Forum
Losowe zdjęcie
Wejście - obraz bp. Dominika
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 24.3.2007 0:05
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
Pomysl TVK też mi się podoba. Kilka ujęć z Dnia Jedności Kaszubów w Gdańsku widziałam w ostatniej Rodnej Zemi. Może więc nie zabrakło przynajmniej twórców jednego z kaszubskich programów telewizyjnych? A może był także ktoś z programu Kaszëbë?
Alicja
wysłane dnia: 23.3.2007 20:06
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
jerk napisał:
Cytat:
Zdecydowanie zabrakło „kaszubskiej telewizji”


Jakiej "kaszubskiej telewizji"? O ile mi wiadomo nie ma jeszcze takiej... Czy też mamy na myśli gdański oddział Telewizji Polskiej? Ale za TVK osobiście trzymam kciuki
Ala
goch
wysłane dnia: 23.3.2007 1:38
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.8.2004
z: Czersk- Słupsk - Borowy Młyn
Wiadomości: 147
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
goch napisał:

Cytuje:

„... to nowe święto ustanowione zaledwie przed trzema laty. Upamiętnia pierwszą wzmiankę o Kaszubach z roku 1238.

Wtedy papież Grzegorz IX wydał bullę, w której książę szczeciński Bogusław I został nazwany „księciem Kaszub" - wyjaśnia Tomasz Żuroch - Piechowski, jeden z inicjatorów powołania kaszubskiego święta. –

Przepraszam, że muszę w tej kwestii dokonać sprostowania
małej nieścisłości historycznej. Nie był to Bogusław I a Barnim I (1210-1278)


Proponuję sprawdzić tutaj: Gerard Labuda, Historia Kaszubów w dziejach Pomorza, t. I: Czasy średniowieczne, Gdańsk 2006, ilustracja III.

Myli się Pan okrutnie.

"Wprawdzie wiem, że 'Pana Tadeusza' napisał Juliusz Słowacki, ale na wszelki wypadek zawsze sprawdzam w encyklopedii" - M. Grydzewski, redaktor naczelny "Wiadomości Literackich" (Londyn).


*

Szanowny Panie !

Moje skromne zastrzeżenia dotyczyły przede wszystkim tego, że w roku wydania wzmiankowanej Bulli (1238) księciem zachodniopomorskim był Barnim I (1210- 1278), który jak wspomniałem zasłynął swymi m.in. licznymi nadaniami na rzecz zakonów zyskując sobie określenie Barnima I Dobrego..

Natomiast prawdą jest iż bulla ta (notabene były równolegle trzy dot. tego tematu) uznawała nadania joannitom dóbr (domów) w Sławnie, Myślinie i Gościnie oraz Stargardzie nad Iną, dokonanych przez księcia Racibora I (zm.1156) i jego syna Bogusława I (1130-1187). Ci książęta zachodniopomorscy, pierwsi Gryfici - w tym dokumencie występują, jako zmarli.

O ile chodzi o fundację przez Bogusława I domu joannitów w Stargardzie, to mógł jej on dokonać w latach 1180 –1187, kiedy to po śmierci swego brata Kazimierza I (1180) objął panowanie na ziemi stargadzkiej oraz w całej dzielnicy księstwa dymińskiego. (Łącznie rządził całym Pomorzem Zachodnim)

Wartym podkreślenia jest iż ojciec Bogusława I – Racibór I określał się w tytularzu (tak również wymienia się go w buli) jako Książe Pomorza ( Ratiborius princeps Pomoranie) w odróżnieniu od swego syna , który w tym dokumencie papieskim nazwany został ”duce Cassubie”

Według Józefa Sporsa interesująca nas bulla z nazwą: duce Cassubie, została wydana 16 (nie 19) marca 1238 roku. cytuje:

„Dnia 16 marca Grzegorz IX konfirmował dobra joannitów

- de Slawno in Colber Gostino et Meslino domos – które - clare memoroie Ratiborius princeps Pomoranie ac B. Filius ejus /.../danoverunt, oraz dobra joannitów – domum in Staregrod – które – a clare memorie B. Duce Cassubie ac. B filio ejus necnon succesorium /…/ concessam

Z kolei 12 marca zatwierdził posiadłości joannitów na Pomorzu Gdańskim w Lubiszewie i Starogardzie nad Wierzycą nadane przez księcia w 1198 roku przez księcia (świeckiego) Grzymisława.

