rzeźbach, teatrach, operach, w muzyce punkowej, na końcu w nauce szkolnej itd. ale w domu, w rodzinie. Jeżeli rodzice nie będą mówili w domu z dziećmi po kaszubsku, jeżeli nie będą ich wychowywali w kaszubskiej kulturze, to żaden wkład finansowy nic nie zmieni. Przecież żeby istniało zainteresowanie jakąś kulturą w pełnym zrozumieniu, to muszą istnieć jej odbiorcy. I chodzi tu o rzeczywistych odbiorców i uczestników kultury, a nie o odbiorców folkloru!

Zresztą jeżeli przeliczamy kaszubskość na pieniądze, to po co w ogóle pośrednictwo kultury? Nie lepiej powiedzieć od razu: "Dajcie każdej rodzinie po 500 złotych na miesiąc, to będziemy mówić w domu po kaszubsku". Kosztowało by to mniej. (nie ma strat materiałowych: gliny na rzeźby, płyt CD) Prawdopodobniej byłoby to nawet bardziej skuteczne. Tylko czy o to tu chodzi?
czida
wysłane dnia: 30.11.2008 4:34
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 16.11.2008
z:
Wiadomości: 3
Re: Kaszubi=fani folkloru.
nie wywolamy trendu na kaszubszczyzne bez pieniedzy - jest na to za pozno.
Czy to nie wlasnie zrzeszenie powinno angazowac sie najmocniej w wynajdywaniu funduszy na kaszubskie eventy, promowanie sztuki - niekoniecznie ludowej - etc?
Flaga natomiast jak najbardziej zawiera sie w definicji slowa folklor. Jest nam o tyle samo zbedna z punktu widzenia praktycznego, co konieczna, zebysmy umieli okreslic w pelni nasza tozsamosc.
Pieniadze sa konieczne, aby przetrwal narod. Zawsze byly. Jednosc stanowi o narodzie, jezeli nie mamy poczucia interesu narodowego, scisle okreslonych kartograficznie granic, to zastanowmy sie co ma stanowic o naszej jednosci?
Bronic juz mozemy tylko kaszubskiego haftu. Jak górale bronia oscypka, parzenicy, ciupagi i baraniny z czosnkiem - wyspecjalizowali sie w tym i dobrze im w gorach.
Ja sam spiewam rocka po kaszubsku. I co? I nic.
sgeppert
wysłane dnia: 30.11.2008 14:46
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Bronic juz mozemy tylko kaszubskiego haftu. Jak górale bronia oscypka, parzenicy, ciupagi i baraniny z czosnkiem - wyspecjalizowali sie w tym i dobrze im w gorach.

Rzecz w tym, iż łudzę się, że kaszubskie poczucie wspólnoty - kaszubski mit - da się zbudować na czymś innym niż owczym serze, cyfrowanych portkach, stylu architektonicznym autorstwa S. Witkiewicza, nadaniach od króla Jana Kazimierza, które jeszcze dziadek miał w rodzinnej skrzyni, pokrewieństwem z Janem Pawłem co dziś u Pana Boga gazduje i pogardzie dla ceprów - którzy jednakowoż chcą kupować ten "góralski mit" i dlatego jest on pieczołowicie podtrzymywany.

Właśnie dlatego, że pamięć o Świętopełku, Gryfitach i Arkonie nie przynosi profitów, widzę wątły cień szansy, że kaszubskie poczucie tożsamości da się zbudować jako wspólnotę idei a nie interesu.


----------------
Stanisław Geppert

Alicja
wysłane dnia: 30.11.2008 15:49
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
nie życzę sobie porównań typu flaga narodowa na urzędzie = folklor bo to jest obraza uczuć narodowych i ośmiesza Kaszubów


Moim zdaniem przesadzasz. Sfera symboliki była i jest bliska i folklorowi i sztuce. Moim zdaniem ośmiesza Kaszubów postawa kaszubskiego biznesu który nie wypełnia swojego psiego obowiązku wspierania kultury i sztuki, postawa państwa polskiego która nie wypełnia takiego samego psiego obowiązku, oraz postawa "działaczy" którzy to akceptują i robiąc karierkę podlizują się władzy zamiast powiedzieć "to nasza kasa z podatków, ona naszej kulturze, naszemu narodowi, naszemu językowi się należy".
Żenujące jest dla mnie to, że imprezy kaszubskie robi się za minimalne pieniądze, nie szanuje się artystów, po gombrowiczowsku się ich "upupia" i z nich w sposób czasem jawny kpi. I żenujące jest to, że nikt nie dba o ich poziom - w myśl zasady "odfajkować że było, nieważne jakie było".
Irytuje mnie to, że "działacze" miast pisać i wspierać pisanie projektów aby nasze pieniądze via fundusze europejskie wykorzystać na kaszubszczyznę udają że sprawy nie ma i w efekcie wykorzystujemy ją może w kilkunastu procentach.

pzdr
A.


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Adam_von_D
wysłane dnia: 2.12.2008 10:11
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 10.11.2008
z: Kartuzy
Wiadomości: 24
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Alicja, co do "punx not dead" i tym podobnego kaszubskiego ruchu, byloby to ciekawe, choc i tak ostatecznie ktos z gory by to olal. Mysle ze najpierw trzeba by ludziom otworzyc oczy na sprawe, potem dopiero dzialac rewolucyjnie..

Musimy pokazac Kaszubom, kim oni sa! Musimy im otworzyc oczy!
« 1 (2) 3 4 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002