Forum
Losowe zdjęcie
Zdewastowana tablica - Pogórze
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Znowu o kuchni kaszubskiej

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 6.12.2006 15:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Znowu o kuchni kaszubskiej
W "Dzienniku Bałtyckim" ukazał się tekst Alicji Zielińskiej zachęcający do kupna książeczki o kuchni kaszubskiej. Pozwalam sobie go tutaj zacytować; może kogoś z forumowiczów zachęcę w ten sposób do zakupu, do dyskusji o tradycyjnej kuchni kaszubskiej, do napisania własnej książki na ten temat... do dyskusji o pisowni kaszubskich nazw potraw lub składników...
Oto ten tekst:

Książka, którą trzeba mieć. Tradycyjna kuchnia kaszubska
Przepisy naszych babć odszukane w zapiskach

Już za kilka dni w sprzedaży ukaże się "Tradycyjna kuchnia kaszubska". To niezwykły prezent mikołajkowy i gwiazdkowy. Ta książka powinna się znaleźć w każdym domu. I nie tylko dobrze byłoby ją mieć, ale koniecznie powinniśmy wypróbować chociaż kilka z zawartych w niej przepisów na potrawy, które niewątpliwie urozmaicą także świąteczny stół. A przepisy, jak i cała książka, są wyjątkowe. Autorka - Wiesława Niemiec - zauroczona Kaszubami, przypomina, że sztuka kulinarna to umiejętność tak samo ważna, jak rzemiosło i twórczość ludowa, a każda potrawa oddaje ducha minionych lat.
Wiele przepisów zawartych w książce znajduje się na liście produktów tradycyjnych. Zostały odtworzone dzięki mieszkankom północnych i środkowych Kaszub: Władysławowa, Karwi, Krokowej, Wejherowa, Sławutowa, Pucka, Darżlubia, Grzybna i Kartuz.
- Zainteresowanie kuchnią kaszubską to efekt mojego hobby, które przeszło w pasję i sposób na życie - mówi Wiesława Niemiec. - Byłam kucharką ambasadora, najpierw Egiptu, potem Libanu, RPA, Meksyku. Szefowałam restauracji amerykańskiej otwartej tylko dla Amerykanów. Organizowałam
przyjęcia w nietypowych miejscach. Od 1999 roku pomieszkiwałam przeważnie w Władysławowie i tu przyszedł pomysł na nowe życie. Szukając potraw regionalnych, poznałam kilka rodzin kaszubskich i od nich zaczęłam
wypytywanie, jaka jest ta kuchnia kaszubska, co gotowały babcie, jak jadano w zwykłym domu. To, co udało mi się opisać, ma już częściowo historyczny charakter. Większość przepisów została odszukana w starych zapiskach, czy to w formie pamiętnika, czy na jakiejś karteczce, która zaplątała się wśród
starych zdjęć w pudle po butach.
Nie są to „wyszukane” przepisy, opierają się przede wszystkim na tym, co gospodynie gromadziły w swoich spiżarniach - mięsnych wędzonkach, warzywach, grzybach, rybach. Są tu przepisy na zupy wiosenne, letnie, jesienne i zimowe. Można znaleźć słodkie zupy i desery przypominające dzieciństwo, przepisy na mięsne dania, również z drobiu, oraz te, dzięki
którym możemy pokusić się o zrobienie własnej kiełbasy, zylcu, musu jabłkowego na słoninie, czy do dziś popularnej na Kaszubach okrasy gęsiej. Na uwagę zasługują też przepisy na potrawy ze śledzi, flądry i węgorza. A jakież urozmaicone dania można przygotować z kartofli! Pieczone, z zasmażką, plince, sztãponé bùlwé z kwasnym mlekã, czy w formie pieczonki z
jabłkami i cebulą. Kto lubi domowe wypieki, koniecznie musi wypróbować przepisy na chleb kaszubski z ziemniakami, rogaliki z jagodami, purcle, czy marchwiowi peperkuch.
Każdy z kulinarnych rozdziałów rozpoczyna się zebranymi przez autorkę ciekawostkami o regionie, które czyta się jak doskonałe opowiadanie.
Książka Wiesławy Niemiec - "Tradycyjna kuchnia kaszubska" - została wydana przez Polskapresse Sp. z o.o, Oddział Prasa Bałtycka w Gdańsku. Kupić ją będzie można już w najbliższy wtorek, 12 grudnia, w księgarniach i kiosku znajdującym się w siedzibie Polskapresse Sp. z o.o, Oddział Prasa Bałtycka w
Gdańsku, ul. Targ Drzewny 9/11.
tgrabar
wysłane dnia: 13.12.2006 21:28
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Znowu o kuchni kaszubskiej
A czy można ją zamówić przez (kiepską ostatnio) pocztę?
tg
bcirocka
wysłane dnia: 14.12.2006 20:20
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Znowu o kuchni kaszubskiej
Kaszubska książka kucharska ukazała się na rynku dopiero dziś: w czwartek, a nie, jak zapowiadano, we wtorek.

Zapytałam o możliwość zakupu książki i otrzymania jej za pośrednictwem poczty; redaktorka tej pracy, Wioletta Leszczyńska poinformowała mnie, że aby zamówić publikację, trzeba zadzwonić do Biura Konkursów Dziennika Bałtyckiego.

bc
bcirocka
wysłane dnia: 14.12.2006 20:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Znowu o kuchni kaszubskiej
cd. poprzedniej wiadomości:
Biuro Konkursów
Krystyna Kujawa
k.kujawa@prasabalt.gda.pl
tel. 30 03 175
tgrabar
wysłane dnia: 14.12.2006 22:36
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Znowu o kuchni kaszubskiej
Pani Bogumiło,
wielkie dzięki za pomoc,
pozdrawiam
Tadeusz Grabarczyk
bcirocka
wysłane dnia: 22.12.2006 22:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Tradycyjna kuchnia kaszubska
Książka Wiesławy Niemiec pod tym tytułem teraz rzeczywiście jest już w księgarniach i w kiosku Polskapresse w Gdańsku.
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002