Forum
Losowe zdjęcie
Jez. Łukomie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaschubische "Pije Kuba do Jakuba"

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 29.3.2004 11:22
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Kaschubische "Pije Kuba do Jakuba"
W książce Izydora Gulgowskiego "Von dem unbekannte Volke in Deutschland" (z tytułu jednoznacznie wynika że chodzi o Kaszubów ) jest opisana piosenka zatytułowana "Barbiermelodie", ze słowami:

Jetzt barbier mich, jetzt barbier mich, aber schneide mich nicht
...
Und wer wird mir schneiden, der Solder Teufel hollen

(teraz gol mnie ale mnie nie zatnij, a kto mnie zatnie niech idzie do diabła)

a melodia to doskonale nam znane "Pije Kuba do Jakuba".

Zdaje się, że to golenie jest jakimś obrzędem weselnym (niestety moja znajomość niemieckiego jest słabiutka ). Dla porządku należałoby wyjaśnić, czy niemieckie słowa są oryginalne, czy też przetłumaczone z kaszubskiego na użytek niemieckiej książki (bo w książce praktycznie wszystkie piosenki mają słowa niemieckie). Czekam na wydanie tłumaczenia tej książki - jaskółki ćwierkają że przymierza się do tego zaprzyjaźnione wydawnictwo.

Staszk
Belok
wysłane dnia: 29.3.2004 16:04
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 21.3.2004
z: Pëlckòwò
Wiadomości: 295
Re: Kaschubische "Pije Kuba do Jakuba"
Witóm. W Lëbòcënie, jesz do dzysô na wieselach karno kòmediantów, robi taczé przedstawienié zwóné „Hans balbier mich” co na kaszëbsczi tamti dolmaczą: „Janie, Janie wez sã ògòlë, witro je twòjé wieselé!”. Przë tim przedstawieniém je melodiô „Pije Kùba do Jakùba”, chtërnô jidze dërch wkól, tak cosz 15 minut. Jidze w nim ó to, że Hans/Jan mùszi bëc ògòlony na wieselé. Dôwni taczé przedstawieniô bëlë rëchtowóné téż w jinszëch wsach na Nordze. Terë ju nié, są blós przebierańcë – baba z chlopã.
Czë slowa są dolmaczënkã z kaszëbsczégò na niemiecczi, nie wiém? Mëszlã, że je to teks òrdżinalny.
No przedstawienié bëlo loni prezentowóné w zélnikù na „Krancbalu” w skasenie w Nadolu. W tim rokù mòże téż bdze.
Pòzdrôwióm.
Drzéżdżónów Rómk
adamfwk
wysłane dnia: 29.3.2004 17:09
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: Kaschubische "Pije Kuba do Jakuba"
A mnie sa widzy ze tech belokow je roz co wiacej widac wkolo.
bel, bela, niech zeje belocja!
pozdrowczi

Adam Hintzka


----------------
Viva la Kaxubia......

Gość
wysłane dnia: 29.3.2004 17:18
Re: Kaschubische "Pije Kuba do Jakuba"
Jo. Niech le żëją Bëlôcë! Niech żëje „L” a „Ł” niech zdżinie! Jedno sprostowanié do tegò co jem miôl napisóné rëchli: Nie je to Lëbòcëno, le Lëbkòwò nad Żarnowiecczim Jezorã. Chòc mòże ë w Lëbòcënie „Hans…” téż je!
sgeppert
wysłane dnia: 18.4.2004 21:39
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Taniec balwierski
Już dotarłem do opisu tego "tańca balwierskiego". Mianowicie w trakcie zabawy wpada balwierz z ekipą i zabiera się za golenie delikwenta (zwykle umówionego, a w wieczór kawalerski to i tak wiadomo o kogo chodzi). Pomocnicy obwiązują go białymi płachtami, mydlą przy pomocy szczotki i sadzy a balwierz goli go tępymi nożami kuchennymi, które ostrzy o koło od taczki. Goli go tak skutecznie że podrzyna mu gardło, wtedy wszyscy wzywają lekarza do umierającego. Po chwili przychodzi konował i próbuje różnych sposobów, ale bezskutecznie. W końcu pompuje mu powietrze z tyłu, na co nieboszczyk ucieka z wrzaskiem i w ogólnym rozgardiaszu zabawa toczy się dalej.

Oczywiście golenie odbywa się przy dźwiękach wspomnianej Barbiermelodie.

Staszk
Belok
wysłane dnia: 18.4.2004 21:57
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 21.3.2004
z: Pëlckòwò
Wiadomości: 295
Re: Kaschubische "Pije Kuba do Jakuba"
Jo, wejle, tak to pò prôwdze je!
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002