Forum
Losowe zdjęcie
Zjazd Młodych Kaszubów 9
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Anonimowość

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
pienczke
wysłane dnia: 31.5.2004 16:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Anonimowość
Administrator rozpoczyna walkę z anonimowością zapowiadając, że tuż tuż chwila, w której nikt zarejestrowany nie wejdzie i nie napisze... A może wystarczyłoby tylko tak zaprojektować grafikę "nowy wątek" albo "odpowiedz", aby było odrębne okienko na podpis, tak jak na innych forach?
Dotąd byli Użytkownicy i i Goście, teraz chłodniej "Nieznajomi" (przeciwieństwo znajomych?)...
a może za chwilę "forum zamknięte" ( dla nie - znajomych?)...
Jo móm tere perzną strach...
Temuu jem so wpisol i bądą so móg jarchuelec czesto legalnie.
Witóm wszetczich.


----------------

Gospi
wysłane dnia: 31.5.2004 18:26
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.4.2004
z: Gduńsk
Wiadomości: 93
Re: Anonimowość
Mnie też się wydaje, że poprzednio było lepiej. Dobrze było mieć gości na zasobach. Wnioskuję o spisanie i umieszczenie na zasobach ogólnodostępnego regulaminu korzystania z forum i pisania komentarzy. Jednym z punktów mogłoby być podpisywanie wypowiedzi, bądź załatwienie tego poprzez rejestrację. Niepodpisane wypowiedzi byłyby usuwane. Kto jest za?
sgeppert
wysłane dnia: 31.5.2004 19:02
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Anonimowość
Dziękuję za uwagi.

Doraźną przyczyną mojej "walki z anonimowością" jest dość wysoka temperatura dyskusji o Rodnej Zemi (dość wysoka jak na dotychczasowy standard Zasobów ). Już wcześniej myślałem o wprowadzeniu takiego okienka na "doraźny" pseudonim, jednak - powiem bez ogródek - łatwiej mi wymusić rejestrowanie się użytkowników: struktura bazy danych jest taka, że wprowadzenie tego doraźnego okienka wiązałoby się z poważną przeróbką modułu; może później do tego pomysłu wrócę.

Anonimowość wiąże się z dylematem wysoki poziom - masowość serwisu. Nie chcę, by dyskusje tu prowadzone zeszły do poziomu dyskusji z popularnych portali, równocześnie jednak zależy mi na tym, by Zasoby były otwarte, by ludzie nie mieli oporów przed wypowiadaniem się. Dlatego dotychczas dopuszczałem wysyłanie wiadomości anonimowo. Życie jednak pokazało, że w prowadzonych tu dyskusjach i tak mało kto jest anonimowy, ludzie albo piszą z konta albo po prostu się podpisują. Zatem sądzę, że dla odbiorców Zasobów wprowadzenie konieczności logowania się by wysłać wiadomość, nie będzie szczególnie uciążliwe, nie spodziewam też się masowego odpływu dyskutantów. Zarejestrowanie się nie jest trudne, nie ma obowiązku podawania prawdziwych danych ("identyfikowalność" jest umowna, chodzi przede wszystkim o to, by rozróżnić autorów wypowiedzi), a daje korzyści techniczne - możliwość kontaktu z autorem, możliwość przeglądu wypowiedzi danego użytkownika, administratorowi daje możliwość wysyłania biuletynów.

Na marginiesie uwaga językowa: nie mam dobrego odpowiednika angielskiego słowa "nickname". "Pseudonim" brzmi zbyt oficjalnie i nie jest określeniem słusznym wobec tych, którzy podpisują się prawdziwymi danymi. "Ksywa" jest zbyt kolokwialna, trudno mi wyobrazić sobie by osoba z tytułem naukowym chętnie odpowiadała na komunikat "Podaj ksywę". Dlatego pozostałem przy koślawym, ale najlepszym z możliwych słowie "użytkownik".

Staszk
pienczke
wysłane dnia: 25.6.2004 12:35
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Anonimowość
No i widzę, że stało się -" zarejestruj się żeby wysłać wiadomość"

Jednak szkoda.

P.S. Jak pokazują niektóre dyskusje na forum alternatywa - masowość dotępu vs wysoki poziom merytoryczny i kulturalny dyskuji nie jest taka oczywista.

Poza tym,
Forum - łac: ............

pozdr.


----------------

gwidonus
wysłane dnia: 25.6.2004 20:26
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Anonimowość

Cytat:
Forum - łac: ............

e-e... targ? sąd? nie zrozumiałem ;)

wnioski moje są następujące:
1. Czy możnaby troche poprawić zapisywanie w cookie loginu, żeby się logowanie odbywało automagicznie? Uzywam firefoxa, i nic takiego się mnie nie dzieje.
2. Czy możnaby zablokować wyświetlanie informacji i o uzytkownikach bez uprzedniego zalogowania się? Tam są emaile, a chyba każdy dostaje już wystarczająco dużo reklam.
Pozdrawiam
Piotrek
sgeppert
wysłane dnia: 25.6.2004 21:07
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Anonimowość
1. Skoro takie jest życzenie użytkowników, to popracuję nad tym.

2. Można by. Nalezy wejść w Edytuj konto, po czym na górze formularza (w pozycji Email) odznaczyć opcję "Wyświetlać adres e-mail na stronie z informacjami o użytkowniku".
Dodam jeszcze, że adres jest w zasadzie niewidoczny dla tzw "harvesterów" (zbieraczy adresów ze stron), bo jest wyświetlany jako zwykły tekst a nie odnośnik
mailto://adres@domena
. Harvesterzy zbierają właściwie wyłącznie adresy w postaci odnośników, nie marnując energii na analizowanie, czy jakiś tekst zawierający "małpę" jest może adresem pocztowym. Tym niemniej jak ktoś chce się całkowicie ukryć, to jest to możliwe.

Jeśli ktoś nie publikuje swojego adresu pocztowego to można się z nim skontaktować poprzez prywatną wiadomość w ramach Zasobów - prywatne wiadomości pojawiają się w opcji "Skrzynka odbiorcza".

Staszk
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002