Forum
Losowe zdjęcie
Badania archeologiczne w sezonie 2004 (4400)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Pochodzenie Nazwiska KRZEBIETKE

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
mirok
wysłane dnia: 15.7.2008 11:05
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 14.7.2008
z:
Wiadomości: 1
Pochodzenie Nazwiska KRZEBIETKE
Witam Wszystkich
Bardzo interesuje mnie pochodzenie nazwiska KRZEBIETKE. Bardzo intensywnie wystepuje w rejonie puckim. Znalazlem nawet wzmianki od roku 1670 i wzwyz (ksiegi metrykalne Putzig/Westpreussen). A przed rokiem 1850 tylko wylacznie Puck. Na tym sie moja wiedza niestety konczy, jezeli znajdzie sie ktos, kto moglby cos na ten temat powiedziec-to czekam niecierpliwie na odpowiedz.
Pozdrowienia dla Wszystkich Kaszubow i nie tylko

M. Krzebietke
sgeppert
wysłane dnia: 18.7.2008 20:07
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Pochodzenie Nazwiska KRZEBIETKE
Profesor Jerzy Treder przekazał mi odpowiedź na Pańskie pytanie:

O nazwisku "Krzebietke" pisał zmarły w 2002 r. gdański językoznawca Bogusław Kreja, mianowicie w książcze pt. "Księga nazwisk ziemi gdańskiej" (Gdańsk 1998, s. 132). Wyjaśnienie jego tutaj streszczam z uzupełnieniami. Niewątpliwie jest to nazwisko częste na Kaszubach, też w formie "Krzebietka". Pierwotna forma kaszubska "Krzebietk" (jak "Bieszk", "Damaszk", "Naczk", "Reszk" itp.) pochodzi wprost od rzeczownika "krzebietk", który jest zdrobnieniem od "krzebiet", "krzebt", "krzept" 'u zwierząt: część tułowia od karku do krzyża', 'u ludzi: plecy' (por. staropolskie: "grzebt" i "grzebiet"). Nazwisko pierwotnie (!) mogło oznaczać człowieka o osobliwym grzbiecie, a więc np. wysokiego i wyprostowanego czy przeciwnie: niskiego i przygarbionego, nawet garbatego, człowieka o rozłożystych plecach, silnego; por. kasz. wyraz "krzebtôcz "'mężczyzna barczysty, szeroki w ramionach' (Sychta, "Słownik"...). Itp. Końcowa samogłoska -"e" jest skutkiem germanizacji, natomiast -"a" powtórnej slawizacji (polonizacji), procesu obserwowanego nie tylko w typ typie nazwisk (por. "Bieszke" i "Bieszka" itp.), ale też w typie "Hoppe" obok "Hoppa" itp.


----------------
Stanisław Geppert

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002