Forum
Losowe zdjęcie
Widok na jez. Jeleń
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubski w Warszawie

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
marcinlezmik
wysłane dnia: 6.6.2007 0:22
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 5.6.2007
z: Roczicënë-Nyjow, Wiôldżé Roczitczi
Wiadomości: 31
Kaszubski w Warszawie
Czy ktoś wie, gdzie można uczyc sie kaszubskiegow Warszawie?
KruszynskiS
wysłane dnia: 6.6.2007 10:19
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 9.2.2007
z:
Wiadomości: 23
Re: Kaszubski w Warszawie
Moze warto sie zwrócic z sugestia organizowania kursu jezyka kaszubskiego do prof. Hanny Popowskiej-Taborskiej lub innego pracownika naukowego Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie, http://www.ispan.waw.pl/component/option,com_contact/Itemid,3/lang,pl/?
sgeppert
wysłane dnia: 6.6.2007 10:55
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubski w Warszawie
Cytat:
Moze warto sie zwrócic z sugestia organizowania kursu jezyka kaszubskiego do prof. Hanny Popowskiej-Taborskiej lub innego pracownika naukowego Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie, http://www.ispan.waw.pl/component/option,com_contact/Itemid,3/lang,pl/?

To jest chowanie głowy w piasek, a właściwie chowanie się za spódnicę autorytetu. Czy do nauczenia podstaw kaszubskiego potrzebny jest aż profesor PAN? Nie lepiej byłoby znaleźć jakiegoś "native-speakera", wygadanego, posiadającego wystarczającą wiedzę teoretyczną i umiejętności pedagogiczne? Kaszubi dorobili się już takich ludzi, należy ich zauważać i wykorzystywać, a nie ograniczać się do grona dyżurnych profesorów, aktorów czy twórców ludowych, od zawsze tych samych, którzy prezentują Kaszuby niczym wyjęty z formaliny okaz, ciekawy jako przedmiot badań, bądź też sami są takimi eksponatami. Ciągłe korzystanie z owych dyżurnych autorytetów przypomina mi nieco komedię "Tygry$y Europy", której główny bohater, nowy milioner Nowak, w swojej posiadłości za ogrodnika zatrudniał profesora akademii rolniczej, a za kucharkę - docenta technologii żywienia.

Broń Boże nie mam nic przeciwko prof. Popowskiej-Taborskiej, mam pełen szacunek dla jej zainteresowania Kaszubami i jej ogromnego wkładu w badanie języka kaszubskiego. Jeśliby zechciała, to jej udział w prowadzeniu kursu byłby niezwykle cenny. Twierdzę jedynie, że podstawowy kurs kaszubskiego jest przedsięwzięciem leżącym daleko poniżej jej kwalifikacji, dlatego ewentualni organizatorzy kursu powinni zastanowić się, czy zwracanie się w tej sprawie nie ociera się o nietakt.


----------------
Stanisław Geppert

marcinlezmik
wysłane dnia: 7.6.2007 1:57
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 5.6.2007
z: Roczicënë-Nyjow, Wiôldżé Roczitczi
Wiadomości: 31
Re: Kaszubski w Warszawie
Ja nie wiem jak to jest. Z jednej strony znam ze słuchu swój dialekt Gowidliński- wszystko rozumiem, czasem myślę, natomiast mam barierę żeby coś powiedziec od siebie poza prostymi zwrotami. A native spikera mam na codzien w domu(ojciec)Dlatego nie można powiedziec, że muszę uczyc sie od podstaw- byc może kiedy poznałbym pisownię i tą literacką kaszubszczyznę może przełamałbym barierę.
Uważam jednak, że kurs dla poczatkujących w Warszawie byłby ciekawą sprawą.
Warszk
wysłane dnia: 7.6.2007 6:14
Stały bywalec
Zarejestrowany: 31.3.2006
z: Rëmiô
Wiadomości: 43
Re: Kaszubski w Warszawie
Tak wedle mie to nôlżi, żelë sã chce naùczëc ti lëteracczi kaszëbiznë, to nót je czëtac ë czëtac Do tegò fejn bë jesz miec słowôrz, kò nie kòżdé słowò, òsoblëwie z ti dzysdniowi lëteracczi kaszëbiznë je znóné, nawetka dlô tëch co pò kaszëbskù gôdają òd dzecka. Pózdni, żebë ùtrwalëc nã słowiznã dobrze je kąsk pòpisac, np. na starnach Wikipedji abò tuwò abò jesz dze. Wiedno naleze sã chtos chto pòmòże pòprawic fele (nawetka czej nie mdzesz tegò chcôł ). Na swòjim przëmiôrze mògã rzec, że pò rokù dosc dobrze bãdze ce szło brëkòwanié kaszëbsczégò jãzëka, przënômni tegò pisónégò. Jakno dobrze zazdrzësz do sécë, to nalezesz czile starnów na jaczich mòżesz nalezc kaszëbskòjãzëkòwé tekstë. Dobri zwënédżi!