Jak zauważa prof. J. Spors, - P. Czaplewski w swym „Tytularzu książąt pomorskich do początków XIV wieku” (Zap.TNT, t.15:1949, s.46) stwierdza, że

„nazwa kaszubski nie była jeszcze w czasach Bogusława I znana i że tytuł występujący w bulli jest współczesny czynności prawnej Grzegorza IX...”

Prof. J Spora „... m.in. wspomina, że w 1237 roku Książe Sambo (książę lubiszewski) brat Świętopełka podczas prowadzonych 06, poprzez nich bratobójczych walk o panowanie nad Pomorzem Gdańskim, udał się po posiłki do Meklemburgii , do braci swojej żony Matyldy

tj. do Jana i Mikołaja panów kaszubskich.

Ówcześni Książęta meklemburscy uznawani byli za władców kaszubskich.

J Spors domniemywa również, że już wówczas (XIII w.) Kaszubami nazywano Pomorze Zachodnie w znaczeniu etnicznym.
Stąd książęta Zachodniopomorscy nazywali się również kaszubskimi.


( Józef Spors - Dzieje polityczne Ziemi Sławieńskiej Słupskiej i Białogardzkiej XII – XIV w. – Poznań – Słupsk 1973)


**

Na zabytkach kultury materialnej Gryfitów zachowały się liczne zapisy poświadczające ich władanie Kaszubami.
Np. na kufrze podróżnym księcia Barnima X i jego żony Marii Brandenburskiej (z ok. 1605 r. – jest on eksponowany w Nordiska Museet w Sztokholmie) znajdują się m.in. inicjały oznaczające:

Von Gottes Gnaden Barnim Herzog zu Stettin Pommern Dux Cassuben und Wandalen Furst zu Rugen.

Z kolei na płycie(znajduje się ona w Muzeum w Szczecinie) fundacyjnej księcia Filipa I (1546) widnieje napis:

Von G.G. Philippusm I. Zu Stettin Pommer/Der Cassuwen und Wenden Hertz/Zog Furst zu Rugen und Graf / zu Goeczkaw+ Noch Christi/ Geburt M-CCCCCXLVI


****

„Nie śmiem ogarniać tej krainy
Gdzie onegdaj zielsko i kamień rosły
Ziemia sochą drewnianą była ryta
Łąki zabagnione rosły
Chałupy dymne bez komuna
Wertepy prześliczne
A gdzieś tam zaznaczał się horyzont
/../
Nie śmiem gaworzyć z starym
Gdańskiem
/.../
Nie śmiem przypominać kart historii
/.../
Modlę się więc w ciszy

Daruj Panie...”

Janina Głomska (Brusy) – „Nie śmiem”

****
Dziękuję

Zbigniew Talewski
Słupski Zaborak /Goch





----------------
„Nigde do zgube
Nie przyńdą Kaszube
Marsz, marsz za wrodziem!
Me trzymome z Bodziem..."
(H. Derdowski – Hymn
Kaszubski)
Pisownia m.in. za "Muzyka Kasz...

tczewianin
wysłane dnia: 21.3.2007 10:15
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
Cytat:

wotoch napisał:
Sprawdziła się stara kaszubska reguła o której mawiał mój dziadek Jan Wantoch Rekowski: "Jak gówna nie kòpniesz to òno nie smiérdzi"


Nie pozostaj Ci więc nic innego, niż starannie oczyścić sobie obuwie i zwolnić się z przyrego obowiązku dyskusji.

TŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

wotoch
wysłane dnia: 21.3.2007 9:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
Cytat :
Zarzucasz mi jad itd., itp. Rozumiem, że Twoje gadki o "stolycy", o tym że tu lepiej, tam gorzej, wynikają jedynie z chrześcijańskiej troski o poziom kaszubskiego święta, który wszędzie - poza miejscem, w którtm Ty je organizowałeś - okazał się fatalny?

W którym miejscu napisałem, że fatalny? W którym miejscu napisałem że w Gdańsku było gorzej? Co Cię ugryzło?

Sprawdziła się stara kaszubska reguła o której mawiał mój dziadek Jan Wantoch Rekowski: "Jak gówna nie kòpniesz to òno nie smiérdzi"

Pozdrówk
marek wantoch rekowski



----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

tczewianin
wysłane dnia: 21.3.2007 7:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
Cytat:

goch napisał:

Cytuje:

„... to nowe święto ustanowione zaledwie przed trzema laty. Upamiętnia pierwszą wzmiankę o Kaszubach z roku 1238.

