Forum
Losowe zdjęcie
II Wojewódzka Konferencja Regionalistów  6
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Ùczestnik - ùczãstnik = przëtomnik?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 12.10.2006 11:30
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Ùczestnik - ùczãstnik = przëtomnik?
Publikując informację o Dyktandzie Kaszubskim palce zawisły mi nad klawiaturą, gdy trafiłem na słowo "ùczãstnicë" 'biorący udział (w dyktandzie)'. Otóż to ã, mimo że słyszalne w ustach niejednego Kaszuby, wydaje mi się absolutnie błędne.

Zacznijmy od tego, że to kaszubskie słowo jest zapożyczeniem polskim, wziętym na użytek języka oficjalnego; w "żywej" kaszubszczyźnie nie ma formuł w rodzaju "w zebraniu udział wzięło wielu uczestników...", ich kaszubskie wersje zostaly stworzone sztucznie.

Polski "uczestnik" pochodzi od słowa "cześć". Uczestnik to ktoś "uczestniony" czyli "uczczony" - np. przez fakt zaprosznia na spotkanie z innymi, równie czcigodnymi osobami.

Podobną formę ma słowo "częstować", ale ono pochodzi od "części" i pierwotnie oznaczało 'wspólbiesiadować, mając swój udział w uczcie składkowej'. Z pomieszania "czestować" i pierwotnego "częstować" (odpowiednio od "czci" i "części") powstało wtórne znaczenie znaczenie "częstować" 'okazywać cześć przez zaproszenie do jedzenia i picia' (a "uczta" to taka właśnie forma okazania czci).

Jest jeszcze jedno powiązanie: uczestnik to ktoś kto uczęszcza na coś (kurs itp.). Jednak "uczęszczanie" pochodzi od słowa "częsty" i dotyczy udziału w owym kursie, wykonywanego w sposób powtarzalny.

W swiązku z powyższym twierdzę, że polski "uczestnik" po kaszubsku powinien być poprawnie pisany jako "ùczestnik".

Istnieją inne propozycje nazwania uczestnika. Trepczyk podaje "bëtnik", "biwôcz". W kręgach działaczy kaszubskich można usłyszeć "przëtomnik", "przëstojnik".


----------------
Stanisław Geppert

bcirocka
wysłane dnia: 13.10.2006 9:20
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Ùczestnik - ùczãstnik = przëtomnik?
Głosuję za propozycją Trepczyka "betnik" (nie wiem, jak uaktywnić opcję wpisywania znaków diakrytcznych :(), moim zdaniem jest najbardziej zgodna z duchem kaszubszczyzny.
sgeppert
wysłane dnia: 13.10.2006 10:48
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Ùczestnik - ùczãstnik = przëtomnik?
Już wróciły przyciski do znaków diakrytycznych na formularzu odpowiedzi


----------------
Stanisław Geppert

bcirocka
wysłane dnia: 13.10.2006 13:25
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Ùczestnik - ùczãstnik = przëtomnik?
O! Jak miło! A zatem "bëtnik".
fopke
wysłane dnia: 13.10.2006 15:10
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 7.7.2003
z: Chwaszczëno
Wiadomości: 462
Re: Ùczestnik - ùczãstnik = przëtomnik?
"Przëstojnik"- to barżi pòdług mie "zwolennik".
Pozdrówk
Tómk Fópka


----------------
"Pòjmë w przódk z kaszëbizną!"- J. Trepczik- www.fopke.pl

kristina
wysłane dnia: 14.10.2006 11:32
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.6.2005
z:
Wiadomości: 95
Re: Ùczestnik - ùczãstnik = przëtomnik?
„bëtnik” wydaje mi się najbardziej odpowiednią formą.

„ùczãstnik” natomiast nie jest formą błędną, zachowała się tu dodatkowo pierwotna nosowość. W staropolszczyźnie istniała forma „uczęstnik” (współczesny „uczestnik” jest wynikiem denazalizacji = odnosowienia).
Forma „ùczãstnik” nie jest też nawiązaniem do polszczyzny, jest słowem ogólnosłowiańskim, por.: czeskie i słowackie: „učastnik”, tak też w rosyjskim, bułgarskim; w serbskim: „učesnik”.


----------------
http://meta-fizyka.blogspot.com/

sgeppert
wysłane dnia: 14.10.2006 22:15
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Ùczestnik - ùczãstnik = przëtomnik?
Wobec tego chciałbym się upewnić, czy kaszubski "ùczãstnik" jest kontynuacją dawnej, nosowej formy, czy stanowi późną nazalizację polskiego "uczestnika".


----------------
Stanisław Geppert

kristina
wysłane dnia: 15.10.2006 0:08
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.6.2005
z:
Wiadomości: 95
Re: Ùczestnik - ùczãstnik = przëtomnik?
"uczęstnik" (współczesny "uczestnik") pochodzi od słowa "część" (nie od: "cześć"), z kolei "część" należy wywodzić od prasłowiańskiej formy *čęstь (z nosówką), co wskazuje na pierwotność nosówki w kaszubskim "ùczãstnik".
Dlaczego miałaby być to nazalizacja polskiego "uczestnika", skoro jest to słowo ogólnosłowiańskie?

Natomiast "czestować" (współczesne "częstować") pochodzi od "cześć".

Są to dwie zupełnie odmienne etymologie, ale w błąd może wprowadzać to, że w języku polskim w obu tych wyrazach zaszły zmiany związane z nosowością (uczęstnik – denazalizacja, czestować – nazalizacja). Zmiany w rozwoju nosówek w tych wyrazach wynikały z tego, że już w XVI w. mieszano formy "cześć" i "część" – stąd zmiany w formach pochodnych.


----------------
http://meta-fizyka.blogspot.com/

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002