Forum
Losowe zdjęcie
Zjazd Kaszubów w Kościerzynie. Wspólne zdjęcie (3473)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Banińskie Spotkania z literaturą i muzyką Kaszub

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 16.3.2008 1:11
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Banińskie Spotkania z literaturą i muzyką Kaszub
Ostatnie spotkanie z tego cyklu (które odbyło się w piątek, 14 marca, po Drodze Krzyżowej odprawionej w języku kaszubskim) było nietypowe - jego bohaterem był prof. Jerzy Apanowicz, pochodzący z kresów Sybirak, który zebranym w salce katechetycznej opowiedział o swojej Golgocie, jak nazwał pięć strasznych lat przymusowego pobytu w Ałtajskim Kraju.

Prof. Apanowicz opublikował w banińskim wydawnictwie Rost swoje wspomnienia z tamtego czasu, które zatytułował "Pięć lat wyrwanych z dzieciństwa". Zarówno autor, jak i jego żona, prof. Elżbieta Apanowicz, byli bardzo wdzięczni wydawcy za to, że książka się ukazała i że nikt nie ingerował w jej treść. Żaden recenzent, redaktor merytoryczny czy historyk ze swoją wersją przeszłości. Dla nich bardzo ważne było bowiem to, by nikt nie zmieniał tego, co chciał powiedzieć autor. W prologu prof. Apanowicz tak pisze o swojej pracy: "Mój esej nie pretenduje do historycznego ujęcia zdarzeń i losów deportowanych na Sybir Polaków. Jest tylko subiektywną cząstką losów mojej rodziny. Pragnąłem także synowi (...) ukazać nasze korzenie i bohaterską walkę mojej Mamy (...)".

Doceniam autentyzm tej książki. Wydarzenia, o których się w niej opowiada, nie wszystkim są znane.

Sądzę jednak, że redaktor i wydawca trochę przesadził z wiernością rękopisowi - zadaniem wydawcy (nie autora) jest bowiem zadbanie o zgodność tekstu z podstawowymi normami językowymi, mam na myśli ortografię i interpunkcję. A w tej publikacji o to nie zadbano.
Dobrze byłoby również, gdyby trochę więcej uwagi i troski poświęcono przestrzeganiu reguł obowiązujących przy łamaniu, składaniu książki. Autor chyba by się nie obraził, gdyby książka przeszła korektę językową i techniczną (po składzie)...

tczewianin
wysłane dnia: 16.3.2008 1:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Banińskie Spotkania z literaturą i muzyką Kaszub
Cytat:

bcirocka napisał:
Sądzę jednak, że redaktor i wydawca trochę przesadził z wiernością rękopisowi - zadaniem wydawcy (nie autora) jest bowiem zadbanie o zgodność tekstu z podstawowymi normami językowymi, mam na myśli ortografię i interpunkcję. A w tej publikacji o to nie zadbano.
Dobrze byłoby również, gdyby trochę więcej uwagi i troski poświęcono przestrzeganiu reguł obowiązujących przy łamaniu, składaniu książki. Autor chyba by się nie obraził, gdyby książka przeszła korektę językową i techniczną (po składzie)...


Bogusiu! TO NIE JEST BRAK PROFESJONALIZMU - TAK MIAŁO BYĆ. A poza tym czy zależy Ci na robieniu sobie wrogów do grobowej deski?

Pozdrawiam
Piech

PS interpunkcja jest burżuazyjnym przeżytkiem wyszystkie litery są równe nigde do zgube etc. usw.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

bcirocka
wysłane dnia: 16.3.2008 10:04
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Banińskie Spotkania z literaturą i muzyką Kaszub
Piechu, zależy mi jedynie na tym, by książki wydawane na Kaszubach, szczególnie te ważne, były jak najlepsze, i jeśli to możliwe, wydawane zgodnie z regułami obowiązującymi w edytorstwie. Zaczynam bacznie przyglądać się wszystkim wydawcom wystawiającym swoje prace na kościerskich targach książki. Zaczęłam od najnowszej książki. I od najbliższego podwórka.

Jestem pewna, że konstruktywne uwagi doprowadzają do konstruktywnych zmian. Obca mi jest spiskowa teoria dziejów. Wierzę, że moja obrona zasad ortografii i interpunkcji oraz reguł składu przyniesie pozytywne efekty.
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002