Forum
Losowe zdjęcie
23.07.2011 XIII Zjazd Kaszubów Lębork: Pochód
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     gra regionalna

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
jo18
wysłane dnia: 16.3.2005 8:15
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 16.3.2005
z:
Wiadomości: 1
Re: gra regionalna
witam!
korzenie moje to poznańskie (września). u nas ta gra znana jest również, jednak bardzo rzadko nazywana jest baśką - my nazywamy ją kop /dlaczego nie wiem/ - super gra. od 23 lat mieszkam 100 km od wrześni, gdzie nikt nie ma o tej grze pojęcia - tak, że chętnie przypomniałbym sobie jej zasady, choć wydaje się, że pamiętam. i gdyby komuś z forumowiczów się chciało ogólnie o niej napisać to wdzięczność bez granic - nawet na maila.
starszeństwo u nas to:
as czerwony
dycha czerwona
dama żołądź
dama pik
dama czerwona
dama karo
bubek żołądź
bubek pik
bubek czerwony
bubek karo
as karo
dycha karo
as żołądź, dycha żołądź,as pik, dycha pik
ostatni wiersz to u nas nazywa się gołe - wszystkie są równomocne - dają tylko punkty

m_k /września-turek/
Gość
wysłane dnia: 6.11.2004 20:25
Re: gra regionalna
Dzisiaj w Kościerzynie w końcu udało mi się "wydusić" z mojego wujka conieco na temat baśki. Zaznaczam, że za wyjątkiem kilku krótkich przykładowych partii na odkrytych kartach nie miałem niestety okazji jeszcze zagrać w tą grę :( (btw. gra w to może ktoś w 3mieście? ) - stąd też poniższy tekst pod żadnym pozorem nie ma być materiałem informacyjnym - chodzi mi jedynie o przedyskutowanie różnic w zasadach, oraz aby doświadczeni gracze wytknęli błędy :)

Jest to podobno opis tradycyjnej odmiany baśki. Gramy dziesiątkami, waletami, damami i asami, każdy gracz dostaje po 4 karty (usłyszałem jeszcze, że istnieje jakaś wersja gry na 3 osoby, ale szczegółów nie znam).
Fele to as serce, as krzyż, as pik, 10 pik, 10 trefl
Pozostałe karty w kolejności starszeństwa:
10 serce
dama trefl
dama pik
dama serce
dama karo
walet trefl
walet pik
walet serce
walet karo
as karo
10 karo
Aby wygrać trzeba zdobyć 55 oczek... dodatkowo jeżeli drużyna przeciwna nie ugra "wyjścia" (26 oczek ??) albo nie weźmie bitki, to stawka jest mnożona razy dwa.
Jeżeli jeden gracz otrzyma obydwie czarne damy może rozgrywać albo ciche wesele (czyli nic nie mówi i gra sam), albo deklarować wesele z którymś asem - wówczas także gra się parami. Ponadto można rozgrywać zolo, na opisanych już wcześniej przez Adama zasadach.

Tyle zapamiętałem/zdążyłem zapisać sobie na kartce. Będę wdzięczny za wszystkie komentarze. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przetestować to wszystko w praktyce :)
adamfwk
wysłane dnia: 5.11.2004 11:50
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: gra regionalna
bardzo chetnie na pytania odpowiem :)
baska rules:)


----------------
Viva la Kaxubia......

CzDark
wysłane dnia: 5.11.2004 0:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: gra regionalna
W końcu ziomek z Kościerzyny. Ufff, myślałem że tam kaszubskość jest na wymarciu


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Gość
wysłane dnia: 4.11.2004 18:30
Re: gra regionalna
Witam,
to mój pierwszy post na tym forum - trafiłem tu właśnie szukając zasad gry w "baśkę". Jak do tej pory jest to jedyne i najobszerniejsze źródło informacji, na jakie trafiłem w internecie... sądząc po poprzednich postach nie ja jeden mam problem z nauczeniem się tej gry.
W każdym razie - wielkie dzięki dla Adamfwk za przybliżenie tematu. Pytania na pewno będę jakieś miał, ale wcześniej muszę jeszcze raz dokładnie przeczytać i przeanalizować wszystko po kolei ;)
Pozdrawiam,
ukasz
Wojtek
wysłane dnia: 12.1.2004 12:35
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.12.2003
z: Kòscérzna
Wiadomości: 202
Re: gra regionalna
Ja, szczerze mówiąc dalej niewiele kumam, ale narazie zaczynam się oswajać z nazwami
Co do kursu w "Checzy", to rzeczywiście szkoda, że dopiero teraz, bo nie załapiemy się na mistrzostwa Polski w Baśce
Ale w przyszłym roku... strzeżcie się wszyscy...


----------------
Pòzdrôwióm
                     Wòjk

--
Wiedno Kaszëbë !

.....

adamfwk
wysłane dnia: 12.1.2004 11:12
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: gra regionalna
No to juz mamy czteroosobowa"szpole", ale nie martwcie sie, w razie czego sie kolejne skleci

odpowiadajac na twoje pytanie:

"mlodzi" niech lepiej wezma wiecej pieniedzy niz 5 groszy bo pewnie wiecej przegraja.
A wtedy na pewno dojdzie do "bitki", a jako ze bedzie im wstyd ze bija sie o karty to powiedza ze bija sie o dame serca.

Swoja droga ciekawe ze wczesniej nie wpadlismy zeby pograc w "baske" w "Checzy"
pozdrawiam


----------------
Viva la Kaxubia......

