Forum
Losowe zdjęcie
Autopromocja
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     "ludowe" pieśni kaszubskie w II RP

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
janak
wysłane dnia: 20.9.2004 10:51
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 20.9.2004
z: Gduńsk / Wiele
Wiadomości: 38
"ludowe" pieśni kaszubskie w II RP
W sobotnim numerze "Gazety Wyborczej" ukazał się artykuł "Śląska nie oddamy" (http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34591,2291612.html). Cały teks jest godny przeczytania, mówi on o stosunkach polsko-niemieckich. Na początku autor pisze o praktykach stosowanych w II RP, które polegały na zamawianiu u różnych kompozytorów „ludowych” melodii i piosenek (m.in. słynna „Karolinka” w ten sposób powstała).
Ale takie praktyki były stosowane również na Kaszubach, cytat: „Nie była to tylko śląska specyfika. Ekipa sanacyjna uprawiała tę politykę na wszystkich kresach II RP. Znane i do dziś śpiewane "ludowe" piosenki kaszubskie, w tym cały żelazny repertuar zespołów regionalnych, także stworzyli zawodowcy na urzędowe zamówienie. Rodziło to nawet zabawne nadużycia. Kompozytor piosenki "Zachodzi słoneczko za las kalinowy" sprzedał swoje dzieło zarówno Grażyńskiemu, jak i władzom ówczesnego województwa pomorskiego. Dzięki temu do dziś nie rozstrzygnięto sporu, czy jest to "ludowa piosenka śląska", czy może równie "prastara pieśń kaszubska".”
Czy faktycznie takie ludowe kaszubskie piosenki istnieją? Jeżeli tak, to jakie (mają przecież stanowić żelazny repertuar zespołów ludowych?
Jacek
PS. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników forum, od jakiegoś czasu uważnie się przyglądałem, a dzisiaj postanowiłem się ujawnić ;)
sgeppert
wysłane dnia: 20.9.2004 11:13
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: "ludowe" pieśni kaszubskie w II RP
Cytat:
od jakiegoś czasu uważnie się przyglądałem

Chyba nie do końca uważnie, bo ten artykuł został już wcześniej przywołany w wątku "Państwowa ludowość". .

Żeby dyskusja się nie rozlazła, zamykam ten wątek i zapraszam do wątku wcześniejszego.
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002