Forum
Losowe zdjęcie
Gryf z Gryfii
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kilka łatwych pytań...

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Gość
wysłane dnia: 6.1.2004 19:54
Kilka łatwych pytań...
Witam!
Mam kilka łatwych pytań do wszystkich aktywnych na tym forum fanów Kaszubów. Chciałbym poszerzyć swą wiedzę na temat mojej okolicy, a odpowiedzi na te pytania bardzo mi w tym pomogą Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

l.Wymień 5 typów krajobrazów (wg. J. Kondrackiego) występujących na Kaszubach.
Z.Wymień inne, obok soli kamiennej surowce mineralne występujące na Kaszubach.
3. W którym roku po raz pierwszy użyto nazwy „Szwajcaria Kaszubska" dla określenia centralnej części Pojezierza Kaszubskiego?
4. Najwyższym punktem Kaszub jest Wieżyca ( 328,6). Podaj nazwę i wysokość drugiego co do wysokości wzniesienia Pojezierza Kaszubskiego.
5. Tradycyjnie obok garncarstwa, rzeźby, haftu i kowalstwa, w kulturze ludowej rozwijało się
plecionkarstwo. Z jakiej rośliny wyplata się wyroby na Kaszubach?
6. Ciąg rzeki Raduni na Pojezierzu Kaszubskim tworzy znany szlak kajakowy. Podaj przybliżoną ilość jezior wchodzących w skład tzw. „Radunskiego Kółka"
7. W okolicach Miechucina znajduje się Jezioro Welk. Wyjaśnij, dlaczego jest ono tak ważne dla limnologów - naukowców badających jeziora?
8.O ile mm są wyższe opady w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego od nadmorskich rejonów Kaszub?
sgeppert
wysłane dnia: 6.1.2004 20:44
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kilka łatwych pytań...
Kolega uczy się w którymś z gdyńskich liceów (nadaje z IP 217.172.232.254) i przygotowuje się do olimpiady geograficznej? A fe, wyręczać się innymi za darmochę! Zamów odpłatnie ściągi, to dostaniesz profesjonalnie przygotowane odpowiedzi Jak mi się będzie chciało to pogadam ze znajomymi nauczycielami geografii, a na razie podam takie odpowiedzi jakie mi na bieżąco przychodzą do głowy:

l.Wymień 5 typów krajobrazów (wg. J. Kondrackiego) występujących na Kaszubach.

Zajrzyj do Kondrackiego - jeśli nie w szkolnej, to na pewno bedzie w miejskiej albo uniwersyteckiej bibliotece bądź czytelni. Żeby nie czytać całej pozycji, zajrzyj do skorowidza, zacząłbym od hasła "krajobraz, typy" lub podobnie

Z.Wymień inne, obok soli kamiennej surowce mineralne występujące na Kaszubach.

Pewnie znajdziesz to w tej samej książce, a jeśli jesteś myślący to wystarczy jak się rozejrzysz wokół siebie. Pierwszy z brzegu przykład - co jest potrzebne na każdej budowie jak również do wyrobu słynnej porcelany z Łubiany?

3. W którym roku po raz pierwszy użyto nazwy „Szwajcaria Kaszubska" dla określenia centralnej części Pojezierza Kaszubskiego?

Jeśli nie ten sam Kondracki, to skieruj pytanie np. do koła przeodników PTTK (chyba że ktoś z czytelników tego forum się zlituje i poda datę - ja niestety nie wiem)

4. Najwyższym punktem Kaszub jest Wieżyca ( 328,6). Podaj nazwę i wysokość drugiego co do wysokości wzniesienia Pojezierza Kaszubskiego.

Weź mapę i sprawdź - doskonałe mapy Kaszub znajdziesz w wydawnictwie REGION, które po kumotersku reklamuję

5. Tradycyjnie obok garncarstwa, rzeźby, haftu i kowalstwa, w kulturze ludowej rozwijało się
plecionkarstwo. Z jakiej rośliny wyplata się wyroby na Kaszubach?

Zajrzyj lub zapytaj, nawet telefonicznie, w byle muzeum - Kaszubskim w Kartuzach, we Wdzydzach, Etnograficznym w Gdańsku...

6. Ciąg rzeki Raduni na Pojezierzu Kaszubskim tworzy znany szlak kajakowy. Podaj przybliżoną ilość jezior wchodzących w skład tzw. „Radunskiego Kółka"

Weź mapę i policz - bedziesz znał liczbę (nie ilość) dokładnie.

