Forum
Losowe zdjęcie
Jezioro Karasińskie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Internetowa nauka kaszubskiego?

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
gschramke
wysłane dnia: 17.2.2005 11:25
Stały bywalec
Zarejestrowany: 27.3.2004
z: terô z Edinbùrga...
Wiadomości: 42
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
witam wszystkich bardzo srdecznie

Po wielu, wielu miesiącach przyglądania się temu, co się działo na forum zasobów, nie mając możliwości odpowiedzenia (po prostu było coś "pogibane" w moim longingu czy innym ustroństwie), przy brzadnej pomocy Staszka G., wreszcie mogę coś napisać. Łał! Czuję się jak ryba, która nagle może gadać.

Szanowny Jacku.
Nie martw się tym, że słowa, które poznałeś od dziadka, różnia się od tych, które gdzieś (w słownikach?) wynalazłeś. To jest po prostu jedna ze specyfik południowych Kaszub. Pochodzę z Brus i u nas w domu zawsze mówiło się "szypa", a nie "szepla" czy "szefla". Wszystkie podane przez Ciebie słowa są jeszcze do dziś znane u nas, na Zaborach (a propos Zaborów, to tak jak słusznie przypuszasz - pochodzą do określenia "za borami").

To tyle na dziś.
A propos - warto, szukając słów ze swoich terenów, słów powiedzmy "gwarowych", bo występujących tylko na pewnym obszarze kaszubszczyzny, sięgać po "Słownik gwar kaszubskich" ks. B. Sychty.

Pozdrawiam serdecznie

Gregor

ps. Chciałbym, mając wreszcie możliwość pisania, podziękować Romkowi Drzeżdżonowi za to, że ok. pół roku temu złożył mi i mej małżonce życzenia i gratulacje z okazji wówczas zawartego przez nas związku małżeńskiego.
Dzięki Romku

pozdrawiam

Gregor

Jack
wysłane dnia: 15.2.2005 10:55
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 30.12.2004
z: Wejrowò
Wiadomości: 40
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
Dzãczi!
Nie wiedziałem, że jest aż tyle... Teraz wiem, że moja rodzina to Krëbanie (Zôborôcë). Rozumiem, że nazwa pochodzi raczej od Borów Tucholskich niż zaboru pruskiego? A co oznacza słowo "Krëbanie"?
Czy między poszczególnymi gwarami w obrębie dialektu północnokaszubskiego jest duża różnica? I jak to się ma do języka kaszubskiego (ogólnego)?


----------------
Pòzdrôwióm!
Jack

CzDark
wysłane dnia: 15.2.2005 5:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
Jack
wysłane dnia: 14.2.2005 19:40
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 30.12.2004
z: Wejrowò
Wiadomości: 40
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
Problem w tym, że na razie siedzę pod Warszawą i nie mam zupełnie kontaktu z żywym kaszubskim... Nad morze przeprowadzę się dopiero za kilka-kilkanaście miesięcy (jak wszystko dobrze pójdzie) a chciałbym przez ten czas nauczyć się języka i przypomnieć to wszystko, co pamiętam z wakacji u dziadków w Wielu (jaka to część Kaszub - Zabory? Bory?)
Z racji planów najchętniej poznałbym język używany w okolicach Jeziora Żarnowieckiego czyli pewnie wejherowski czy pucki (brakuje mi wiedzy na temat dialektów kaszubskiego - może ktoś przy okazji wytłumaczy, jakie są regiony na Kaszubach i jaki teren obejmują?)
Na razie staram się przypomnieć sobie słowa, których używał mój dziadek - i znaleźć ich prawidłowy zapis. Na przykład dziadek mówił: szypa (łopata), żaga (piła), buksy (spodnie), kuch (ciasto) a ja znalazłem szëpla, żoga, bùksë, kùch itd...


----------------
Pòzdrôwióm!
Jack

brezap
wysłane dnia: 14.2.2005 11:44
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.10.2003
z:
Wiadomości: 89
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
Cytat:
Ja rozumiem tekst pisany, ale obawiam się, że z mówionym miałbym sporo problemów. Mowa jest podstawą znajomości języka.


Tak sã wiedno wëdowô, ale cziej sã zacznie to nie je to aż tak cãżkò, jak to sã mëszli na zaczątkù. Jô téż pózno zaczął gôdac pò kaszëbskù, wczasny leno czëł ta mòwa kòl se i czej kureszce zaczôł sóm gôdac to béł nawetka dosc zdzëwiony, że to az tak zle to nie wëchòdô :). Gwes, ze nen mój kaszëbsczi nie je perfekt, po prôwdze òn je dosc dalek òd nëgò 'perfekt', ale czej człowiek mô starã i czasã ùżiwô në gôdczi to je coraz lepi
Jack
wysłane dnia: 14.2.2005 10:39
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 30.12.2004
z: Wejrowò
Wiadomości: 40
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
W takim razie czekam niecierpliwie na informacje, gdzie można je zdobyć


----------------
Pòzdrôwióm!
Jack

sgeppert
wysłane dnia: 13.2.2005 15:42
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
Fronczewski to nie wiem, ale Danuta Stenka - czemu nie.

Zostały nagrane rozmówki polsko-kaszubskie (50 min. nagrania), ale o tym piszę nieoficjalnie, obecnie rzecz jest w obróbce u autora pomysłu.
gwidonus
wysłane dnia: 13.2.2005 15:02
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
Chyba nie ma, ale ja nic nie wiem. W ogóle ciekawe, czy znalazłby się jakiś aktor, z dykcją na poziomie światowym, który by potrafił mówic głośno i wyraźnie po kaszubsku, z kaszubskim akcentem. Frączewski taki np.
Jack
wysłane dnia: 12.2.2005 19:06
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 30.12.2004
z: Wejrowò
Wiadomości: 40
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
Artykuł jest dobry, tylko przydałoby się nagranie wszystkich zwrotów. Może ktoś się podejmie?
Mój dziadek w domu mówił tylko po kaszubsku, a polskiego raczej nigdy się nie uczył. Owszem - czytał czasem gazetę czy oglądał telewizję, ale nigdy nie słyszałem od niego zdania po polsku
Ja rozumiem tekst pisany, ale obawiam się, że z mówionym miałbym sporo problemów. Mowa jest podstawą znajomości języka.


----------------
Pòzdrôwióm!
Jack

Gospi
wysłane dnia: 11.2.2005 15:51
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.4.2004
z: Gduńsk
Wiadomości: 93
Re: Internetowa nauka kaszubskiego?
"Czy jest jeszcze ktoś oprócz mnie, kto chciałby poznać chociaż podstawy?"

Jasne, że ktoś taki jest. Ja! A z pewnością chętni by sie znaleźli. Nie mam większych problemów ze zrozumieniem kaszubskiego. Można do mnie mówić i wielkich oczu nie zrobię. Ale żeby się odezwać to już inna sprawa. Należę (niestety) do osób, które muszą mieć absolutną pewność, że powiedzą coś prawidłowo zanim się odważą to zrobić. To oczywiście pokutuje, ale co poradzę?

Pozdrawiam


----------------
Smutek bierze się z czasu, który minął nie wydając owocu

(1) 2 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002