Forum
Losowe zdjęcie
Zwycięzcy
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Ciekawostka bibliofilska

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tgrabar
wysłane dnia: 17.10.2004 13:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Ciekawostka bibliofilska
Przeglądając wydawane w XIX w. czasopismo "Bibl;ioteka Warszawska" natrafiłem w tomie z 1850 r., s. 40 na informację, że w Krakowie też w 1850 ukazała się książka "Kile słov wo Kaszebach e jich ziemi, przez Wójkasena. Tudzież rzecz o języku kaszubskim, ze zdania sprawy Prajsa" z przedmową Lesława Łukasiewicza. Być może dla kaszubologów jest to ciekawa gratka. Pozdrawiam. tgrabar
mkwidzinski
wysłane dnia: 17.10.2004 16:23
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Ciekawostka bibliofilska
Witam serdecznie

Cytat:
Być może dla kaszubologów jest to ciekawa gratka.


Jak najbardziej
Skany tej książeczki znajdują się w tym miejscu
http://www.naszekaszuby.pl/modules/skany/viewcat.php?cid=3

A jej wersja elektroniczna, we współczesnej pisowni w tym:
http://czetnica.kaszubia.com/cenowa/czile_slow.htm

Miłej lektury życzę.

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

tgrabar
wysłane dnia: 17.10.2004 19:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Ciekawostka bibliofilska
No niezłą dałem plamę. To wszystko z lenistwa. Nie chciało mi się zajrzeć do zasobów, gdzie sa zeskanowane najrozmaitsze pozycje. Będę na przyszłość uważał. tgrabar
tczewianin
wysłane dnia: 21.10.2004 7:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Ciekawostka bibliofilska
Cytat:

tgrabar napisał:
No niezłą dałem plamę. To wszystko z lenistwa. Nie chciało mi się zajrzeć do zasobów, gdzie sa zeskanowane najrozmaitsze pozycje. Będę na przyszłość uważał. tgrabar


Jaka tam plama, nie przesadzajmy :)

Przy okazji: to chyba Pan pytał mnie o Hieronima (von) Piechowskiego i jego odkrycia archeologiczne? Miałem awarię komputera i stara korespondencja uległa zniszczeniu. Szczegóły mogę podać emailem (mój adres: pomeranus@WYTNIJTOwp.pl), tymczasem tyle: z tego co mi wiadomo, to odkrywcą stanowiska archeologicznego na polu w Kosobudach był Józef (von) Piechowski w 1900 r. Nie wiem, czy Hieronim z linii Skoczek-Piechowskich był odkrywcą innego stanowiska. Biogram Hieronima autorstwa Zofii Kratochwil znajdzie Pan w PSB. Jako ciekawostkę, nie uwzględnioną w biogramie mogę podać, że Hieronim był świadkiem na ślubie cywilnym w Kościerzynie osoby, która podpisała się "Dr. Adalbert von Kętrzyński aus Lemberg" :)

Pozdrawiam

Tomasz Żuroch-Piechowski


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

tgrabar
wysłane dnia: 23.10.2004 21:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Ciekawostka bibliofilska
Szanowny Panie Tomaszu,
nijak nie chce wejść list na Pański adres WYTNIJTOwp.pl.
Dlatego też pozwalam sobie skorzystać z pośrednictwa "Zasobów". Otóż chodzi o osobę Hieronima von Piechowskiego, który miał, bądź dzierżawił, niewielki majątek pod Kościerzyną. W 1885 r. znalazł obok swojej posiadłości grób skrzynkowy kultury pomorskiej i przekazał to znalezisko znanemu regionaliście Alexandrowi Treichelowi z Wilczych Błot k/ Starej Kiszewy. Ten zaś przedstawił owo odkrycie w następnym roku na jednym z posiedzeń Berlińskiego Towarzystwa Antropologicznego. I stąd o tym wiem. Chodzi mi tylko o daty urodzin i śmierci Pańskiego, zapewne, krewnego oraz o nazwę majątku. A swoją drogą, jak to się w tym XIX wieku wszystko kręciło w tym polskim (kaszubskim?) tyglu na Pomorzu, gdy wspomniał Pan osobę Wojciecha Kętrzyńskiego. Bardzo to interesujący wątek.
serdecznie pozdrawiam. Tadeusz Grabarczyk
tczewianin
wysłane dnia: 24.10.2004 22:11
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Hieronim Emil von Piechowski (1831-1915)
Hieronim Emil von Piechowski, s. Antoniego (1786-1870) i Marianny z d. Żynda, właścicieli majątku Czarlina k. Kościerzyny. Ur. 3.09.1831 r. w Kościerzynie, zm. 7.09.1915 r. w Sopocie, pochowany tamże.

1879 wyborca do sejmu pruskiego
1891 dzierżawca włók proboszczowskich w Kościerzynie
ok. 1909 pierwszy prezes Towarzystwa Ludowego w Sopocie
1912 przewodniczący Katolicko-Polskiego Związku Robotników w Sopocie

Trudno mi w tej chwili powiedzieć jaki majątek Hieronim dzierżawił w r. 1885. Czarlinę, dziedziczny majątek Piechowskich, sprzedał brat Hieronima Józef w 1860 r. W tej chwili nie mam możliwości tego sprawdzić, ale skonsultuję sprawę z moim ojcem przy najbliższej okazji. Proponuję także zajrzeć do "Polskiego Słownika Biograficznego", może tam Pan znajdzie tę informację.

Jeśli chodzi o mój adres email, to jest on w porządku, tylko trzeba usunąc zeń słowo "WYTNIJTO". Umieszczenie na stronie www adresu w pełnej postaci, kończy się zaśmiecaniem skrzynki pocztowej, ponieważ adresy te są zbierane przez tzw. roboty. Modyfikacja powoduje, że spam nie trafia do mojej skrzynki.

Pozdrawiam!

Tomasz Żuroch-Piechowski


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002