7. W okolicach Miechucina znajduje się Jezioro Welk. Wyjaśnij, dlaczego jest ono tak ważne dla limnologów - naukowców badających jeziora?

Nie wiem, ale możesz zadzwonić na wydział geografii UG lub zajrzeć do stacji limnologicznej w Borucinie

8.O ile mm są wyższe opady w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego od nadmorskich rejonów Kaszub?

Odpowiedź jw., polecam też IMGW w Gdyni przy ul. Waszyngtona.

Ogólnie - pytania są proste i ludzie z odpowiednich fachowych instytucji z przyjemnością odpowiedzą na nie młodemu człowiekowi, który szuka wiedzy (nawet jeśli motywacją jest tylko olimpiada czy matura). Natomiast leniwy człowiek, który traktuje grupę dyskusyjną jako odrabialnię lekcji bo nie chce mu się ruszyć d... żeby zajrzeć gdziekolwiek, zostanie przyjęty źle.

Pozdrawiam

Staszk
Wojtek
wysłane dnia: 6.1.2004 21:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.12.2003
z: Kòscérzna
Wiadomości: 202
Re: Kilka łatwych pytań...
> przygotowuje się do olimpiady geograficznej

a może do Konkursu Wiedzy o Pomorzu?!
Tym bardziej wskazane samodzielne przygotowanie.


----------------
Pòzdrôwióm
                     Wòjk

--
Wiedno Kaszëbë !

.....

sgeppert
wysłane dnia: 7.1.2004 9:09
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kilka łatwych pytań...
A na Konkursie są tak specjalistyczne pytania?

Swoją drogą, nie masz pytań z poprzednich edycji Konkursu? Można by je opublikować (chętnie to zrobię), myślę że to by pomogło uczestnikom przygotować się, pokazywałoby też profil i poziom Konkursu.

Staszk
Gość
wysłane dnia: 8.1.2004 16:36
Re: Kilka łatwych pytań...
Nie, niestety nie mam. Dzięki za cenne podpowiedzi, chociaż przyznam się bez bicia że liczyłem na odpowiedzi Poświęcę Wam swoje ewentualne pierwsze miejsce
Gość
wysłane dnia: 29.1.2004 22:45
Re: Kilka łatwych pytań...
To jest konkurs wiedzy o kaszubach :) Chodze do tej samej szkoły i szukam tych samych odpowiedzi.
Gość
wysłane dnia: 30.1.2004 9:47
Re: Kilka łatwych pytań...
A jaka to szkoła, jeśli można wiedzieć?
Gość
wysłane dnia: 8.2.2004 16:05
MODERATOR JEST DO BANI !!!!
CZYTAŁEM ODPOWIEDZI NA PYTANIA! TO ŚMIECHU WARTE! MÓGŁ LEPIEJ NIC NIE PISAĆ NIŻ TAKIE BZDURY! JAK GOŚCIU SIĘ PYTA JAKI JEST SZCZYT NA KASZUBACH PO WIEŻYCY TO SIĘ ODPOWIADA A NIE PODAJE GDZIE TO MOŻE ZNALEZĆ !!! JAK TEN CWEL NIC NIE WIE NA TEN TEMAT TO LEPIEJ NICH Z TĄD SPADA Z TYM KRZYWYM RYJEM BO TYLKO PSUJE TĄ STRONE !!!!!!!!
sgeppert
wysłane dnia: 8.2.2004 19:14
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: MODERATOR JEST DO BANI !!!!
1. Nie krzycz.
2. Zgadnij kto decyduje, czy post będzie na forum czy pójdzie do nulla. Pyskowanie moderatorowi to nie tyle bezczelność, co głupota i skrajne lamerstwo.
3. W tym serwisie mile widziane są osoby mające coś sensownego do powiedzenia lub chcące poszerzyć swoją wiedzę. Natomiast Zasoby to nie odrabialnia lekcji - pasożyty, które chcą by ktoś za nich wykonał ich zadanie będą tu tępione.
4. Sam też nie odpowiedziałeś na pytanie o drugi szczyt na Kaszubach.
Gość
wysłane dnia: 21.2.2004 17:01
Re: Kilka łatwych pytań...
można wiedzieć gdyńskie Gimnazjum i Liceum Jezuitów
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002