Forum
Losowe zdjęcie
HPIM3787
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Podręcznik do nauki języka kaszubskiego

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
schilder
wysłane dnia: 19.2.2008 16:29
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 19.2.2008
z:
Wiadomości: 12
Podręcznik do nauki języka kaszubskiego
Witam serdecznie. Mieszkam na stałe w Warszawie i nie jestem związany z Kaszubami, ale bardzo podoba mi się język kaszubski. Słucham często radia Kaszëbë przez Internet. Jest to jedyny kontakt jaki mam z tym językiem. Nie znam osobiście żadnych Kaszubów, czego bardzo żałuję. Czy możecie mi polecić jakąś książkę do nauki języka kaszubskiego? Najlepiej gdyby były do niej dołączone nagrania, tak żebym mógł się nauczyć też wymowy. Moje prośba może wydawać się dziwna patrząc z perspektywy mieszkańca Pomorza, ale tu w Warszawie nie znam nikogo, kto mówi po kaszubsku. Posługując się samym tekstem pisanym nie zawsze jest łatwo nauczyć się wymowy. Najlepiej gdyby taką książkę można było nabyć drogą pocztową. Może Zrzeszenie Kaszubko-Pomorskie lub jakąś inna organizacja kaszubska będzie pomocna? A może w Warszawie są jacyś Kaszubi? Pozdrawiam, Rafał
fopke
wysłane dnia: 19.2.2008 21:29
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 7.7.2003
z: Chwaszczëno
Wiadomości: 462
Re: Podręcznik do nauki języka kaszubskiego
Witam. Polecam swoją stronę- www.fopke.pl . Sa na niej teksty w języku kaszubskim o różnym stopniu trudności wraz z tłumaczeniem na polski oraz nagraniem wymowy.

Pozdrawiam
Tomasz Fopke

W Warszawie funkcjonuje oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Tu znajdzie Pan namiar na jego prezesa: http://www.kaszubi.pl/?p=page&page_id=42


----------------
"Pòjmë w przódk z kaszëbizną!"- J. Trepczik- www.fopke.pl

mkwidzinski
wysłane dnia: 19.2.2008 22:03
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Podręcznik do nauki języka kaszubskiego
Zobacz również:
http://pl.wikibooks.org/wiki/Kaszubski
http://www.cassubia-dictionary.com/

m.k


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

Alicja
wysłane dnia: 20.2.2008 12:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Podręcznik do nauki języka kaszubskiego
A ja znam kilkoro Kaszubów i mówiących po kaszubsku w Wawie, głównie to młodzi ludzie w wieku studenckim/po studiach :) nie jest tak źle, natomiast żadne z nich nie należy do warszawskiego oddziału ZK-P ten oddział wogóle istnieje jeszcze? coś tam się dzieje? ktoś ma z nimi kontakt?
pozdrowienia
Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

gswitala
wysłane dnia: 21.2.2008 23:40
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 21.2.2008
z:
Wiadomości: 1
Re: Podręcznik do nauki języka kaszubskiego
Moi Drodzy!
Oddział Warszawski ZK-P działa i ma się dobrze.
pod koniec 2006 roku po ośmioletniej przerwie został reaktywowany przez około dziesięcioosobową grupę warszawskich Kaszubów i sympatyków. Obecnie liczy juz ponad 20 osób i nadal rośnie w siłę!
W ostatnim roku udało sie w Warszawie przeprowadzić kilka inicjatyw, m.in. Piwnicę Kaszubską w Pałacu Szustra, Nieznane Kaszuby na Rynku Nowego Miasta, międzyregionalne spotkanie opłatkowe czy wystawę zdjęć z Kaszub.
Wszystkich chętnych zapraszamy do przyłączenia się do nas poprzez zgłoszenie na maila: zkp.warszawa@wp.pl
Do zobaczenia w Stolicy
G. Switała
Alicja
wysłane dnia: 22.2.2008 11:59
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Podręcznik do nauki języka kaszubskiego
A no to super! Przepraszam zatem za przywołanie nieaktualnych informacji. Czy mogę prosić o dodanie mnie do mejlingu zaproszeń na imprezy w-wskiego oddziału? Chętnie podejdę w miarę wolnego czasu.
Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Jupcew
wysłane dnia: 24.2.2008 19:48
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Podręcznik do nauki języka kaszubskiego
Mogę tylko dodać, bo Grzegorz jak zawsze jest bardzo skromny, że tegoroczne imprezy były naprawdę świetne.
schilder
wysłane dnia: 6.3.2008 14:24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 19.2.2008
z:
Wiadomości: 12
Re: Podręcznik do nauki języka kaszubskiego
Witam. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na mojego posta, szczególnie Tomaszowi Fopke za link do jego strony. Muszę przyznać, że strona bardzo mi się podoba, jest pomocna, bo wszystkie utwory są zamieszone w formie audio, a do tego są teksty po kaszubsku i często po polsku. Tak więc wielkie dzięki.

A tak a propos, czy istniej możliwość posłuchania on-line lub ściągnięcia piosenek, których są na stronie Tomasza Fopke. Dziękuję również za informacje dotyczące warszawskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Mam jednak pytanie. Na początku wolałbym jednak mniej sformalizowane kontakty. Może jest w Warszawie jakiś Kaszub lub Kaszubka, który mieliby ochotę spotkać się nieformalnie przy piwie lub kawie i porozmawiać na tematy kaszubskie. Alicja pisała, że zna w Warszawie kilka osób mówiących po kaszubsku. Może moglibyśmy się jakoś skontaktować? Naprawdę jestem entuzjastą kaszubszczyzny, ale dotychczas nie miałem bezpośrednich kontaktów z Kaszubami (pochodzę z Polski centralnej). Pozdrawiam.
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002