Forum
Losowe zdjęcie
jeziorko
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
kazeb52
wysłane dnia: 14.12.2009 9:22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 6.10.2008
z:
Wiadomości: 13
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Taczich krómów, dze jidze kùpic bawełnowé kòszulczi, je wicy na Kaszëbach, le lëdze ni mają czasu za dëtka ë tëch prawie dëtków téż nié za wiele, bë tam prawie dojachac, a jesz cos kùpiac. Skòrno jô tuwò do Wajégò krómù ,,Allegro Molto’’ ju wszedł, zarô sã mùszã dolmaczëc, czemù chùtkò nie wëcygóm dëtków. Ma jesma doma le dwòje, a kòsulków z Kaszëbsczim Grifã mómë jaż piãc. Równak nama tak do kùńca sã òne nie widzą, kò ze dwùch jidze sczechlëc ne nié za piãkné Grifë. Nen nowi Grif je przejinaczony, je òdewstą òd jawernotë, kò mù skrzidła wërosłë nie z łopatków, jakno wszëtczima aniółkama czë òrzłama, leno ze - slôdka. Wiele piãkniészi je Grif z trëmë Aleksandra Majkòwsczégò - z ti stanicë, co jesz béł baro kaszëbsczi, bùszny, a téż nie tak dzywny. Pózni, pò II swiatowi wòjnie, bëłë dwa Grifë - znôw dosc dzywné: jeden béł ,,zëmny'', jakbë prost z gôrbnégò kama zdjãti; a nen drëdżi służëł czej klatôk (je widzec - mùszôł). Terô je nen Grif-òdewsta… (Béł kònkùrs na pòznakã Z K-P, le zrechòwóny na firmë a nié zwëczajnëch lëdzy; kò jô, jakno artista snôżich kùńsztów, co ju wnetk całé 30 lat malëje taczé znanczi, nijak bë so z taczim ùstôwã kònkùrsu nie pòradzył, prawie jakno szkólny, co ni mô wiôldżi warkòwnië.) Jem na to gwës, ëż Kaszëbsczi Grif, namalowóny tak wicy pò lëdzkù, béłbë czãscy kùpòwóny. Nalepczi z Grifã téż nie są fejn ze starą wëmùjkóné: nie są drëkòwóné na żôłti pleszënie (jakno przódë lat), téj chùtkò wëbladną; nie są fejn sztôłtné – òkòlné, òbiéżné czë jesz jinsze, le kańcaté czë – jesz gòrzi – z manowim dodôwkã. Na ałtół je nôlepszi taczi bez różków, co sã zarô nie òdriwô. Krótkò rzeczącë, co kaszëbsczé,mùszi bëc wiedno baro ùdałi – nôlepszé ! Téż są baro pòtrzébné wanożné kaszëbskò-ògłowé (żebë szło na taczim przedôwanim zarobic) krómë na kółkach, co sã mògą zwac - wezmë - ,,Remùsowima Karama’’, bë mògłë dojachac do kòżdi parafië na òdpùst, swiãta, òżniwinë czë zwëczajné niedzele. Jô dopiero mùszã so kùpic taką pòznakã Kaszëbski, le szkólnowie są wiedno ,,na lińcuchù’’ przë szkòle, czéj jaczés zadzéwné szczerze, a drëdżi dzysdnia wnetka téż, wezmë przedôwôczczi, ùrzãdownicë, séwarze czë chòdowacze. Dzecama w szkòle sã widzy nalepiwac Kaszëbsczé Grifë wew zesziwkach, le na wsach nijak ni mògą taczich kùpic. Ùczałi pòwiôdają, że w cos kòl 80% przëpôdków to dzecë przemògną starszich czë szkólnëch, dze rodzëzna abò wanożné karno mbdze jesc, a w Macdonaldach niżódnych kaszëbsczich sprawów sã nijak nie kùpi.
- Z Panã Jezëskã !!!
jwfwarsaw
wysłane dnia: 4.12.2009 17:42
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 16.11.2009
z:
Wiadomości: 1
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Byłem w Juracie i okolic niedawno i szukałem tematyce kaszubsko-t-shirt, a także flagi z Gryfem. Byłem zaskoczony, nie być w stanie znaleźć niczego, zwłaszcza, gdy porównać ją z Walii i Bretanii (wyroby z ddraig Goch w Walii, a Gwenn ha du w Bretanii, są dostępne wszędzie). Wszelkie sugestie, dlaczego trudniej znaleźć takie rzeczy na Kaszubach? A jakieś dobre propozycje, gdzie można znaleźć to, czego chcę w Internecie? Wszelkie Przepraszamy za pomocą Google przetłumaczyć tę wiadomość!
Alicja
wysłane dnia: 24.4.2008 23:09
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Nie proponuję aby oferować tandetę z logo "made in Cashubia". Absolutnie! Dlatego jestem przeciw cepeliowszczyźnie. Mój model "B" zakłada grono osób robiących w sposób profesjonalny (jako zawód, dla utrzymania) produkty kaszubskie, a nie robiące produkty kaszubskie jako hobby, bo wtedy kwestia trafienia w rynek, potrzeby, image, jakość ma znaczenie niepierwszorzędne. A także odbija się to na czasie wytworzenia takiego produktu, np produktu kultury, co jest moim zdaniem tak ważne dziś - bo nie da się ukryć, że kultura kaszubska jest nieco... delikatnie rzecz biorąc... opóźniona w porównaniu z "innymi, znanymi kulturami" a chyba zależy nam aby była równorzędna i pełnoprawna (tak nawet chyba Zrzeszenie deklaruje )
Ala


