Forum
Losowe zdjęcie
Sakowcówka - Łapino Górne
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     tożsamość kaszubska

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 27.11.2007 9:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: tożsamość kaszubska
Cytat:

Alicja napisała:
> W tym wypadku mamy jednak do czynienia nie z Kaszubą z urodzenia
> czy "Kaszubą z wyboru" (co teraz jest jazzy)

Odkąd trendy stalo sie passe a jazzy stalo sie trendy, po czym jazzy stalo sie passe itd... czyli słowem - moda jak moda, jest ulotna, mało prawdziwa i szybko mija
A rzeczywiscie bycie Kaszuba z wyboru jest teraz takie topowe?
Alicja


Skoro nawet pewien arcybiskup określa siebie jako "Kaszubę z wyboru", skoro pewien były premier robił przysiady z wyskokiem, żeby zyskać kaszubskie głosy, to sam sobie odpowiedz. Oczywiście ten "trynd" zwiększa się wówczas, gdy inni czegoś od Kaszubów oczekują.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

tczewianin
wysłane dnia: 27.11.2007 9:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: tożsamość kaszubska
1. Nie prezes, tylko kandydat na prezesa. Dlaczego budzi kontrowersje? Polecam artykuł "Twardy Szczepan" z "GW" z 2006 r. - obyśmy zatwardzenia nie dostali. ;)

2. Cytat:
skąd tyle pesymizmu odnośnie kaszubskiej świadomości własnej kultury, dziedzictwa, etniczności (różnie to można nazywać)? Wydaje mi się, że w skali kraju nie wypadacie najgorzej. Właściwie jesteście obecni na scenie politycznej, wątki kaszubskie pojawiają się niemal na wszystkich konferencjach naukowych dotyczących współczesnego regionalizmu, Wasze godło, flaga, język są rozpoznawalne...Można oczywiście powiedzieć, że nie chodzi tu o to, co się pokazuje na zewnątrz, tylko o wewnętrzne poczucie przynależności i odpowiedzialności. Ale czy to nie ono jest podłożem wszelkich działań "pokazowych"? Czy naprawdę jest tak duża przepaść między kreującymi "kaszubskość" elitami a resztą społeczności?!


To nie pesymizm, tylko realna ocena sytuacji. Inaczej wygląda kaszubskość z perspektywy zewnętrznej, inaczej jak się środowisko kaszubskie poznaje od środka. Nie mam zbyt wiele czasu, zwłaszcza żeby się powtarzać, polecam więc mój tekst z "Więzi" pt. "Kaszubi - reanimacja trupa?" gdzie powiedziałem, com miał w tej sprawie do powiedzenia:

http://tinyurl.com/2x2wbm

Dodam tylko, że wszystkie imprezy w stylu "Kaszubi i górale" są równaniem w dół i wpychaniem nas w kontekst regionalny, a my jesteśmy odrębnym narodem, a nie grupą regionalną narodu polskiego, choć nieubłaganie się nią stajemy. Dla mnie osobiście jest to bardzo przykre.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Alicja
wysłane dnia: 26.11.2007 11:56
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: tożsamość kaszubska
> W tym wypadku mamy jednak do czynienia nie z Kaszubą z urodzenia
> czy "Kaszubą z wyboru" (co teraz jest jazzy)

Odkąd trendy stalo sie passe a jazzy stalo sie trendy, po czym jazzy stalo sie passe itd... czyli słowem - moda jak moda, jest ulotna, mało prawdziwa i szybko mija
A rzeczywiscie bycie Kaszuba z wyboru jest teraz takie topowe?
Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

nicolina
wysłane dnia: 24.11.2007 15:52
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 20.10.2007
z:
Wiadomości: 7
Re: tożsamość kaszubska
Mam pytanie do Piecha - dlaczego ów nowy prezes budzi takie kontrowersje? Zupełnie nie wiem, o kogo chodzi (wciąż jeszcze za mało wiem o Kaszubach), a bardzo mnie to interesuje.

I jeszcze druga sprawa - skąd tyle pesymizmu odnośnie kaszubskiej świadomości własnej kultury, dziedzictwa, etniczności (różnie to można nazywać)? Wydaje mi się, że w skali kraju nie wypadacie najgorzej. Właściwie jesteście obecni na scenie politycznej, wątki kaszubskie pojawiają się niemal na wszystkich konferencjach naukowych dotyczących współczesnego regionalizmu, Wasze godło, flaga, język są rozpoznawalne...Można oczywiście powiedzieć, że nie chodzi tu o to, co się pokazuje na zewnątrz, tylko o wewnętrzne poczucie przynależności i odpowiedzialności. Ale czy to nie ono jest podłożem wszelkich działań "pokazowych"? Czy naprawdę jest tak duża przepaść między kreującymi "kaszubskość" elitami a resztą społeczności?!
tczewianin
wysłane dnia: 19.11.2007 3:02
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: tożsamość kaszubska
Jest ponuro i będzie jeszcze bardziej ponuro - Słońce stanie się czerwonym karłem i zgaśnie - a my razem z nim. Jedyna nadzieja w tym, że przekształcimy się w energię, która z nicości wzbudzi olbrzymy. Tylko co one będą wówczas robiły? Dobre wrażenie? Ale dla kogo to będzie ważne...?

