Forum
Losowe zdjęcie
Przylądek Rozewie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubi=fani folkloru.

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
wotoch
wysłane dnia: 2.12.2008 11:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Moim zdaniem przesadzasz. Sfera symboliki była i jest bliska i folklorowi i sztuce.

Wychodzi na to, że każdy amerykański film lub wystąpienie prezydenta zawiera promocję amerykańskiego folkloru. Rozumiem. Tworzenie na siłę herbów gmin to też folklor? Po co człowiekowi symbolika dla rozwoju folkloru? Kaszubski mit potrzebny od zaraz bez symboli można sobie mieć w poważaniu. Potrzebna jest wspólna idea, wspólna legenda, wspólna historia obszaru Kaszub. Najbardziej denerwujące że nie spójnego obszaru KAszub jest Bytów, jest Gdańsk jest Banino i trochę Pucka. Gdzie reszta ?Kto podejmie się pełnej integracji obszaru Kaszub. Dlaczego pozostawiamy np Mistko Słupsk I Lębork samym sobie gdzie świadomość kaszubska jest o morze mniejsza od wspomnianych obszarów Kaszub. W sumie to jest szeroki temat.

Cytat
Musimy pokazac Kaszubom, kim oni sa! Musimy im otworzyc oczy!

Kolego kto to ma zrobić ? Może inaczej Kto powinien się tym zająć? Jak Kaszubom otworzyć oczy jak oni przez dwa tygodnie od urodzenia nic nie widzą. Niektórym zostaje to do końca życia. Mit od zawsze budowany był przez jednostki i to z różnym poparciem. Zrzesz mówią że była be, w Gryfie Pomorskim też nie było najlepiej. Trepczyk niby zły, Majkowski też jakiś tego. Gdzie znaleźć wspólny mianownik?

Marek Wantoch Rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

dino888
wysłane dnia: 2.12.2008 14:43
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Co do olewania, to to jest najlepszy sposób wynaradawiania. Wygodniej jest być Polakiem, bo w telewizji o tym mówią, w szkole o tym uczą itp. Być Kaszubem, to co byś nie zrobił, i tak cię oleją. Dopiero jak na Kaszubach zaczną robić niewygodny dla Warszawy hałas, a działaczy zaczną aresztować, zsyłać i przesłuchiwać z torturami to może jacyś ludzie zauważą kim jesteśmy. Może sami to zauważymy, otworzą nam się oczy.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

Alicja
wysłane dnia: 2.12.2008 23:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Jest potrzebny i mit i folklor! Ja nie twierdzę że nie! Ale nazwijmy rzeczy po imieniu, ok?


Cytat:

Musimy pokazac Kaszubom, kim oni sa! Musimy im otworzyc oczy!

Kolego kto to ma zrobić ? Może inaczej Kto powinien się tym zająć?


Między innymi Ty


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Alicja
wysłane dnia: 2.12.2008 23:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Dopiero jak na Kaszubach zaczną robić niewygodny dla Warszawy hałas, a działaczy zaczną aresztować, zsyłać i przesłuchiwać z torturami to może jacyś ludzie zauważą kim jesteśmy. Może sami to zauważymy, otworzą nam się oczy.


No to wraca stary temat: romantyczny terroryzm czy praca u podstaw...
Po pierwsze niestety, ale nie zaczną przesłuchiwać z torturami, a jakbyś chciał być tak przesłuchiwany, to płonne twe nadzieje, musisz poprzestać na salonach sado-maso.
Po drugie, myślę, że droga przez represje i wojnę to droga donikąd.
Po trzecie, uważam, że droga do kaszubizacji Kaszub wiedzie przez czynniki społeczno-gospodarcze a nie mordobicie, czyli skuteczna będzie albo polityka socjalistyczna albo w inny sposób wymuszenie redystrybucji środków z biznesu bezpośrednio i podatków (czyli pośrednio) na kulturę i utrzymywanie tożsamości kaszubskiej. Niestety - takich mamy biznesmenów na jakich zasługujemy, więc praktycznie lepiej wziąć się do pieniędzy z podatków (projekty rządowe, samorządowe, europejskie). Tyle praktyki. A jak ktoś chce sobie na forum pokrzyczeć i poczuć się chwilę bohaterem, to mnie proszę do tego nie mieszać. Wyrosłam już z machania flagami i bycia legitymowaną na demonstracjach.


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

tczewianin
wysłane dnia: 3.12.2008 0:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:

dino888 napisał:
Dopiero jak na Kaszubach zaczną robić niewygodny dla Warszawy hałas, a działaczy zaczną aresztować, zsyłać i przesłuchiwać z torturami to może jacyś ludzie zauważą kim jesteśmy. Może sami to zauważymy, otworzą nam się oczy.