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

czorny_pjoter
wysłane dnia: 24.4.2008 21:19
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.6.2007
z: Gdynia
Wiadomości: 29
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
A ja jestem zwolennikiem "modelu C" - najpierw robić coś dobrze, a potem chwalić, że to "po kaszubsku" - nie na odwrót.
Nikt nie kupi dwa razy chleba z powodu nazwy "kaszubski", ale wielu kupi ponownie ten sam chleb, jeżeli był smaczny.
Podobnie z książkami, filmami, obrazkami i gadżetami.
Myślę, ze ubolewanie nad znikomym popytem na 'kaszubszczyznę" jest przesadzone. Problem raczej tkwi w jakości dostarczanych produktów, oraz -oczywiście-w skutecznym marketingu.

--
blog.mojekaszuby
Alicja
wysłane dnia: 22.4.2008 22:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Cytat:
Pòdle mie nie je to taczé czôrno-biôłé jakno piszesz, chòc fejn na gwës bë bëło kąsk dorobic


Nic nie jest na świecie czarno-białe (w najgorszym razie jest RGB albo CMYK ;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D), uważam tak jak i ty, ale kto ma mówić o kasie na na przykład kaszubskie KDE? Młodzież Wszechpolska czy Kaszubi? Po prostu trzeba mówić, trzeba szukać.
Nie jest to czyste teoretyzowanie. Sama osobiście wyznaję "model B" i w ramach tego modelu, niedawno ukończyłam film o ścinaniu kani - dwujęzyczny, z napisami, 40 minut. Praca trwała 9 miesięcy. Podobne produkcje, za które dostawałam kasę od razu po skończeniu od producenta, robiłam w miesiąc-dwa. Z tym się grzebałam bo raz że własną kasę musiałam wyłożyć, której nie miałam, dwa, że wciąż niejasne było jaka będzie przyszłość tego filmu i czy wogóle ktokolwiek na Kaszubach (BO PRZECIEŻ NIE W PERU!) będzie chciał go kupić. Dostałam lekkiego kopa w d***, bo licencją nikt nie jest poważnie zainteresowany. Wypuszczam go właśnie na dvd. I zobaczymy. Wiem że jest to potrzebne, tylko nie ma marketingu ani marketingu kulturowego na Kaszubach, więc ludzie nie wiedzą "że można". Więc jeśli to będzie klapa, to będzie to moje pierwsze po latach i zarazem ostatnie w życiu działanie na rzecz kaszubszczyzny - bo będę miała wniosek że kaszubszczyzna nie jest nikomu potrzebna. Jeśli film przyniesie dochód - powstaną kolejne. Myślę że to uczciwy rachunek. Według modelu "B". W ramach hobby czytam kaszubską literaturę - a nie pracuję mieszając pojęcia pracy i hobby.

Alicja

PS: Sławku, po prostu spróbuj.


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

mkwidzinski
wysłane dnia: 22.4.2008 21:18
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
@ Staszek
Cytat:
Marek, nie miałem najmniejszej intencji akurat Wam robić przytyku.

Ale Staszek, ja tego wcale tak nie odebrałem. Minął ponad rok od tej dyskusji, emocje opadły, to możemy się już z tego chyba pośmiać - wykorzystałem chwilę.

@ Ala
Cytat:
OpenSuse współpracuje z Novellem itd. I widać różnicę.

Ja jej naprawdę nie widzę. Nie przepadałem i nie przepadam nadl za Suse, choć to w sumie fajna dystrybucja. To, że tam już w ostatniej wersji 10.3 można było wybrać skromną wersję kaszusbkojęzyczną w KDE na pewno nie wiązało się z tym, że Novell nam dëtczi za robòtã dôł
Zdrzë zwëczjano tuwò: http://l10n.kde.org/team-infos.php?teamcode=csb
Tam je mało tich co za dëtczi to robią, a nimò tegò je to téż ùżëwóné w systemach jaczé mòże prawie dostac za dëtczi Ala.
Pòdle mie nie je to taczé czôrno-biôłé jakno piszesz, chòc fejn na gwës bë bëło kąsk dorobic

Mark


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

slowk
wysłane dnia: 22.4.2008 21:16
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.5.2007
z: Lëzëno/Wejrowò
Wiadomości: 140
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Witam

Odniosę się do dwóch modelów przedstawionych przez Alicję i z całym przekonaniem muszę powiedzieć że model "B" jest najlepszy. Trzeba by zmienić swoje co dniowe zajęcie - to dopiero wyzwanie - czuję podskórnie że ciekawe.

słowk



sgeppert
wysłane dnia: 22.4.2008 20:59
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Marek, nie miałem najmniejszej intencji akurat Wam robić przytyku. Jestem pełen uznania dla Waszych pomysłów, Waszej staranności i systematyczności w działaniu. Nie wspierając Was, póki co, czynnie, kibicuję Wam z największą życzliwością. Różnice zdań, które kiedyś tam się pojawiały, nie przekreślają uznania dla Waszych dokonań.