Wtedy papież Grzegorz IX wydał bullę, w której książę szczeciński Bogusław I został nazwany „księciem Kaszub" - wyjaśnia Tomasz Żuroch - Piechowski, jeden z inicjatorów powołania kaszubskiego święta. –

Przepraszam, że muszę w tej kwestii dokonać sprostowania
małej nieścisłości historycznej. Nie był to Bogusław I a Barmin I (1210-1278)


Proponuję sprawdzić tutaj: Gerard Labuda, Historia Kaszubów w dziejach Pomorza, t. I: Czasy średniowieczne, Gdańsk 2006, ilustracja III.

Myli się Pan okrutnie.

"Wprawdzie wiem, że 'Pana Tadeusza' napisał Juliusz Słowacki, ale na wszelki wypadek zawsze sprawdzam w encyklopedii" - M. Grydzewski, redaktor naczelny "Wiadomości Literackich" (Londyn).

TŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

tczewianin
wysłane dnia: 21.3.2007 6:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
Cytat:

wotoch napisał:
Żal mi Ciebie ale to już Twój problem. Wygodniej opluć niż poddać rzeczowej ocenie to co odbyło się dzień przed Dniem Jedności (a nie jednocześnie).


Gdzie widzisz to plucie? Co mam poddawać ocenie? Imprezę, na której nie byłem (bicie rekordu)? Czego oczekujesz, że powiem iż jedna była gorsza, zaś druga lepsza? Cieszę się z każdej imprezy, która odbywa się pod szyldem DJK. W Pucku był turniej łuczniczy i też dobrze.

Cytat:

Co do Kurskiego to bynajmniej oficjalnie powiedział co o Nas myśli stwierdzając że jesteśmy cyt.: "bardzo ważnym elementem pejzażu województwa pomorskiego"
Z mojej strony prośba abyś zachował swój JAD dla tych, którzy Kaszubów krzywdzą.

Tyle pozostało dzień po Dniu Jedności?


Powtarzasz moje pytanie, nie udzieliłeś odpowiedzi. A co do jadu, to przyganiał kocioł garnkowi. Kurski został przez nas odpowiednio przywitany, czego być może media już nie pokazały. Pozostaje jesze wyjaśnić kto go zaprosił, o ile się sam nie przyplątał.

Zarzucasz mi jad itd., itp. Rozumiem, że Twoje gadki o "stolycy", o tym że tu lepiej, tam gorzej, wynikają jedynie z chrześcijańskiej troski o poziom kaszubskiego święta, który wszędzie - poza miejscem, w którtm Ty je organizowałeś - okazał się fatalny?

Jeśli Ci mnie żal, to się za mnie módl. Może będzie z tego większy pożytek niż szukanie dziury w całym.

Tomk


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

wotoch
wysłane dnia: 20.3.2007 23:03
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
Żal mi Ciebie ale to już Twój problem. Wygodniej opluć niż poddać rzeczowej ocenie to co odbyło się dzień przed Dniem Jedności (a nie jednocześnie).

Co do Kurskiego to bynajmniej oficjalnie powiedział co o Nas myśli stwierdzając że jesteśmy cyt.: "bardzo ważnym elementem pejzażu województwa pomorskiego"
Z mojej strony prośba abyś zachował swój JAD dla tych, którzy Kaszubów krzywdzą.

Tyle pozostało dzień po Dniu Jedności?

wotoch


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

Bodzio
wysłane dnia: 20.3.2007 22:42
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 29.8.2006
z:
Wiadomości: 6
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
KAC!
tczewianin
wysłane dnia: 20.3.2007 22:02
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Dzéń Jednotë Kaszëbów 2007
Cytat:

wotoch napisał:
W Kramarzynach było zdecydowanie ciekawiej niż w stolycy regionu.


A skąd wiesz? Byłeś w obydwu miejscach jednocześnie?

Cytat:

Czy politycy przemawiający do Kaszubów pochwalili się niedzielnym, niecodziennym rekordem w jednoczesnej grze na najbardziej popularnym instrumencie na Kaszubach?


Nie. Nawet Jacek Kurski nic nie wspomniał.

Cytat:

" (...)w Kramarzynach na każdym kroku można było odczuć prawdziwą jedność, radość i łzy szczęścia.


I co z tego zostało dzień po Dniu Jedności?

Pozdrówczi
Tomk


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

(1) 2 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002