Kolega z krzesła spadł na pukiel czy ma drugi (pierwszy) etat w Gdańsku na ul. Okopowej 9 i służbowo takie głupoty wypisuje?

Co do tortur i aresztowań. Sądzę, że przynajmniej część działaczy ZKP nie miałaby nic przeciwko torturom ludu pracującego miast i wsi, pod warunkiem wypłaty odpowiednio wysokich odszkodowań z budżetu MSWiA na właściwe konto.

Cennik mógłby wyglądać następująco:
- gilganie piórem gęsim: 300 zł
- gilganie piórem wiecznym: 900 zł
- podtapianie: 1200 zł
- podtapianie ze skutkiem śmiertelnym: 11 tys. zł
- traktowanie genitaliów AC/DC: 2900 zł
- wczasy w Kiejkutach: -2500 zł za dobę
- wczasy w Kiejkutach w towarzystwie mułły Omara: 0 zł.

Wszelkie propozycje zmian w taryfikatorze proszę przesyłać na adres:
Józef Etwaszumtrinken, ul. Smętka 13, Berdyczów (u pp. Rosenblattów).

T.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

dino888
wysłane dnia: 3.12.2008 14:51
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Oczywiście, ze nie zamierzam (jak zapewne nikt zdrowy) być przesłuchiwany i torturowany. Nie chcę też na siłę robienia bohaterów. Mówię tylko, że są ludzie (nie wszyscy), do których "praca od podstaw" nie przemawia. Tacy ludzie czekają aż coś się zacznie dziać ( aż wszyscy rodacy, prócz niego bedą cierpieć za ojczyznę, a on później opowie wnukom, jakie to ciężkie czasy były...) Pewnie, że gdyby miało dojść do mordobicia, to wszyscy by się pozabijali w imię Boga, honoru, ojczyzny, pieniędzy itd. Chodzi mi tylko o to, że "romantyczny terroryzm" jest takim mitem. Każdy chce być "romantycznym terrorystą", ale nikt nie chce ciężko pracować dla dobra Kaszub. Niestety.
Nie chcę krzyczeć, czuć się bohaterem i machać flagą, przecież wiem, że taka martyrologia w dosłownym znaczeniu nie wypali. A jak już wypali, to będzie za późno, żeby ja zgasić.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

dino888
wysłane dnia: 3.12.2008 15:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Kaszubi=fani folkloru.

"Żywię nadzieję, że już wkrótce w Rzeczpospolitej Polskiej zostanie zakazane publiczne używanie „gwary kaszubskiej”, za czytanie Remusa będziemy kierowani do ochotniczej służby wojskowej w Afganistanie, a za przepisywanie wierszy Trepczyka szkólni z Kaszub zsyłani będą na Podlasie. Żadnego radia dla Kaszubów, żadnej telewizji! Im gorzej tym lepiej!"

Sam Szanowny Pan napisał to w jednym z artykułów. Wątpię, by należało to interpretować całkowicie dosłownie. A ja z podobną ironią pisałem właśnie o takich "torturach" i "zsyłaniach".

Bibliografia
http://piech.stolem.net/?p=125#more-125


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

Alicja
wysłane dnia: 5.12.2008 3:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
ale nikt nie chce ciężko pracować dla dobra Kaszub


Ja chcę.
Kolega mnie obraża twierdząc że jest inaczej.
Kolega obraża też tych Kaszubów którzy wyznają etos pracy (o ile tacy są)


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Alicja
wysłane dnia: 5.12.2008 3:20
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Im gorzej tym lepiej!"


Wypraszam sobie. Od cytowania tow. Lenina, to na tym forum ewentualnie jestem ja. Proszę sobie poszukać źródła cytatów po swojej stronie sceny politycznej.


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

dino888
wysłane dnia: 5.12.2008 14:46
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Ja również chcę. To "nikt" to faktycznie mój błąd, za który szczerze przepraszam.
Chodzi mi generalnie o to, że są ludzie, którzy lubią słuchać bajek o bohaterstwie i moja wypowiedź w ogóle miała przedstawić takich ludzi. Ta część społeczeństwa nie wie, że dla Kaszub można robić coś dobrego będąc "normalnym" i robić to zwyczajnie. Zareagują, gdy ktoś zacznie strzelać.
Z mojej strony dodam, że wolałbym przekonać tych ludzi (a naprawdę są tacy) niż chwytać za broń. Ale czasem mam wrażenie, że, z całym szacunkiem, ale łatwiej jest krowie tłumaczyć tabliczkę mnożenia, niż ich przekonywać do "pracy od podstaw".


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

« 1 2 (3) 4 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002