Forum
Losowe zdjęcie
Odpust Wniebowstąpienia w Wejherowie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     elektrownia atomowa

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Gość
wysłane dnia: 20.2.2007 10:06
elektrownia atomowa
Na mieście pojawiły się głosy, że znowu będą chcieli budować elektrownie atomową (pewnie znowu w gminie Gniewino). Nie wiem czy to dobry pomysł...Co Państwo o tym myślą?
tczewianin
wysłane dnia: 20.2.2007 10:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: elektrownia atomowa
Nie "na mieście", tylko w oficjalnych dokumentarz rządu RP dotyczących polityki energetycznej kraju. Wskazuje się tam Żarnowiec jako jedno z dwóch miejsc typowanych pod budowę EJ (drugim jest wielkopolski Klempicz).

Jestem ZA!

Ponieważ:
1.) Nie chcę do końca życia dopłacać do świadczeń socjalnych górników.
2.) Zasoby węgla nie są wieczne.
3.) Jeśli nie energetyka jądrowa - to co? Zależność energetyczna od Rosji - dziękuję bardzo!
4.) Współczesne technologie budowy EJ są bezpieczniejsze od sowieckich, które miały być zastosowane w starej EJ.
5.) Pojawił się równiż pomysł by w tym samym miejscu zamiast EJ wybudować elektrownię węglową. Proponuję dołożyć spalarnię śmieci i reklamować się hasłem: "Przyjedź nad kaszubskie morze! Jest tu NIEPOWTARZALNY mikroklimat"

Myślę, że przed tematem nie uciekniemy. Swoją dorgą, gdybym byłwójtem gminy, na terenie któej ma powstać EJ, to już bym uchwalał nowy plan zagospodarowania przestrzennego i budował, budował, budował. Gmina, która będzie otrzymywać podatki od EJ, może stać się najbogatszą gminą w Polsce.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

mkwidzinski
wysłane dnia: 20.2.2007 22:33
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: elektrownia atomowa
Na mieście Tomek pewnie też się o tym mówi, bo to największe miasto położone tak blisko planowanej EJŻ.

Cytat:
w oficjalnych dokumentarz rządu RP dotyczących polityki energetycznej kraju. Wskazuje się tam Żarnowiec jako jedno z dwóch miejsc typowanych pod budowę EJ (drugim jest wielkopolski Klempicz).


No to nic nowego Tomek, bo o obu miejscach pisze/mówi się od 70-tych/80-tych lat, mają w związku z tym najlepszą dokumentację. Ustój się zmienił, plany pozostały .

Cytat:
4.) Współczesne technologie budowy EJ są bezpieczniejsze od sowieckich, które miały być zastosowane w starej EJ.

Widzę, że zagłębiłeś temat - może przy okazji to rozwiniesz .
Owszem są, ale lęki pozostają i nie dziwię się, że ludzie niechętnie mogą się przyglądać odnawianiu tego pomysłu budowy. Część pamięta jeszcze (ja do nich należę) masowe protesty w latch 80-tych, organizowane przez różne środowiska, od frańciszkańskich po RWiP.
Ostatni wypadek w Szwecji też nie był budujący.
Faktem jest, że się przed tym chyba nie da uciec i tu nawet ekolodzy pomału zmieniają zdanie co do energii atomowej.
Zawodnym pozostaje napewno w tym łańcuszku bezpieczeństwa EA człwowiek.

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

Warszk
wysłane dnia: 21.2.2007 0:58
Stały bywalec
Zarejestrowany: 31.3.2006
z: Rëmiô
Wiadomości: 43
Re: elektrownia atomowa
Dla ludzi, którzy (potencjalnie) będą mieszkali w okolicy elektrowni, sprawa jest w dalszym ciągu kontrowersyjna.

Moim zdaniem największym problemem jest nie tyle lokalizacja elektrowni co raczej składowiska odpadów radioaktywnych. Może i pieniądze z tego będą niezłe, ale strach przed skażeniem będzie na tyle wielki, że raczej na sprzedaży ziemi, letnikach i innych "atrakcjach" nie związanych z samym wysypiskiem nie da się zarobić. Z tego co wyczytałem z artykułu z Życia Warszawy, mieszkańcy okolic Żarnowca nie muszą się tym przejmować, bo są inne, lepsze miejsca. Choć kto wie co zrodzi się w głowach wszystkowiedzących władców tego kraju...
Gość
wysłane dnia: 21.2.2007 9:23
Re: elektrownia atomowa
Rozwijam temat: Prawdopodobieństwo awarii w nowoczesnych instalacjach jest bliskie zeru. Gdyby jednak elektrownia została zniszczona w sposób mechaniczny, np. poprzez bombardowanie, z klasycznego reaktora wydostałoby się paliwo, emitując pierwiastki promieniotwórcze i powodując skażenie porównywalne z czarnobylskim.

W reaktorze wysokotemperaturowym, przypadku takiej awarii, zamknięte w mikrokapsułkach paliwo rozsypałoby się w pobliżu reaktora, ale wytrzymałoby tę próbę; jedynie jego własne promieniowanie byłoby groźne na niewielkim obszarze wokół miejsca katastrofy.

