Forum
Losowe zdjęcie
Zjazd Młodych Kaszubów 4
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Kaszubski układ klawiatury

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
gwidonus
wysłane dnia: 21.6.2004 23:18
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Kaszubski układ klawiatury
Witam!

Nie wiem czy jest to dobre miejsce na tym forum, w kazdym razie sprawa ma zwiazek z jezykiem niewatpliwie :) Szukalem w internecie kaszubskiego ukladu klawiatury i nic konkretnego z tych poszukiwan nie wyszlo - a chyba lepiej jest miec uklad klawiatury, zwlaszcza jesli ktos lubi jakis inny edytor niz KaszEd.

Zrobilem taki, działa w Windows NT4/2000/XP/2003, w programach/czcionkach obslugujacych unicode, w archiwum jest rowniez instalator. Uklad jest oparty na "Polski (programisty)" (QWERTY, alt+litera, itp.), zrobiony zgodnie z wytycznymi z http://www.zk-p.pl/xoops/modules/tutorials/viewtutorial.php?tid=50.

Jesli cos takiego juz gdzies jest, to bardzo przepraszam. Jesli nie, to prosze mi powiedziec, gdzie mam go umiescic/komu wysłać, bo opcji dodawania zalacznikow tu nie zauwazylem ;)

Pozdrawiam
Piotrek
sgeppert
wysłane dnia: 22.6.2004 10:32
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubski układ klawiatury
Cytat:
Zrobilem taki, działa w Windows NT4/2000/XP/2003

Super, świetnie, rewelacja!!! Albo wystaw go na swoim serwerze albo podeślij mi mailem, to dam go na Zasobach.

Staszek
gwidonus
wysłane dnia: 22.6.2004 22:52
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Kaszubski układ klawiatury
Podeslalem na maila. Mam nadzieje ze szybko go gdzies tu umiescisz, bo ma on pewna wade, ktora opisalem wewnatrz zipa, a ktora przydaloby sie usunac ;) jak zainstalujesz to zobaczysz ze nazwy "Kaszubski" nie wyswietla nigdzie poza panelem sterowania :S
Gość
wysłane dnia: 23.6.2004 17:55
Re: Kaszubski układ klawiatury
Układ już umieszczony tutaj.

Kilka uwag:

1. Windows ma stałą listę obsługiwanych języków, dlatego znaczka "PL" nie da się zmienić, przynajmniej w prosty sposób. Zawsze można dodać układ do czeskich ustawień, wtedy w trayu będziemy mieli "Cs" :)

2. Zapraszam do współpracy w ostatecznym ucywilizowaniu - niechże toto wreszcie przyzna się do własnej nazwy.

3. Czy czcionka będzie umożliwiać pisanie po kaszubsku można łatwo sprawdzić po zainstalowaniu microsofrowego rozszerzenia właściwości czcionek, do pobrania stąd. Wtedy po zaznaczeniu pliku czcionki i kliknieciu prawym przyciskiem myszy, po wybraniu "Właściwości" będziemy mieć dostę do dodatkowych zakładek. Wybieramy "CharSet/Unicode" i oglądamy listę "Supported Unicode Ranges". Jeżeli jest tam:
- Basic Latin
- Latin-1 Supplement
- Latin Extended-A
to wszystko OK :)

Pozdrawiam
Piotrek
Wojtek
wysłane dnia: 23.6.2004 18:15
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.12.2003
z: Kòscérzna
Wiadomości: 202
Re: Kaszubski układ klawiatury
Witóm!

SUPER!!!

Tegò mie prawie felowało w mòjim kòmpùtrze. Terô na nim mòżna normalno pracowac.

P.S. A piérwszi kòmentarz na Zasobë z ùżëcym nowi klawiaturë chcôł jem kònieczno ùmieszczec hëwò. Kùńc z kopiowanim z Worda abò jesz jaczis jinszich wëgibasów. Jesz sã muszã przestawic z Wordowégò strzélanigò kaszëbsczich ptôszków, ale to pùdze.


----------------
Pòzdrôwióm
                     Wòjk

--
Wiedno Kaszëbë !

.....

wotoch
wysłane dnia: 26.6.2004 11:20
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Kaszubski układ klawiatury
Rewelacja Rewelacja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Działa też pod XP.
Dzieki autorowi za udostępnienie.
Daje nam to dużo nowych możliwości.
Niech żyje i kwitnie język kaszubski.
Pozdrawiam autora układu klawiartury
wotoch
gwidonus
wysłane dnia: 26.6.2004 18:42
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Kaszubski układ klawiatury
Dziękuję ;) głupia sprawa z tym wyswietlaniem nazwy - wychodzi na to ze dziala, tylko po resecie ;) wiec domyslam sie ze po wylogowaniu tez.
tczewianin
wysłane dnia: 26.6.2004 19:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Kaszubski układ klawiatury
Cytat:

wotoch napisał:
Rewelacja Rewelacja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Działa też pod XP.


Kurczę, a u mnie nie chce zadziałać (Win2K), mimo że wszystko robiłem jak w opisie.

Ja również przesyłam pozdrowienia dla Autora, przy okazji pytanko: czy nie można w jakiś sposób odróznić w nazwie tego sterownika, aby był widoczny jako np. "CASS"? Wtedy by się nie mieszał z dwoma układami polskiej klawiatury.

Pozdrawiam

TŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

gwidonus
wysłane dnia: 26.6.2004 22:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Kaszubski układ klawiatury
Cytat:
Kurczę, a u mnie nie chce zadziałać (Win2K), mimo że wszystko robiłem jak w opisie.

A co sie dzieje? Nie ma go na liscie po instalacji, zeby dodać? Nie instaluje sie? Po zainstalowaniu, dodaniu i wybraniu nie dziala jak trzeba? Sluze pomoca rowniez przez GG, itp. ;)

Cytat:
czy nie można w jakiś sposób odróznić w nazwie tego sterownika, aby był widoczny jako np. "CASS"?

Jest tak: w windowsie mozesz sobie dodawac uklady klawiatury do jakiegos tam, wybranego języka. Jesli masz wybrany "Polski", to masz w trayu "PL". Mozesz sobie do tego dodac uklad klawiatury jaki chcesz, np. "Węgierski (101 klawiszy)". Ale języka dodawać nie możesz, jak nie obsługuje go winda, to zostaje tylko zrobić układ klawiatury i ustawić go jako uklad dla jakiegos dowolnego obsługiwanego języka (tak zrobiłem). Dlatego CASS, CSB, itp. w trayu miec nie mozesz. Nazwa ukladu bedzie widoczna ("PL" w trayu, i "Polski - Kaszubski (programisty)" w tipie po najechaniu nań myszą i poczekaniu) dopiero po resecie/wylogowaniu. Wczesniej bedzie widac po prostu kilka układów "Polski".

Jesli chcesz na pierwszy rzut oka odróżniać, jaki układ jest aktywny, radzę zaistalować ustawienie jakiegoś innego języka, i pod niego podczepic uklad Kaszubski (programisty). Np. czeski ma skrót "Cs" :) Mam nadzieje ze troche wyjasnilem, jakos mętnie to brzmi po przeczytaniu :S
tczewianin
wysłane dnia: 28.6.2004 17:02
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Kaszubski układ klawiatury
Wytłumaczyłeś na tyle zrozumiale, że w końcu zadziałało. Rewelacja! To jest coś czego mi brakowało, bardzo ułatwia życie, zwłaszcza naukę języka. Kaszuba potrafi! Dzięki!

TŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002