Forum
Losowe zdjęcie
Manifestanci 19 marca (2683)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszëbsczé menu-prośba o podpowiedź

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
fopke
wysłane dnia: 23.5.2009 17:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 7.7.2003
z: Chwaszczëno
Wiadomości: 462
Kaszëbsczé menu-prośba o podpowiedź
Szacowni Internauci!
W związku z opracowywaniem kaszubskiego słownictwa kulinarnego zwracam się z uprzejmą prośbą o wskazywanie lokali gastronomicznych na terenie Pomorza, w których w ofercie znajdują się potrawy regionalne, kaszubskie.
Czeka mnie wyprawa po całym województwie, z kwerendą językoznawczą. Dzięki Wam będzie to mniej na "chybił- trafił".
Tomasz Fopke


----------------
"Pòjmë w przódk z kaszëbizną!"- J. Trepczik- www.fopke.pl

Jark
wysłane dnia: 23.5.2009 22:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Kaszëbsczé menu-prośba o podpowiedź
Nie napracujesz się Tomku... z moich obserwacji wynika, że poza Mestwinem w Gdańsku (gdzie RZECZYWIŚCIE można zjeść coś kaszubskiego) N I E M A Ż A D N Y C H lokali gastronomicznych serwujących kaszubskie potrawy. Oczywiście pomijam te, które choćby ze względu na kaszubską nazwę w menu wrzucają kaszubskie nazewnictwo dla standardowych polskich potraw (zamiast schabowego będziesz miał karbonadę). Nadto pomijam tych co serwują nieśmiertelnego śledzika w śmietanie i czują się już "regionalne".
Trochę lepiej ma się sprawa z potrawami regionalnymi województwa (ale nie kaszubskimi) - jest kilka takich miejsc, ale to Ci się do niczego nie przyda.
Może jak objedziesz wszystko w szerz i w dłuż, zjesz setki potraw i napiszesz jeszcze z 10 tomików wierszy pojawią się u nas Wietnamczycy, by serwować gęsinę, zupę w wreków i frikase...

powodzenia !

fopke
wysłane dnia: 25.5.2009 23:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 7.7.2003
z: Chwaszczëno
Wiadomości: 462
Re: Kaszëbsczé menu-prośba o podpowiedź
Jarku, wyczułem subtelną nutkę rezygnacji w Twojej wypowiedzi.
Dziękuję i nie ustaję w poszukiwaniach.
Tomek
PS.
Mùszimë sã zôs wëbrac na jaczé bëlné zjestkù. Jô tą razą pòszpandërëjã...


----------------
"Pòjmë w przódk z kaszëbizną!"- J. Trepczik- www.fopke.pl

Alicja
wysłane dnia: 26.5.2009 0:56
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszëbsczé menu-prośba o podpowiedź
A nie lepiej pogadać z autentycznymi gospodyniami kaszubskimi ze Stężycy, Lubni, Strzelna i innych takich wiosek, zamiast z restauratorami, którzy siłą rzeczy będą 1. się lansowali kaszubską nazwą póki to przynosi zysk 2. mówili to co im robi reklamę a nie stwarza okazje do poznania rzeczywistego słownictwa kaszubskiego i jak latwo sie domyslec beda naciągali fakty.

Odkąd zobaczyłam golonkę kaszubską która niczym się nie różni od tradycyjnej bawarskiej, to naprawdę nie wierzę w szczerość restauratorów. Gdyby jeszcze nastąpiła redystrybucja środków z owej golonki w kierunku kultury kaszubskiej to jeszcze mogłabym ulec jakiejś argumentacji, natomiast gdy widzę jedynie słuszną dystrybucję środków z kieszeni konsumenta do kieszeni wyzyskiwacza pod flagą czarno-złotą, to wiadomo co się w kieszeni otwiera


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

lorbas
wysłane dnia: 26.5.2009 21:58
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: Kaszëbsczé menu-prośba o podpowiedź
Lenin żyje. Lenin czyta Twoje posty Alicjo. Lenin jest dumny.

Precz z wyzyskiwaczami z pod czarno-złotej flagi, precz z wyzyskiwaczami, precz z preczem
m_narloch
wysłane dnia: 27.5.2009 13:03
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 23.4.2008
z: Łąg, Śliwice,Gdynia
Wiadomości: 39
Re: Kaszëbsczé menu-prośba o podpowiedź
Witam,
odnośnie kaszubsko-pomorskiego menu proponowałbym skorzystać z listy produktów regionalnych na stronie ministerstwa rolnictwa:
http://www.minrol.gov.pl/DesktopDefault.aspx?TabOrgId=1519


"klikając" na dany produkt można znaleźć olbrzymią bazę tekstow i odniesień do literatury fachowej - np. w odnośniku do zupy kaszubskiej mamy odnośnik do źródła: W. Błaszkowski, Tradycyjna ludowa kultura materialna Kaszub (w:) Pomorze Gdańskie – kultura i sztuka, Gdańsk 1965, przy miodzie kaszubskim do czasopisma przedwojennego "Pasieka pomorska" etc.


W Toruniu obok Muzeum Etnograficznego funkcjonuje "Karczma u Damroki", nazwa i wystrój wskazują, że kaszubska, a co do tego, czy taka jest po prawdzie, to chyba tylko można przekonać się na miejscu.
Poniżej podaję linka na stronę firmy:
http://www.udamroki.com/

Przy okazji wizyty w Toruniu, zapraszam serdecznie na spotkanie z naszą osamotnioną jak węgorz w saku.

Oczywiście podstawowe informacje można znaleźć też np. w takich publikacjach jak ks. Sychta, Kultura materialna Borów Tucholskich. Tu jednak pojawia się problem granicy Kaszubopomorza.

O konieczności rozwijania gospodarki kaszubskiej także przez promocję produktow regionalnych pisałem w artykule " O potrzebie lewicy...", czyżby jakiś oddźwięk

Serdecznie pozdrawiam,
Maciej Narloch.
fopke
wysłane dnia: 30.6.2009 22:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 7.7.2003
z: Chwaszczëno
Wiadomości: 462
Re: Kaszëbsczé menu-prośba o podpowiedź
Dzięki. Pozdrawiam
Tfopke


----------------
"Pòjmë w przódk z kaszëbizną!"- J. Trepczik- www.fopke.pl

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002