Gość
wysłane dnia: 12.1.2004 10:14
Re: gra regionalna
Oto pytanie:
Czy na ,,sztile wesely" może przyjść ,,ful" ,,młodych" płacąc 5 groszy z ,,boku" ,,starym" oraz czy może dojść do ,,bitki" o ,,damę serca" nie koniecznie na ,,waleta"?
ps Jak Mark nie przyjedzie mogę (chcę) być trzecim ,,uczniem". Pozdrawiam! Jack
adamfwk
wysłane dnia: 11.1.2004 21:39
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: gra regionalna
No dobra to po kolei.
Gramy tylko krolami damami waletami i asami
rozdajemy karty kazdy dostaje po 4
Na poczatku nikt nie wie kto z kim jest z wyjatkiem:
-zolo- jedna osoba ma dobre karty i gra sama przeciwko wszystkim- wszyscy wiedza ze sa przeciwko tej osobie
zolo dul- ta sama osoba ma tak dobre karty ze zbiera wszystkie bitki - podobna sytuacja
wesele- juz opisane przez Marka
"sztile wesele" osoba majaca dwie czarne damy wie ze gra przeciw wszystkim a inni o tym nie wiedza
- grany i gran dul(inaczej chlopcy, celuj,traf) ale o nich jeszcze nie piszemy to dla wtajemniczonych
mozna podbijac stawke przed gra- ile razy to sie trzeba umowic. My podbijamy 16 krotnie stawki podstawowe. Aby podbic stawke wola sie
kontra!
druge podbicie-
nazot! albo ree!
trzecie to
hirsz! albo ponowna
kontra!
czwatre podbicie to
ful!
albo "jisz roz"
Podbijanie stawek liczy sie tylko gdy licytuja sie przeciwnicy z innych druzyn.
Im lepsi zawodnicy tym mocniej sie licytuja.
Teraz kolejnosc kart w grze- czym najbardziej sie wersje roznia. moja najbardziej znana wersja to od najmniejszej karty.

10 pik, as pik, 10 krzyz , as krzyz- to tak zwane fele ktore nie maja mocy w grze ale duza ilosc oczek przy podliczaniu wynikow.
Potem
10 karo
as karo
walet karo
walet serce
walet pik
walet krzyz
dama karo
dama serce
dama pik(stara)
dama krzyz(stara)
10 serce(maśka)
As serce
najwyzsza karta ale tu sa rozbieznosci bo sa tez wersje z najwyzszym asem krzyz(wtedy mamy tylko 3 fele i duzo latwiej gra sie "mlodym", ale to juz strategie na pozniej.

Gre rozpoczyna nastepny po pozdajacym mowiac "pytam jade" po czym nastepuja albo kontry albo grana albo zola albo wesela.

Kolejna osoba musi polozyc wyzsza karte(patrz tabelka), jesli nie ma to moze nizsza ale tylko trumfa(to znaczy nie fele),
wyjatkiem jest gdy osoba na wyjsciu polozy jedna z fel, bo wtedy osoba posiadajaca fele tego samego koloru musi ja dolozyc, mimo ze ma wyzszego trumfa
(dodam ze to zagranie najczeciej wykonyje "stary " na wyjsciu co go najczesciej zdradza).

Wygrywa ta druzyna ktora ma wiecej oczek na koncu.
W przypadku rownej ilosci oczek wygrywaja mlodzi i nastepuje tak zwany "bok" czyli podwojenie stawki przez kolejne trzy kolka.

Teraz stawki. zalozmy ze podstawa jest 1 grosz
mlodzi- placa 1 grosz
starzy placa 2 grosze
wygrane zolo lub gran po 5 groszy
przegrane zolo lub gran po 10 groszy
wygrane zolo dul lub gran dul po 10 groszy
analogiczna gra przegrana po 20 groszy
sztile wesele wygrane po 4 grosze
sztile wesele przegrane po 8 groszy
podwajanie stawek przy kontrach i w boku


Jak juz pisalem jest to wersja najbardziej popularna w Łebczu. W okolicach Koscierzyny zauwazylem ze najaczeciej gra sie z najwyzszym asem krzyzowym i z troche innym podbijaniem stawek(kontra nazot kontra nazot)

nie wiem czy to wszystko co napisalem ktokolwiek choc po czesci zrozumie, dlatego oglaszam ze przy nastepnej wizycie w " Checzy " otwieram Akademie Prawdziwej Kaszubskiej Gry Karcianej.
Staszek, Wojetk i ja to moze sie zbierzemy ale moze byc problem z Markiem.

Ja tez dlugo chcialem nauczyc sie tej gry ale mnialem problemy ze znalezieniem "mistrza" panietam jeszcze z dawnych czasow ze kazde spotkania mojej rodziny konczyly sie czasami caloweekendowa "baska" a potem ta trdycja nieco przycichla, a szkoda
jeden z moich kolegow znal troche zasady i gdy troche je poznalismy dopiero wtedy starsi zaczeli w ogole ze mna Na ten temat rozmawiac.

Czekam na pytania szczegolowe.

Adam od Hintzkow

Wojtek
wysłane dnia: 11.1.2004 21:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.12.2003
z: Kòscérzna
Wiadomości: 202
Re: gra regionalna
Może talią pomorską z Dziennika Bałtyckiego? Bedzie dodatkowa atrakcja.


----------------
Pòzdrôwióm
                     Wòjk

--
Wiedno Kaszëbë !

.....

(1) 2 3 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002