Forum
Losowe zdjęcie
Leśno plansza 2 - plan kręgów
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubi=fani folkloru.

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Alicja
wysłane dnia: 7.12.2008 14:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Pozwolę sobie mieć inne zdanie. Myślę, że statystyczny człowiek woli zarabiać na rodzinę i wieść spokojne, dostatnie życie niż żyć w czasie wojny i nie być pewnym czy aby jego z jakiś tam przyczyn ktoś nie zastrzeli... Wątpię czy ktokolwiek na Kaszubach zapytany o to czy woli zginąć dla Kaszub czy spokojnie na nich mieszkać wybrałby to pierwsze.
Myślę że droga do rozwoju Kaszub nie wiedzie przez konfrontację, bo ta w dalszej perspektywie (przy wystarczająco krewkich stronach sporu) może zostawić po sobie tylko spaloną ziemię.

Sądzę, że wyzwanie dla nas (szeroko pojętych nas) jest stworzyć takie warunki w których kaszubizacja będzie działać w warunkach pokojowych (z pożytkiem dla wszystkich, także nieKaszubów, którzy będą woleli podpisać się pod kaszubskością) a kaszubskość będzie elementem nie odświętnym na flagach, akcjach marki pospolite ruszenie i corocznych zjazdach, ale codziennym.

Trochę mi się kojarzy tu rozmowa o akcjach charytatywnych i nieco przewrotna choć prawdziwa opinia: "lepiej żyć w państwie w którym nie ma charytatywnych zbiórek pieniędzy, akcji na rzecz chorych dzieci itp. bo nie są potrzebne. Bo te potrzeby zaspokaja państwo, a nie i tak ciężko opodatkowani obywatele dodatkowo łożą na łatanie dziur stworzonych przez np. niesprawną opiekę zdrowotną" Widziałeś akcje charytatywne w takich państwach jak Szwecja czy Dania?


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

dino888
wysłane dnia: 7.12.2008 17:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Oczywiście zgadzam się, że lepiej jest sprostać temu wyzwaniu. I ma Pani rację co do faktu, że nikt nie chciałby zginąć dla Kaszub i lepiej jest dla nich żyć. Ale, gdyby (nie daj Boże) ktoś zginął dla Kaszub, każdy chciałby czuć się skrzywdzonym Kaszubem, któremu coś się teraz należy.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

sgeppert
wysłane dnia: 7.12.2008 22:03
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
"lepiej żyć w państwie w którym nie ma charytatywnych zbiórek pieniędzy, akcji na rzecz chorych dzieci itp. bo nie są potrzebne. Bo te potrzeby zaspokaja państwo, a nie i tak ciężko opodatkowani obywatele dodatkowo łożą na łatanie dziur stworzonych przez np. niesprawną opiekę zdrowotną" Widziałeś akcje charytatywne w takich państwach jak Szwecja czy Dania?

Nie widziałem akcji charytatywnych w Szwecji i Danii, gdyż nigdy tam nie byłem. Uważam, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie swoim mieszkańcom możliwości godnego życia (zaznaczam - możliwości a nie stosowania zasady "czy się stoi czy się leży..."; inne powinny być zobowiązania państwa wobec osoby niezdolnej do samodzielnego funkcjonowania, a inne wobec kogoś młodego i zdrowego). Równocześnie jednak robienie czegoś dla innych, jest w moim odczuciu ważną powinnością obywatelską i ludzką, gdyż buduje poczucie wspólnoty i poczucie, że w razie potrzeby będzie można liczyć na pomoc ludzi, a nie tylko bezdusznej biurokratycznej machiny. Jedną z form dzielenia się z innymi, są akcje charytatywne. Obywatelska aktywność pozwala zauważyć to, czego nie zauważy aparat państwowy, poza tym... dlaczego nie miałbym komuś czegoś dać, jeśli mam ochotę uczynić taki gest?


----------------
Stanisław Geppert

aniacupka
wysłane dnia: 8.12.2008 23:52
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 31.10.2003
z:
Wiadomości: 33
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Polecam Wam ostatnią "Rodną zemię"! Autorzy cytują tam fragmenty tej dyskusji właśnie, choć nie podają źródła. Marku więc chyba jednak "kubraki" na DJK w Bytowie (przynajmniej do takiego wniosku można dojść po obejrzeniu programu)!!!!!
Pozdrawiam
Alicja
wysłane dnia: 9.12.2008 0:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Uważam, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie swoim mieszkańcom możliwości godnego życia (zaznaczam - możliwości a nie stosowania zasady "czy się stoi czy się leży..."; inne powinny być zobowiązania państwa wobec osoby niezdolnej do samodzielnego funkcjonowania, a inne wobec kogoś młodego i zdrowego).


Od propagowania programu socjalistów to dotąd ja sama byłam na tym forum, dziękuję za wsparcie!

A tera żartem:
Cytat:
dlaczego nie miałbym komuś czegoś dać, jeśli mam ochotę uczynić taki gest?

wporządku - byle by to nie było dawanie komuś w twarz :D:D:D:D

rozmowa zaczęła się jednakowoż od umierania za kaszuby, tortur za działalność kaszubską, które proponował kolega dyskutant i kaszubskości od święta/wojny lub w ramach zwykłej codzienności.
takie mam skojarzenie - z czasów jak kpiliśmy sobie z postulatu "dozeraniego" kaszubszczyzny. pamiętasz? "dozerac można kogoś umierającego, a kaszubszczyzna ma być żywa a nie ledwo żywa". jak dla mnie pospolitoruszeniowość kaszubszczyzny (a nie jej regularność) świadczy o jej słabości i to znacznej. i 20 i 10 lat temu kilkoro zapaleńców tworzyło gazety o nakładzie kilkuset sztuk które robiły rewolucję kulturową, każdego młodego pisarza kaszubskojęzycznego okrzykujemy prawie-wieszczem (a prawie robi dużą różnicę), na nieliczne emisje programów kaszubskich w mediach czekamy jak Żydzi na Mesjasza... w kulturze kaszubskiej jest bardzo nieproporcjonalne przełożenie akcji (działania, zaistnienia tekstu kultury) na reakcję w sensie znaczenia kulturowego...

ja po prostu postuluję kaszubszczyznę codziennej, rzetelnej pracy a nie kaszubszczyznę świąteczną i w ramach ogólnonarodowej akcji


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

CzDark
wysłane dnia: 11.12.2008 2:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Kaszubi=fani folkloru.
>>Uważam, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie swoim mieszkańcom możliwości godnego życia (zaznaczam - możliwości a nie stosowania zasady "czy się stoi czy się leży..."; inne powinny być zobowiązania państwa wobec osoby niezdolnej do samodzielnego funkcjonowania, a inne wobec kogoś młodego i zdrowego)

Jô przëbôczã co jô miôł napisóné rëchli: "Socjalëzna to szatańskô parodëjô (chrzescyjańsczégò) miłoserdzô".

Ò co mie w tim szło ? Szatanisticznô msza je parodëją katolëcczi mszë, le czemù jô móm nôpisóné wëższi cytat ?

Lëdzy je nót zmùszëc do mëszleniô. Jak chto akùratno nôpisze ò co mie tuwò szło jô przë leżnoscë ny personie pòstawiã piwò :)

Jëżlë nicht nie òdpisze tej za jaczi czas jô sóm wëdôłmaczã


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

« 1 2 3 (4)
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002