Forum
Losowe zdjęcie
Przëwidzczi Lëpińc pòd Gwiôzdama 18
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Pokrewieństwo języka kaszubskiego i starosłowiańskiego

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Pendzel
wysłane dnia: 9.1.2011 11:53
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Pokrewieństwo języka kaszubskiego i starosłowiańskiego
Było zalecenie moderatora, aby dyskusję o pochodzeniu nazwy Słupska przenieść na forum językowe. Dlatego stworzyłem tutaj ten wątek. Wyszło na to, iż nazwa tego miasta po kaszubsku brzmi Stôłpsk, a nie Słëpsk, ponieważ wywodzi się od starosłowiańskiego "stlъpъ" - słup, chociaż w słowniku z 1891 A. Berki odnalazłem, iż w Polsce był wyraz stłup, ale "t" zanikło. Ważne jest, że nazwa jest słowiańska, a nie niemiecka pochodząca od słowa "stolpe", co też znaczy słup. Szukajcie, rodacy, słów, których pochodzenie chcielibyście poznać, a wspólnymi siłami dojdziemy do ich αρχήτοπος.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Pendzel
wysłane dnia: 9.1.2011 12:51
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Pokrewieństwo języka kaszubskiego i starosłowiańskiego
Cytat:
pl: wilk, gilgać, milczeć, słup, długi, tłumaczyć csb: wôłk, gôłdzëc, môłczec, stôłp, dôłdżi, dôłmaczëc

Specjalistą nie jestem, ale sobie studiowałem samodzielnie starocerkiewnosłowiański i ten wôłk mi bardziej przypomina brzmienie scs. vlьkъ niż polskie wilk, podobnie, z tego co pamiętam, stlъpъ - stôłp; słup. Kilka wyrazów zapamiętałem. Jeszcze dodam, skoro temat pozwala, że kaszubskie "wiedno" wywodzi się na pewno od scs. "vinъą" (nie mam znaków fonetycznych, ale zapis jest odpowiadający, bo powinno być miast "ą" takie "o" z haczykiem w prawą stronę na dole jak przy innych samogłoskach nosowych)


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Pendzel
wysłane dnia: 9.1.2011 12:52
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Pokrewieństwo języka kaszubskiego i starosłowiańskiego
Wydaje mnie się, iż jednak powinno być "vьną" Szukałem w słowniku scs. wyrazów, które zachowały się w języku kaszubskim, dlatego kilka z nich pamiętałem, ale tylko 'wôłka' jestem pewny. Są dwie wersje w tym słowniku, właśnie "vlьkъ" i "vlьk" co wychodzi na to samo. Różnica w brzmieniu jest niezauważalna, jeśli się mocno nie wsłucha człowiek, a teraz już się nie wsłucha, bo to martwy język, więc można jedynie poprzez porównywanie do innych języków słowiańskich wyobrazić sobie wymowę i brzmienie. A kaszubski jest bardziej słowiański niż polski. Choćby bëlôczenié jest na to dowodem, bo gdzie indziej wymawia się "ł" a Bëlôcë wymawiają "lь" jak Słowianie wschodni i południowi. Nie zmienia to faktu, iż zatokanie dziwnie mówią.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

CzDark
wysłane dnia: 11.1.2011 5:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Pokrewieństwo języka kaszubskiego i starosłowiańskiego
Hewò je nót o jednym pamiãtac:

Starocerczewnosłowiańsczi, zwóny téż starobùłgarsczim, a prasłowiańsczi to są dwie APARTNY mòwë, chòc rozmieje sã jëż starobùłgarsczi je dosc archajiczny. Jeżlë jidze ò niechtërne znanczi to pòmòrsczi (kaszëbsczi) je barżi archajiczny òd starobùłgarsczégò, np. w starobùłgarsczim je TRAT, w kaszëbsczim TART a w prasłowiańsczim TORT.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

CzDark
wysłane dnia: 11.1.2011 5:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Pokrewieństwo języka kaszubskiego i starosłowiańskiego
>> A kaszubski jest bardziej słowiański niż polski

Baro dëskùsëjnô teza. Jeżlë jidze ò jedne znanczi to pòmòrsczi (kaszëbsczi) je barżi archajiczny òd pòlaszëznë, ale jeżle jidze ò jiny to je barżi apartny np. pòd cëskã dólnomiemiecczëznë w kaszëbsczim je widzec czasë Perfect jaczich w prasłowiańsczim to chòba nie bëło.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Pendzel
wysłane dnia: 11.1.2011 12:54
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Pokrewieństwo języka kaszubskiego i starosłowiańskiego
Prôwdô. Leno dzysô nié mô jaczégòs czëstégò do kuńca jãzëka, taczégò prawie bëlnégò. Wszãdze są jaczész nudlëzmë ë skłôdniô tëż sã różno rozwijała. Jô chcã nalézc pòdobnoscë a nié różnice.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 22.1.2011 12:29
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Pokrewieństwo języka kaszubskiego i starosłowiańskiego
Môsz prawdã, w prasłowiańsczim niga nie bëło Perfectum, le staro-c-słowiańsczi to nie je takô apartnô mòwa òd prasłowiańsczégò, le bodôj pôłniowi dialekt jednegò jãzeka, bò kóżdi w tim czasu rozmiał sã bez wiôldżich jiwrów.

Post scriptum: czy ktoś wie jak zrobić, żeby wszystkie posty w temacie wyświetlały się jeden pod drugim, a nie tylko jeden z listą innych pod spodem?
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002