Forum
Losowe zdjęcie
Kalwaria wejherowska
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszed w GW

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
mkwidzinski
wysłane dnia: 2.12.2004 18:27
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszed w GW
Cytat:
Ja uwazam ze glowny i najwazniejszym pomyslem jest slownik
co najmniej kaszubsko-polsko-niemiecko-angielski.


Prace nad nim trwają, praktycznie można mówić, że od roku 2001. Staszek podawał kiedyś (chyba w 2002 roku) nawet informację o tym, po czym na moją prośbę zdjął odsyłacz do miejsca, w którym odłożyłem pliki do pobrania.
Obecnie wiele się zmieniło, a o projekcie wie wiele osób włącznie z Moderatorem tego forum. To jednak praca na kilkanaście lat i proszę wybaczyć, jeśli nie podaję jeszcze publicznie namiarów.
Myślę, że powinien to zrobić ten, który napisał program to obsługujący.
Dodam tylko, że całośc ma być z założenia wolnodostępna i darmowa (nad samą licencją nikt się jeszcze nie zastanawiał i w związku z tym nie podaję).
Docelowo będzie (praktycznie jest już) to program, który będzie można pobierać z sieci i instalować na własnym komputerze.
Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli wszystkich powiadomić, odsyłając do kilkujęzycznych, choć objętościowo skromnych wersji.
--------
Cytat:
Co wiecej - w celu propagowanie idei kaszubskich w komputerach tylko open source ma sens (a jakby ktos chcial rosici sobie prawa np. do ukladu klawiatury)?

Teraz sie pewnie wiele usmieje na moje teksty powyzej, ale za klika lat mozecie przyznac mi racje

Ja się z ciebie napewno nie będę śmiał, bo powtarzam to od paru lat.
Proszę zauważyć, że przeglądarka, która przetłumaczyłem na język kaszubski, dzięki też uwagom i pomocy dwóch innych kolegów, jest takim właśnie programem.
http://k-meleon.kaszubia.com/
Jestem o tym święcie przekonany, że to właściwa droga dla projektów kaszubskich. Szkoda, żą KaszEd takim nie jest .

Generalnie projekty otwarte w rodzju wikipedii http://csb.wikipedia.org , czy ODP http://dmoz.org/World/Kasz%c3%abbsczi/
są nimi również, licenjcje są różne, jednak dostęp jest wolny.
To są kolejne przykłady na to, że generalizowanie w rodzju "bo wszyscy z centralnej Polski..." są absolutnie nie na miejscu, są to krzywdzące ogólniki, które bardzo niechętnie widzę w różnych miejscach, w tym też w wypowiedziach na Zasobach.

Pozdrawiam serdecznie i do pracy/współpracy zachęcam.

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

mkwidzinski
wysłane dnia: 2.12.2004 18:12
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszed w GW
Witam

Cytat:
Pojawiały się postulaty skaszubienia OpenOffice-a

Jeśli sobie dobrze przypominam, było też już dyskutowane dwa lata temu, tylko klasycznie brak jest chętnych do współpracy.
Nikt nie ma czasu

Cytat:
...proponuję podjąć ten temat w osobnym wątku.


To dobry pomysł, choć jak wiesz ja się pewnie nie nadam do tej dyskusji, bo mam już podstawowy problem z obecną klawiatura zwana kaszubską. Nie będę już jednak na ten temat się wypowiadał.

m.k.


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

sgeppert
wysłane dnia: 2.12.2004 16:15
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszed w GW
Cytat:
pracowalem i nawet dziekuje nie wydrukowano ;-(

Hihi, a to ja się czułem wykolegowany ... niech się wypowie ten, który w słowniku się znalazł
No ale chyba swojej pracy nie robiłeś społecznie?
aaapsik
wysłane dnia: 2.12.2004 15:04
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 25.8.2003
z: Pruszcz Gdański
Wiadomości: 23
Re: Kaszed w GW
Ja uwazam ze glowny i najwazniejszym pomyslem jest slownik
co najmniej kaszubsko-polsko-niemiecko-angielski.
Mam taka idee ale brakuje mi paru rzeczy, w tym czasu :D

Ale ze w zwiazku z slownikami i pracami nad nimi mam troszke niemile wspomnienia (pracowalem i nawet dziekuje nie wydrukowano ;-( ) uwazam, ze sens ma tylko praca nad slownikiem w wersjie open source i gpl.
Najbardziej mi sie podoba licencja Creative Commons Attribution License (czyli kazdy moze uzywac i sam tez musi udostpeniac wszystko - jedyne ograniczenie, ze musi podac info o autorach) - http://creativecommons.org/licenses/by/1.0/
([moze przetluamczyc na kaszubki, polski, angieslki i niemiecki i uznac za standard w projektach kaszubskich?)


