Forum
Losowe zdjęcie
VII Zjazd Kaszubów  28
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Dlaczego chłopi sprzedają ziemię?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bartoszb
wysłane dnia: 17.8.2007 16:03
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 1.11.2004
z: Gdańsk
Wiadomości: 15
Dlaczego chłopi sprzedają ziemię?
Niedawno czytałem, że chłopi ziemi już nie sprzedają a najwyżej kupują. I, że podobno dostają dopłaty z Unii za tą ziemię nawet jak niewiele na niej robią. Czemuż więc wciąż na Kaszubach chłopi pozbywają się swojej ojcowizny? Rozmawiałem z jednym rolnikiem to też mówił, że bez sensu. Owszem w latach 90, było ciężko i też sie zastnawiał. Jednak przetrzymał, mimo że sąsiad wyprzedawał, i teraz ma z czego żyć a sąsiad jeździ pracować jako robol do miasta. Ale to jakiś wyjątek chyba. W okolicach jezior inni sprzedają jak leci. Dlaczego?


----------------
http://www.berlinka.pcp.pl/

Alicja
wysłane dnia: 17.8.2007 20:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Dlaczego chłopi sprzedają ziemię?
Chyba nikt na to nie patrzy w kategoriach ojcowizny tylko rynku. Ziemia to lokata kapitału (i to niektórzy już zrozumieli i nie sprzedają a inni przez to samo właśnie chcą kupić) a jakaś część Kaszubów tego może nie wie i sprzedaje bo teraz są niezłe ceny (choć i dla kupujących korzystne) na ziemię w atrakcyjnej okolicy. W sumie - wszyscy zadowoleni... Moim zdaniem jest taka prozaiczna odpowiedź. A druga sprawa, że uprawa ziemi to dość ryzykowny interes - zwłaszcza na małych - kilkunasto- czy kilkudziesięciuhektarowych gospodarstwach i w sumie w skali społeczeństwa nie jest najgorzej że Kaszubi z branży rolnej przepływają do innych branż (no a tego już chyba tłumaczyć dalej nie trzeba).

Alice


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002