Forum
Losowe zdjęcie
Kaszubi pod Wiedniem II
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Przywidz to Kaszuby, czy nie??? Rozwikłajmy problem...

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
naziir
wysłane dnia: 29.4.2009 16:27
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 29.4.2009
z:
Wiadomości: 1
Przywidz to Kaszuby, czy nie??? Rozwikłajmy problem...
Jestem mieszkańcem Przywidza od ponad 30 lat. Zawsze wydawało mi się, iż regionowo przywidz należy do Kociewia. Natomiast od pewnego czasu dały się słyszeć głosy od włodarzy przywidzkich, że walczą oni o to, aby przywidz był uznany również jako region kaszub.
Troszkę zdziwiła mnie ta sytuacja.
Jeśli rzeczywiście przywidz należy do kaszub, to mało kto o tym wie, lub wiedzieć nie chce.
Na koniec przytoczę artykuł z „Dziennika Bałtyckiego”, Fakty 24, Pomorze, z dnia 27 kwietnia 2009, w którym jest artykuł- „Poznaj Atrakcje Kaszub”. Przedstawiono tam mapę Kaszub, ciekawe kaszubskie miejscowości, itd. Nie ma natomiast na tej mapie przywidza, ani żadnej wzmianki o nim.
Więc Przywidz nie należy do Kaszub??? Włodarze przywidzcy mylą się zatem? Pomóżcie mi rozwikłać ten problem.
Zapraszam do oglądania mojej strony o przywidzu- www.przywidz.gmina.pl
Jark
wysłane dnia: 29.4.2009 19:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Przywidz to Kaszuby, czy nie??? Rozwikłajmy problem...
Nie jestem mieszkańcem Przywidza. Wiem, że przynależności Przywidza i gminy Przywidz do Kaszub lub Kociewia nie da się ostatecznie ustalić, bo są to pojęcia względne i każda z opcji będzie miała zwolenników i przeciwników. Ja skłaniałbym się do twierdzenia, że są to Kaszuby (tak jak okolice Trąbek Wielkich to Kociewie).
Oto dlaczego:
- uwzględniam aspekty historyczne (do 1920 roku przynależność ziem dzisiejszej gminy do kaszubskich powiatów kartuskiego i kościerskiego w południowej części)

- badania językoznawców (zapisy z przełomu XIX i XX w.) wskazujące na używanie przez mieszkańców okolic Przywidza i Trzepowa gwar języka kaszubskiego

- powojenne nowe osadnictwo w znacznej części pochodzi z sąsiadujących obszarów kaszubskich (okolic Kościerzyny, Somonina, Stężycy) i jedynie czynniki polityczne spowodowały, że 2 i 3 pokolenie osadników zatraciło znajomość kaszubszczyzny (choć kultywuje typowo zwyczaje obrzędowe niekoniecznie zdając sobie sprawę z ich pochodzenia).



Nie znajduję takich argumentów dla kociewskiej przynależności Przywidza (nie będę tu denerwował Kociewiaków twierdzeniem, że Kociewie to też Kaszuby ) Sugerowanie się schematyczną tzw. mapką z gazety - pozostawię bez komentarza.

pozdrawiam Przywidzan
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002