Słyszeliśta ludziska o nowym króliku z kapelusza na prezesa zetka'pu? Szczepan "Hektar" Lewna! Pomysłowość gdańszczan nie zna granic... "A więc powrót do przeszłości - chwytać to, co już uciekło i uczynić SOBIE niebo, i uczynić innym piekło". Byle znowu nie było z tego jakiejś draki - Gdańsk to dość newralgiczne miejsce na globusie - przynajmniej raz na sto lat ogłasza się wolnym miastem...


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

bcirocka
wysłane dnia: 18.11.2007 19:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: tożsamość kaszubska
Piechu kochany,
czy aby nie nadmiernie uogólniasz? Nie jest aż tak ponuro, moim zdaniem.

Ale w Twojej wypowiedzi zauważyłam też promyczek nadziei: "Odrabiamy wielowiekowe zapóźnienia cywilizacyjne".

A może zamiast zatrzymywać świat, zostaniemy super-sprinterami?
tczewianin
wysłane dnia: 18.11.2007 1:31
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: tożsamość kaszubska
Nasza tożsamość zatrzymała się na etapie plemiennym. Mamy wypaczoną postkolonialną mentalność. Nie znamy własnej historii. Odrabiamy wielowiekowe zapóźnienia cywilizacyjne. Gdyby świat zatrzymał się na 100 lat, mielibyśmy szansę go dogonić. Kaszubskość często jest zredukowana do roli dekoracji w teatrze. Widownia wypchana po brzegi, a na scenie jest pustawo. Jedyna nadzieja w rewolucji (umysłowej).

Kto jest Kaszubą? Ten, do którego Polacy mówią: "Ty pierd*** Kaszubie!" Jest to oczywisty dowód, że Polakom na nas zależy, bo budzimy w nich żywe reakcje emocjonalne. W tym wypadku mamy jednak do czynienia nie z Kaszubą z urodzenia czy "Kaszubą z wyboru" (co teraz jest jazzy), tylko z Kaszubą z nominacji.

Pozdrawiam
Johnny Cash - Ouba


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

ekaatz
wysłane dnia: 13.11.2007 9:04
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 2.7.2006
z:
Wiadomości: 11
Re: tożsamość kaszubska
Zauważyłam, że pojawiły się nowe publikacje, które mogą Cię zainteresować - zasugerowałam się tytułami:

Kim są Kaszubi? Nowe tendenecje w badaniach społecznych
redakcja: Cezary Obracht-Prondzyński
Gdańsk 2007

Cezary Obracht-Prondzyński
Kaszubi dzisiaj Kultura - język - tożsamość
Gdańsk 2007

Info:
INSTYTUT KASZUBSKI
80-837 Gdańsk, ul. Straganiarska 20-22
tel. +48 58 346 22 31, fax +48 58 346 23 27
e-mail: instytutkaszubski@wp.pl
ksiac
wysłane dnia: 7.11.2007 19:18
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 7.11.2007
z:
Wiadomości: 1
Re: tożsamość kaszubska
Droga Natalio!!!

Cieszy mnie fakt, że ktoś z Wielkopolski ma chęć pisania o Kaszubach. Twój temat jest bardzo interesujący. Uważam, że pisząc o kaszubskiej tożsamości należy zagłębić się w wierzenia, zwyczaje i obyczaje jakie towarzyszą lub towarzyszyły w życiu prwadziwemu Kaszubowi, gdyż moim zdaniem stanowi to sporą część kaszubskiej tożsamości. Dwa lata temu napisałem pod kierunkiem prof. Jowity Kęcińskiej z Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku pracę mgr w temacie : WIERZENIA, ZWYCZAJE I OBYCZAJE KASZUBSKIEJ
WSI KIEDROWICE I OKOLIC. Jest to częć Kaszub zwana GOCHY. Myślę, że znalazłabyś w niej wiele interesujących cię wątków. Ponadto aktualnie jestem w posiadaniu ksiązki Ks. Jana Perszona " Na Brzegu Życia i Śmierci" - ogólnie trudna do zdobycia. Zawiera ona opracowanie problematyki śmierci oraz związanych z nią wierzeń i obyczajów obejmujących całe Kaszuby.
Służę pomocą. Pisz na : t.lacki@interia.pl .
Pozdrawiam, Tomek
ekaatz
wysłane dnia: 7.11.2007 9:10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 2.7.2006
z:
Wiadomości: 11
Re: tożsamość kaszubska
Ja również mam nadzieję, że ktoś jeszcze pomoże Ci w Twojej pracy. Powiem szczerze, że metodologia, którą wybrałaś do zbierania danych, tj. opieranie się na dyskusji prowadzonej w forum internetowym, raczej nie ułatwi Ci pracy. Temat, który wybrałaś jest dla wielu z nas bardzo interesujący i ważny, ale ta metodologia chyba ogranicza możliwości badawcze i dokonywanie wnikliwych spostrzeżeń. Nie piszę tego, aby Cię zniechęcić, ale czuję pewien niedosyt. Mam nadzieje, że to nie ostatnie badania, które będziesz prowadzić. Wszystko jeszcze przed nami.
Pozdrawiam i udanego wyjazdu!
Ewelina
(1) 2 3 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002