Michôł
----
www.linuxcsb.org
www.czetnica.org
sgeppert
wysłane dnia: 7.6.2007 10:33
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubski w Warszawie
To zrób o co ja paręnaście lat temu - zacznij czytać


----------------
Stanisław Geppert

Jupcew
wysłane dnia: 7.6.2007 12:01
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Kaszubski w Warszawie
Postulat nie nowy. Ja ze swej strony zapraszam do warszawskiego ddziału ZK-P. Następne spotkanie na początku lipca. Jeżeli bę dzie nas więcej na pewno możemy pomyśleć o jakimś kursie dla zainteresowanych, bo z tego co wiem i czasami widze na ulicy jest tutaj nas trochę
Klara
wysłane dnia: 7.6.2007 17:06
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 4.5.2005
z:
Wiadomości: 165
Re: Kaszubski w Warszawie
Warszk napisôł:

…zazdrzësz do sécë…

Czë mòże gadac „ neta”(nen neta) w plac „séc”? Ko internet to ‘midzëneta’

Wedle Zëchtë:
I neta, -ë, f ‘nazwa psa’ (Parchowo)
II neta, -ë, częściej pl netë, m ‘sieć zastawna’. Netami lowią bantczi ë jinszé rëbë. Stąd odróżniają ‘bańtkòwé’ lub ‘starnowé netë, pòmùchlowé, brzónowé, magrejlowé netë. Netë na szczuczi, na płotczi’ (Przymorze).

Warzkòwy recept na ùczbã kaszëbsczégò dôwô bëlny brzôd.
Żlë to je drëdżi jãzëk to nie trzeba mieć strachù przed zmiłkama.
Kò chto sã ùcził anielsczégò, miemiecczégò, czë rusczégò wié, że na zôczątkù robi sã wiele zmiłków le tegò nie nôleżi so brac do głowë, le gadac. gadac…
Ùczbã wëmòwë jô brôł w stajszewszci kanajpie przë piwkù. Nôùka dosc dobrze „jidze w głowã”, le na ‘metoda’ mô jedną felã – czasã człowiek móże nie pamiãtac jak sã ‘lekcja’ skùńcza.
kristina
wysłane dnia: 7.6.2007 18:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.6.2005
z:
Wiadomości: 95
Re: Kaszubski w Warszawie
Cytat:

Jupcew napisał:
Postulat nie nowy. Ja ze swej strony zapraszam do warszawskiego ddziału ZK-P. Następne spotkanie na początku lipca.


Gratulacje:)

Bardzo chętnie bym przyjechała kiedyś na spotkanie ZK-P do Was, jeśli oczywiście wyrazicie zgodę i napiszecie kiedy.

Pozdrawienia serdeczne:)


----------------
http://meta-fizyka.blogspot.com/

mkwidzinski
wysłane dnia: 7.6.2007 18:22
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszubski w Warszawie
Witôj

Jô Warszkã nie jem, le móm mëmkã z Warszkòwa .
Witk napisôł:
Cytat:
Czë mòże gadac „ neta”(nen neta) w plac „séc”? Ko internet to ‘midzëneta’

Mëszlã, że mòże tak a tak pisac ë tak pò prôwdze to gwës naju (Michôła ë mòjô) wespólnô (ë jesz òd dłëgszegò czasu le blós pò kaszëbskù) kòrespòndecëjô je fùl ti ë ti fòrmë. To kąsk jakno z tim, że cos je ôpen a co jinszegò le òtemkłé .
Co do pisaniô "midzëneta" to je to gwës ideòlogiczno pòprôwnô mëslnô stegna, le co je lechegò w pòżëczce "internet"? Jô lëdôm te pòżëczczi w kaszëbiznie, a òsoblewie na je na tëli pòpùlarnô na całim swiece, że nie wiem, czë wprowôdzanié na ji placu jinszegò słowa mô jaczis wikszy cwek.

Trzëmô sã.

Mark


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002