Forum
Losowe zdjęcie
18.07.04. Odpust MB Królowej Kaszub w Sianowie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Gduńsk - kaszëbsczi stoleczny gard

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
brezap
wysłane dnia: 20.11.2003 16:07
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.10.2003
z:
Wiadomości: 89
Gduńsk - kaszëbsczi stoleczny gard
Polecam dzisiejszy artykuł w Dzienniku Bałtyckim nt prac wykopaliskowych w Gdańsku. Jest on co prawda utrzymany w nadmuchanym sensacyjno-dziennikarskim tonie, ale mówi, że najnowsze badania dendrochronologiczne okreslają date powstania gdańskiego grodu na 1052 r. i wiążą ją z książętami kaszubsko-pomorskimi
tgrabar
wysłane dnia: 26.11.2003 19:04
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Gduńsk - kaszëbsczi stoleczny gard
To wielce prawdopodobne. Drodzy Gdańszczanie nie martwcie się bowiem w 2052 r. raz jeszcze będziecie mogli obchodzić 1000-lecie ukochanego grodu. pozdrawiam - T. Grabarczyk P.S. Po rzetelne informacje warto udać się do Henryka Panera dyrektora Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
sgeppert
wysłane dnia: 27.11.2003 9:29
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Gduńsk - kaszëbsczi stoleczny gard
Cytat:
Drodzy Gdańszczanie nie martwcie się bowiem w 2052 r. raz jeszcze będziecie mogli obchodzić 1000-lecie ukochanego grodu.

Może wtedy obchody 1000-lecia zostaną lepiej przeprowadzone...
Swoją drogą mam w oczach, jak prof. Zbierski pewnym głosem i z błyskiem w oku tłumaczył nam laikom, że oto dzięki dendrochronologii z absolutną pewnością określono powstanie Gdańska na rok 96x (ostatnich dwóch cyfr niestety nie pamiętam dokładnie).

Staszk
tgrabar
wysłane dnia: 27.11.2003 19:34
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Gduńsk - kaszëbsczi stoleczny gard
Prof. Andrzej Zbierski, jak każdy archeolog, ma pełne prawo do zmiany swoich poglądów. Archeologia jest nauką, w której wiele spraw nie jest danych raz na zawsze i dobrze, świadczy to o ciągłym rozwoju tej dyscypliny. Pytanie chyba retoryczne, czy doczekamy tego "nowego" jubileuszu. Pozdrawiam T. Grabarczyk
sgeppert
wysłane dnia: 27.11.2003 20:03
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Gduńsk - kaszëbsczi stoleczny gard
W czym rzecz, że ta sama metoda dała różne wyniki? (pewnie to lamerskie pytanie, ale taki jest poziom mojej wiedzy ). No i czym było to Wojciechowe "urbs Gyddanyzc"?
W 1052 r. miałbym 82 lata - mam szansę doczekać

Staszk
sgeppert
wysłane dnia: 16.3.2004 16:59
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Gduńsk - kaszëbsczi stoleczny gard
Ten 2052 r. to będzie chyba już trzecie tysiąclecie. Będąc przypadkiem pod Urzędem Miejskim w Gdańsku zobaczyłem pokaźną tablicę o treści "Z okazji 1000-lecia istnienia Gdańska Rada Państwa odznaczyła miasto Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski". Na pewno nie chodziło o 1997 rok, bo tablica wygladała na starszą a Rady Państwa przestała istnieć prawie 10 lat wcześniej.

Staszk
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002