Forum
Losowe zdjęcie
18.07.04. Odpust MB Królowej Kaszub w Sianowie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubskie media - Rodnô zemia i Tedë jo

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 11.12.2008 15:50
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Kaszubskie media - Rodnô zemia i Tedë jo
Zajrzałam dziś na stronę ww6.tvp.pl, by obejrzeć ostatni program Ani Cupy, i bardzo się ucieszyłam, zobaczywszy, że są na niej także pliki audio z "Rodną zemią".

Obejrzałam wszystkie 10-minutowe programy "Rodnô zemia" (emitowane od 9.11) i znowu ogarnęła mnie radość - skrócenie audycji wyszło jej na dobre, nabrała tempa, stała się ciekawsza. Nadal jest to rodzaj programu informacyjnego o bieżących wydarzeniach, ale audycja wydaje mi się obecnie lepiej skonstruowana - wokół wyraźnie zarysowanej myśli przewodniej. 9.11 była to jednocząca Kaszubów rola Kościoła katolickiego (duża dawka muzyki wykorzystanej w tym programie i ciekawi mówcy sprawili, że ten program bardzo mi się spodobał - nawet mimo moralizatorskich komentarzy narratora, którego mentorski, pouczający ton mnie drażni). 16 listopada głównym tematem była szkoła i jej rola w podtrzymywaniu i/lub rozwoju języka kaszubskiego i kultury kaszubskiej (tu szczególnie mi się spodobała wypowiedź i kaszubszczyzna pani Jadwigi Hewelt z Przodkowa) oraz kaszubska kuchnia w gdańskim lokalu Velevetka. 23.11 w programie dominowała "miłota" (w literaturze, muzyce i życiu pewnej pary). Program z 30 listopada poświęcono Majkowskiemu i Remusowi. A z audycji z 6.11 zapamiętałam krytykę "młodych Kaszubów", którzy nie cenią kaszubskiego stroju, i dwukrotne pokazywanie ekranu monitora, na którym byliśmy my - forumowicze i nasze wypowiedzi (a właściwie awatar jednego z przystojnych dyskutantów) :)

Miałam pisać o "Tedë jo" z 9 grudnia, a rozpisałam się o drugim programie... W każdym razie mam jeszcze jeden powód do radości - możemy teraz oglądać dwa różne kaszubskie programy, skierowane do różnych grup odbiorców, realizowane przez osoby o odmiennych podejściach do kaszubskości, do świata, do ludzi. A zatem mamy możliwość patrzenia na nasz mały wielki kaszubski świat z dwóch różnych, uzupełniających się perspektyw.

Ostatni program Ani jest o mediach kaszubskich i mediach na Kaszubach, o tym, co jest, i o tym, co będzie - np. o projekcie powstania kaszubskiej telewizji. Obejrzyjcie ten program - jak zawsze jest ciekawy i świetnie zmontowany.
wotoch
wysłane dnia: 11.12.2008 20:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Kaszubskie media - Rodnô zemia i Tedë jo
Dzięki za miłe słowa. :):):):):):) i za informacje.
Cieszę się że Redaktor Naczelny RZ zagląda na nasz portal. Zachęcam częściej. Tu zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć. Co do rzetelności dziennikarskiej to już inna sprawa.
Osobiście zachęcałbym E.P. do współpracy niż do walki z tymi co mają inne zdanie.
marek wantoch rekowski - wróg wszystkiego :):):):):):):) zabawne


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002