Ponadto w reaktorze tego typu nie może dojść do katastrofy na skutek wycieku chłodziwa. Jest on zaprojektowany tak, aby w przypadku wycieku helu z instalacji chłodzącej, reaktor został schłodzony przez otaczające go powietrze.
tczewianin
wysłane dnia: 21.2.2007 10:04
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: elektrownia atomowa
Cytat:

mkwidzinski napisał:

No to nic nowego Tomek, bo o obu miejscach pisze/mówi się od 70-tych/80-tych lat, mają w związku z tym najlepszą dokumentację. Ustój się zmienił, plany pozostały .


Na moje to i ustrój pozostał niepokojąco podobny do poprzedniego. Czymże jest bowiem np. kontraktowanie świadczeń zdrowotnych przez NFZ jeśli nie przejawem ręcznego sterowania wolnym rynkiem?

Plany pozostały, ale nie są to plany wykopalisk, tylko zaktualizowane koncepcje nowego rządu. Jak ten rząd liczy się z obywatelami widać choćby na przykładzie sprawy doliny Rospudy.

Cytat:
4.) Współczesne technologie budowy EJ są bezpieczniejsze od sowieckich, które miały być zastosowane w starej EJ.


Widzę, że zagłębiłeś temat - może przy okazji to rozwiniesz .

Owszem, zgłębiałem temat w oparciu o dostępne w sieci opracowania, bo problem EJ Żarnowiec powraca w powiecie puckim niczym wahadło. Rozwijał nie będę, bo ktoś już tu za mnie rozwinął co było do rozwinięcia.

Cytat:

Owszem są, ale lęki pozostają i nie dziwię się, że ludzie niechętnie mogą się przyglądać odnawianiu tego pomysłu budowy. Część pamięta jeszcze (ja do nich należę) masowe protesty w latach 80-tych, organizowane przez różne środowiska, od franciszkańskich po RWiP.
Ostatni wypadek w Szwecji też nie był budujący.


Rozmawiałem z szefem puckiej Solidarności z lat 80-tych, który organizował marsze protestacyjne przeciwko budowie EJ Żarnowiec, powiedział że dziś tę budowę popiera - między innymi ze względu na inną technologię.

Cytat:

Faktem jest, że się przed tym chyba nie da uciec i tu nawet ekolodzy pomału zmieniają zdanie co do energii atomowej.
Zawodnym pozostaje na pewno w tym łańcuszku bezpieczeństwa EA człowiek.


Dotknąłeś tutaj sedna sprawy. Naprawdę nie chcę, by ceny energii w Polsce dyktował Gazprom. Dziś niepodległość mierzy się nie tylko w ilości samolotów bojowych, ale przede wszystkim w niezależności gospodarczej.

A człowiek jest wszędzie najsłabszym ogniwem. Nawet w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim

Pozdrawiam

Piech


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

mkwidzinski
wysłane dnia: 21.2.2007 21:30
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: elektrownia atomowa
Tomek napisał:
Cytat:
Plany pozostały, ale nie są to plany wykopalisk..

Dokładnie i dlatego w tym samy zdaniu napisałem, że mają one najlepsze dokumentacje, co nie było wcale ironią.

Czego mi generalnie brak w informacjach związanych z budową EA w Polsce (niezależnie od miejsca, chociaż jeśli ja mógłbym o tym decydować, to umieściłbym tę bliżej granicy z... ), jak i składowiskiem odpadów, o którym pisał Michał, to obiektywnego przedstawienia całego przedsięwzięcia - czyli prostego zestawienia plusów i minusów, nie pomniejszania zagrożeń (nawet jeśli te statystycznie są mało prawdopodobne).
Konkretny przykład:
Parę tygodni temu obejrzałem i wysłuchałem pewnego Pana (nie pamiętam nazwiska), który wypowiadał się na temat składowiska odpadów radioaktywnych w Polsce (chyba w TVN24). Padały same pozytywy, zero zagrożenia i porównanie z wysypieskiem śmieci, o którym można jedno powiedzieć, że nie jest alternatywą i mało kto by je chciał mieć za płotem.
----
A tak. to niestety "spożywamy" niesamowite ilości energii i tę trzeba w jakiś sposób wyprodukować - czyli nic za darmo.

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

tgrabar
wysłane dnia: 22.2.2007 18:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: elektrownia atomowa

cytat: Plany pozostały, ale nie są to plany wykopalisk..
Ja tylko ad vocem:
1. badania wykopaliskowe zostały tam praktycznie wcześniej przeprowadzone
2. plany wykopalisk są poważną -wbrew pozorom- rzeczą
pozdrawiam
tgrabar
tczewianin
wysłane dnia: 22.2.2007 18:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: elektrownia atomowa
Cytat:

tgrabar napisał:
2. plany wykopalisk są poważną -wbrew pozorom- rzeczą
pozdrawiam
tgrabar


Panie Profesorze, nie śmiałym wątpić. To była jedynie figura stylistyczna, skazująca na "dawność" czy wręcz "archaiczność" niektórych pomysłów, a nie stwierdzenie, że kopać nie warto. Warto, byle nie "się po kostkach" .

Swoją drogą - czy są opublikowane wyniki tych prac archeologicznych?

Serdecznie pozdrawiam!
TŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Jupcew
wysłane dnia: 22.2.2007 18:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: elektrownia atomowa
Jestem też jak najbardziej za. Technologia bezpieczeństwa idzie cały czas naprzód i to jest fakt. Z drugiej strony jest to dobry pomysł na niezależność energetyczną wielkiego Pomorza .
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002