Forum
Losowe zdjęcie
Rybogryf
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Michal
wysłane dnia: 10.11.2011 14:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Cała sprawa jest bardzo skomplikowana i budząca kontrowersje. Oponentami byli tutaj m.in śp. profesorowie Labuda i Powierski. Nawiązywał do tego Edward Rymar w swoim rodowodzie książąt pomorskich

Czytałem swego czasu świetny artykuł Jana Powierskiego, który podsumowywał tą sprawę, ale z pamięci nie powiem gdzie był zamieszczony. Być może były to "Studia z dziejów Pomorza w XII w." pod redakcją gdańskiego trio (Powierski, Ślwiński i Bruski).

Na pewno, choć dość pokrótce omawia to Błażej Śliwiński w swoich najnowszych pracach, m.in. biografii Sambora II.

Z tego co pamiętam, to argumenty "lisowczyków" są, jak na standardy mediewistyczne dość mocne (kwestia występowania tych samych imion i to w podobnej sekwencji) i pewnie, gdyby nie to, że chodzi o rodzinę książęcą, to dawno by uznano, że Sobiesławowice to boczna gałąź Lisów. Ale ze względu na wagę zjawiska, to każdy włos dzieli się na czworo.
Woland
wysłane dnia: 10.11.2011 0:57
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 31.10.2011
z:
Wiadomości: 3
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
O ile dobrze pamiętam, to taką informację podaje źródło krzyżackie, Translacja św. Barbary. I rzeczywiście jeden z rodów małopolskich - Lisowie ma niemal identyczny zasób imion z Sobiesławiczami. Więcej odsyła do Pocztu B. Śliwińskiego.
Tites
wysłane dnia: 3.11.2011 17:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Zainteresowało mnie to - poproszę jakiś odnośnik źródłowy do tej tezy.
Woland
wysłane dnia: 3.11.2011 3:03
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 31.10.2011
z:
Wiadomości: 3
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Jozef, a tak z czystej ciekawości - czego mają dowodzić Twoje linki odnoszące się do Sobiesławiczów, rodu pochodzącego z Małopolski?
jozef
wysłane dnia: 19.10.2011 21:48
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
jozef
wysłane dnia: 19.10.2011 21:44
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
jozef
wysłane dnia: 19.10.2011 19:53
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
nie chce tu nikogo obrażać bo to rzecz nie polega na tym i nie ma sensu tylko jako kaszubi powinien my podnieść głowę do góry i się nie wstydzić swojego języka i kaszubszczyzny , mówić wszędzie gdzie się da tylko , czy w szkole czy na urzędzie czy w pracy obojętnie gdzie to język naszych ojców , a takie przekręty co niektórzy piszą to aż nie do wiary , jak to nasz Kaszubów potrawą poniżać , taki sam styl jak przedtem partia komunistyczna , wywrócić kota ogonem , a co do państwa to było państwo Pomorskie w którymś tam roku to polski jeszcze w ten czas nie było , państwo Gryficki , jestem za Kaszubami choć mi nie było dane nauczyć się pisać po kaszubsku bo były takie czasy jakie były , tępiono kaszubszczyznę na wszelki sposób i to teraz to są widoczne efekty tej degradacji i mówienia że my Polacy a guzik prawda , uwierzcie sami sobie i ingerujmy tą polonistykę bo to zła droga , jak sami nie będziemy działać to nasze wnuki to już nic nie będziemy mieli z tej kaszubszczyzny , anie tam jakieś x lat , teraz zacząć już

mamy pismo swoje , godło swoje , hymn swój , ziemia nasza ;
czego jeszcze nam trzeba , że obecnie nie mamy swoich pieniędzy ,Niemcy swoje pieniądze stracili , unia , Luksemburka jest państwem jeszcze mniejszym ale mają swoją tożsamości a my co ? wstydzimy się czego ? ;
nasz język przetrzymał germanizacje ; rusyfikacje ale polonizacji nie potrafi przebić , ciekawe dla czego ? ,
to pieniądze robią , czy stanowiska na urzędach w pracy ? czy własna głupota obawy przed tym że mówi się po kaszubsku ? :((
kto jest za Kaszubami ? to szukajcie prawdy anie kłamstw
Michal
wysłane dnia: 19.10.2011 11:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Moment, moment, ale dlaczego uważacie, że jedno wyklucza drugie?

Mi jak już, to mniej pasuje sformułowanie, że był twórcą. Bo po prawdzie bardziej prekursorem, czy wykładającym fundamenty, gdyż w efekcie jego działań nie powstał przecież ani regionalizm kaszubsko-pomorski, ani ruch narodowy kaszubski. Trzeba było x lat i mocnego przekształcenia jego poglądów nim oba byty zaczęły funkcjonować.

Natomiast, jak już pozostając przy pewnym uogólnieniu, zaakceptujemy to jego „twórstwo”, to nie uważam, by kwestia narodowości kaszubskiej, wykluczała jego wkład w regionalizm kaszubsko-pomorski (czy wręcz ogólniej pomorski), tak jak jego pomysły na pisownie kaszubskiego nie wykluczają przecież jego dorobku etnograficznego.

Przepraszam za marudzenie, ale od czasów recenzji ksiązki dr Pieróga widzę u co po niektórych mocne tendencję do zawłaszczania Ceynowy na własne potrzeby. A mi się u niego podoba waśnie jego „skomplikowanie” i rażą mnie wszelkie uproszczenia.

Pozdrawiam
Kmicic
wysłane dnia: 18.10.2011 20:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Panie Józefie! Całkowicie zgadzam się z Panem! Pòzdrôwióm :)
Kaszëbsczi Kmicic


----------------
Tadeùsz

jozef
wysłane dnia: 18.10.2011 20:08
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
http://pl.wikipedia.org/wiki/Florian_Ceynowa , tu poczytajcie a nie rybcie z nas polaków , my kaszubi z dziada pradziada i nasze ziemie nasza ojczyzna to Kaszuby a nie polska
(1) 2 3 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002