Forum
Losowe zdjęcie
Dwór w Kolibkach
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Film kaszubski inny niż dotychczas

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Franc
wysłane dnia: 22.10.2007 15:34
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 23.11.2005
z:
Wiadomości: 32
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
Môsz recht, Alicjo. Le Warszk téż. Kò prosté ùżiwanié jaczégò jãzëka nie mòże zarô parłãczëc z nacjonalëzną... Przede wszëtczim nié jãzëka miészëznë...
Gôdanié/pisanié pò kaszëbskù z Cebie jesz 'nacjonalistkã' nie robi, nie bójë sã.
Alicja
wysłane dnia: 22.10.2007 2:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
Prawie jo zacza pisac po kaszebsku jak je widzec - bo diskusejo je na gwesny niwiznie e nicht nikogo nie obrażiwo ani ni mo za gorszich ;/

Cytat:

Jô tam sã ceszã, że bënë samëch Kaszëbów je wiele pòzdrzatków na pòlitikã - òd lewicë do prawicë: jeżlë są przëdstôwce nôrodników, nacjonalëstów (pòlsczich czë kaszëbsczich), anarchistów, demòkratów, liberałów, libertarianów, repùblëkanów (...) to je dobrze - òznôczô to tëli, że jesma wòlni ë mòżema mëszlëc co sã nama le widzy...


Też sa cesza, z tim prawie sa zgodzóm :) wiedno jo wierza że jesme wolny e możeme meslec co le nama sa widzy...
Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Warszk
wysłane dnia: 21.10.2007 17:22
Stały bywalec
Zarejestrowany: 31.3.2006
z: Rëmiô
Wiadomości: 43
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
Cytat:

Alicja napisał:
protest procem kaszebsczi nacjonaleznie
Alicja


Czekawi pùnkt zdrzëniô... A żelë wszëtczé nôrodë abò etnyczné grëpë mają wetrzódka se nacjonalëstów, to resztë jãzëków téż w ramach protestu mòże nie ùżëwac...

Wedle mie, równak, to wicy je sympatików nôrodny (chòc tu nawetka lepi rzec aùtonomiczny) rësznotë jak richtich nacjonalëstów. Jô tam sã ceszã, że bënë samëch Kaszëbów je wiele pòzdrzatków na pòlitikã - òd lewicë do prawicë: jeżlë są przëdstôwce nôrodników, nacjonalëstów (pòlsczich czë kaszëbsczich), anarchistów, demòkratów, liberałów, libertarianów, repùblëkanów (...) to je dobrze - òznôczô to tëli, że jesma wòlni ë mòżema mëszlëc co sã nama le widzy...
Alicja
wysłane dnia: 20.10.2007 0:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
Zgodzom sa że Kaszebi są ofiarama polsczi nacjonalezne, le nie blós. Przede wszetczim są ofiarama endecko-rozmióny "racje stanu". To jedna prowda. Uscegowienie Kaszebów polegało na tim, że nie beło możno gadac po kaszebsku, że kaszebsczi jazek beł uscegowiony, że beł "gorszi", wesmiewóny etd. Równak, je też drego prowda. Żele dzysodnia widza Kaszebów, co godają, że polsczi je gorszi, że Polochow je nót wsadzec w bedlące wagone e wewiezc z Pomorzego abo jinaczi eliminowac, abo że Polosze na Pomorzim ni mają tak po prowdze rechtu żec po swojimu - to wedle mie je to też nacjonalezna. Tako samo, le nie je popiarto kanónama. Taczi Kaszebi są, są nawetka na tim forum, jo równak nacjonalezne nie ledaja (niewożny jaką mo fana).
Sóm rozmiesz :)
Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Franc
wysłane dnia: 19.10.2007 15:01
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 23.11.2005
z:
Wiadomości: 32
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
'Kaszëbskô nacjonalëzna' - co to je? Czë co taczégò w ògóle dô?! Chtëż bë mógł bëc òfiarą taczi straszny 'nacjonalëznë'?! To rëchli Kaszëbi są òfiarą pòlsczi nacjonalëznë, ò wiele barżi.

Wëbôcz, le to je smieszné, co jes napisała, ë baro głëpié. Kaszëbsczi sprawie taczé 'podejście' nie mòże pòmóc.
Alicja
wysłane dnia: 19.10.2007 12:02
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
Żle jidze o mnie - je to nie lenistwo le ju od cyrka 2 lat - protest procem kaszebsczi nacjonaleznie. TIm barżi je go widzec (mom taką nodzeja) że czedes jo beła osobą, jaką beło dosc wiele czec po kaszebsku - z antene przede wszetczim.
Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Franc
wysłane dnia: 19.10.2007 11:45
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 23.11.2005
z:
Wiadomości: 32
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
A TË téż nick pò kaszëbskù nie napiszesz. Czë je to 'niechęć' czë 'lenistwo'?
Alicja
wysłane dnia: 18.10.2007 1:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
Odpowiadam na pytanie zadane przez kilka osób związanych z tym forum: niestety nie ma napisów kaszubskich :( Wynika to nie z niechęci czy lenistwa, tylko malej ilosci dialogow, a przewagi obrazu i muzyki (i to w opiniach oglądających faktycznie jest podkreślane jako wyznacznik filmu). Poza tym tekst ktory jest w filmie - to tekst poetycki, który najlepiej percypować w oryginale.
Kolejna produkcja którą robimy "Halo? Dlaczego milczysz?" jest bardziej fabularna a mniej poetycka i mogą w niej pojawić się kaszubskie napisy.

pozdrowienia
Ala


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Alicja
wysłane dnia: 6.10.2007 14:35
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
Polecam łaskawej uwadze:)


pozdrowienia
Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Alicja
wysłane dnia: 6.6.2007 11:20
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Film kaszubski inny niż dotychczas
Hehhh... O to się właśnie bój toczy... Z filmów kaszubskich prócz "Testamentu" istnieje póki co tylko "Kaszebe" reż. R.Ber (1971). Nie jest rozpowszechniany. Mam to @home niestety tylko na vhs, bo ciągle nie mogę znaleźć czasu na digitalizację. Jeśli Cię to nadal interesuje - możemy się umówić na oglądanie w rozumieniu ustawy (alica@zk-p.pl)
Ala


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

(1) 2 3 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002