Forum
Losowe zdjęcie
Friedrich Lorentz
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Dlaczego pucki odpust był w sobotę?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
pienczke
wysłane dnia: 29.6.2009 17:12
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Dlaczego pucki odpust był w sobotę?
Z tym retorycznym pytaniem zwracam się do przedstawicieli/ reprezentantów/ to whom it may concern.

Odprawianie odpustu w sobotę przed południem jest bowiem gwarancją słabej frekwencji, gdyż jak każdy wie Kaszubi w sobotnie przedpołudnie, o ile nie są w pracy, to myją samochód, pielą ogróek, robią zakupy, względnie piorą i majsterkują.
Do koscioła na Kaszubach chodzi sie w niedzielę. Kto o tym zapomniał? biskup? Proboszcz parafii w Pucku? ZKP?

Takie gwałatowne i niezbyt rozporopagowane zmiany powodują że odpust z wydarzenia religijnego staje sie skrzyzowaniem kiczowatego festynu z 'eventem' dla turystów i filmowców. A to jest, oprócz oczywiscie likwidacji polskiego rybołówstwa, prosta droga do jego upadku. Proste: Nie będzie wiernych, nie będzie kutrów, nie będzie straganów - nie będzie odpustu jako wydarzenia. Będzie ksiadz biskup w prawie pół pustym kościele?

Miałem okazje słuchać wyrzekań i pielgrzymów i straganiarzy na niefortunny sobotni termin. Podpisuję sie jako pół-pielgrzym pół-turysta.

Qui bono?


----------------

tczewianin
wysłane dnia: 30.6.2009 0:49
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Dlaczego pucki odpust był w sobotę?
W Pucku sklepy czynne są do 17.00, ostatni lokal zamykają o 22.00, imprezy na rynku nie "dzieją się po zmierzchu", bo tambylcy wolą ciszę i spokój niż "szarpidrutów". Przeniesienie odpustu na sobotę nie powinno więc Cię dziwić.

Parafrazując Witkaca: "W Pucku logika nikogo nie tyka".

Parafrazując Bismarcka: "Jeśli kiedyś będzie miał nastąpić koniec świata pojadę do Pucka. Tam wszystko następuje 100 lat później".

T.
Jupcew
wysłane dnia: 30.6.2009 21:23
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Dlaczego pucki odpust był w sobotę?
Czy naprawdę warto skazywać cały Puck na niebyt turystyczny za grzeszki nieokreślonej grupy

Odpowiedź na pytanie rycerstwa krucjatowego jak odróżnić heretyków od katolików pod murami Béziers.
"Wybijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich " Arnold Amaury
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002