Co wiecej - w celu propagowanie idei kaszubskich w komputerach tylko open source ma sens (a jakby ktos chcial rosici sobie prawa np. do ukladu klawiatury)?

Teraz sie pewnie wiele usmieje na moje teksty powyzej, ale za klika lat mozecie przyznac mi racje
tczewianin
wysłane dnia: 2.12.2004 10:27
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Kaszed w GW
Cieszę się, że ogólnopolska "GW" podała wiadomość o KaszEdzie. Dostaję teraz emaile od znajomych z Siedlec, Elbląga itp., żebym ściągnął sobie ten program .

Gratuluję raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do powstania programu!

Myślę, że pomysł dorobienia kaszubskiej lokalizacji do Open Office'a jest bardzo dobry. Ponieważ MS Word jest płatny, coraz więcej urzędów przestawia się na bezpłatnego OO.

Głupimi komentarzami internautów wcale bym się nie przejmował i nie odpowiadał na nie - szkoda życia na polemiki z durniami. Za to cieszą mnie pozytywne komentarze. Podobnie jak Staszek uważam, że w Polsce istnieje pozytywny klimat dla Kaszubów.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

sgeppert
wysłane dnia: 2.12.2004 9:53
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszed w GW
Na stronie "Wyborczej" artykuł ma 102 komentarze (w chwili pisania postu), czyli całkiem sporo. Z przyjemnością zauważam, że dominują komentarze wyrażające zainteresowanie, sympatę a nawet podziw dla Kaszubów. Wypowiedzi pseudopatriotycznych jest niewiele, a ich treść nie wykracza poza najprostsze stereotypy (dziś edytor - kiedy własne państwo?; kaszubski to nie język; Kaszubi do Palestyny). Można wnioskować, że w Polsce wiedza o Kaszubach i w ogóle o Pomorzu jest powierzchowna, ale Kaszubi są postrzegani pozytywnie, szanuje się przywiązanie Kaszubów do swojej kultury. Dyskusja pod artykułem była okazją do "sprzedania" pewnej ilości wiedzy o naszym regionie, myślę że ta okazja została dobrze wykorzystana.

Pojawiały się postulaty skaszubienia OpenOffice-a, były pytania o kaszubską klawiaturę na Linuksie (na Zasobach jest na to pomysł), zwrócono uwagę na potrzebę uzyskania dla języka kaszubskiego kodu MIME (pl-csb lub coś podobnego). Myślę, że warto by zastanowić nad kierunkami działania w "kaszubizacji" systemów komputerowych - proponuję podjąć ten temat w osobnym wątku.
aaapsik
wysłane dnia: 1.12.2004 23:28
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 25.8.2003
z: Pruszcz Gdański
Wiadomości: 23
Re: Kaszed w GW
wiem, ale nie powiem

z innej beczki - z mojej pobierznej analizy wynika ze od wczoraj pobrano okolo 3 tys razy KaszEd
mkwidzinski
wysłane dnia: 1.12.2004 22:03
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszed w GW
Cytat:
...plus info o slowniku

Z odsyłaczem do strony?
Pytam, bom ciekaw
W sumie to jest to już stan "używalności", jednak chceiliśmy to dopieścić i informację podesłać "pod choinkę"

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

aaapsik
wysłane dnia: 1.12.2004 21:50
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 25.8.2003
z: Pruszcz Gdański
Wiadomości: 23
Re: Kaszed w GW
Przyszlo sporo email - czesc wypowiedzi pozowle sobie tu wkleic
Najbardziej mnie cieszy, ze osoby ktore pisaly, zechcialy przejrzec www i wiedza, ze to praca ZESPOLU.

> Dzieki Wyborczej dowiedzialem sie o tym portalu i tylko chcialem dac
> slowa uznania za wasza prace.
--------
> Wasz edytor to wspaniała sprawa! Życzę wytrwałości w kolejnych projektach!
--------
> czy jest wersja programu na komputery Macintosha?
--

> Jestem lingwista a takze redaktorem i uwazam, ze pomysl jest doskonaly.
> Powininies sprobowac sciagnac jakies dotacje od Unii Europejskiej.
---
> wlasnie odczytalam informacje, ze powstal Kaszed, fajna sprawa, nietypowa jak dla mnie.
> Wlasciwie to chcialam pogratulowac grupie tworzacej. GRATULACJE !!
aaapsik
wysłane dnia: 1.12.2004 11:03
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 25.8.2003
z: Pruszcz Gdański
Wiadomości: 23
Re: Kaszed w GW
Mowiono dzis takze w trojce o tym artykule (chyba najbardziej sie podoba "tajna bron Kaszubow" )

Dzis na drugiej strony ogolnopolskiej GW tez jest artykul - plus info o slowniku

Dla informacji Autorów - przyszlo juz kilka email-subskrypcji oraz podziekowan i wyrazow uznania - cieszmy sie, gdyz to nasz WSPOLNY sukces

(1) 2 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002