----------------
Stanisław Geppert

Alicja
wysłane dnia: 22.4.2008 19:28
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Miałam na myśli kaszubszczyznę profesjonalną a nie hobbystyczną. Tylko profesjonalizm dokądkolwiek prowadzi - prócz zaspokajania własnych aspiracji lub potrzeb duchowych/intelektualnych.

Od razu hurtem - co do szalonych indywidualistów robiących KDE czy Gnome po kaszubsku. Pomysł super, realizacja extra. Owszem. Sama od dawna zrezygnowałam z Win na rzecz Unixów. Ale... przy całej mojej ogromnej sympatii dla Debiana - teraz pytanie retoryczne - dlaczego zawsze troszkę lepiej działają i szybciej i lepsze są aplikacje pod unixy przygotowywane przez programistów za KASĘ (Mac OS X, Solaris, Silicon czy historyczny chociażby schneiderowo-amstradowy CP/M na którym jako dzieciak uczyłam się obsługi kompa) niż te robione przez niegorszych programistów jako hobby? OpenSuse współpracuje z Novellem itd. I widać różnicę.

Ile trwały prace nad kaszubskim KDE i Gnome? Idę o zakład o dowolną stawkę, że gdyby ci sami programiści dostali $$$ i (siłą rzeczy) termin to kaszubski KDE i Gnome byłby gotowy 10 razy szybciej. A chyba taki był CEL - żeby jak najszybciej był kaszubski system, prawda? I szczerze tego kaszubskim współtwórcom jasnej strony mocy - życzę.

Ala


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

mkwidzinski
wysłane dnia: 22.4.2008 18:01
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Polecam jeden z ważniejszych symboli Kaszub!
Witam serdecznie

Cytat:
Niestety każdy kiedyś może się wypalić. Dlatego złotymi zgłoskami mam wypisany w pamięci sarkastyczny komentarz, który się tu kiedyś pojawił

Ano, można się wypalić, choć niekoniecznie .
Komentarz, który cytujesz, pojawił się, napisany przez przyjaciela (na kawę, jak obiecałem, się na pewno zjawię ), jak zakładam trochę w złości i (niestety jak i 90% reszty komentarzy w tym samym watku) w wyniku niedoczytania tekstu do jakiego sie odnosił. Skierowany był do mnie i Michała, a że go wyciagnąłeś, to musiałem się odezwać.

Cytat:
Wielkie projekty robi się zespołowo, gdy większa liczba ludzi pracuje dla tej samej idei, potrafiąc i chcąc ze sobą współpracować, a w razie czego - zastępować.

I tu jest trochę nasz kaszubski pies pogrzebany - trudno naprawdę jest o ludzi chętnych do współpracy przy kaszubskojęzycznych projektach. Różnica pogladów nie ma tu żadnego znaczenia (zauważ Staszek, że nie jesteśmy często tego samego zdania, a jednak jeśli jest taka potrzeba, to tobie przy stronach pomagam/zastępuję cię - pewnie część ci nawet ucieka, bo jestem n.p. w "czyszczeniu" dośc szybki - ostatnie miało miejsce w zeszłym tygodniu), bo ta akurat wzbogaca te projekty.
Zanim padły cytowane przez ciebie wyżej słowa, prosiliśmy miesiącami o współprace nad projektem kaszubskiego tłumaczenia środowisk graficznych Linuksa. Nie mam naprawdę do nikogo żalu - efekt tych próśb jest jednak symptomatyczny. Czas na dyskusje mamy, jesteśmy w stanie je nawet prowadzić w kaszubskim języku, a czasu na współpracę niestety nie.
Co z tego wyszło? A tylko to, że ci "pieprzeni indywidalisci" doprowadzili do skaszubienia KDE (oficialnie od 3.5.7), przez co wersja kaszubska jest obecna w coraz większej ilości dystrybucji, a wychodzące za 2 dni Ubuntu 8.04 będzie miało też już swoja skromną kaszubskojęzyczną wersję GNOME z możliwością wyboru kaszubskiego z listy języków (po instalacji Ubuntu) - wprawdzie pełną byków i niedociągnięć, ale jest.
Mnie to cieszy, bo widzę efekty naszej pracy (2 lata) i wiem, że gdybyśmy czekali na pospolite kaszubskie ruszenie, to niestety nie byłby język kaszubski obecny w Linuksie.
Nie ma co narzekać, trzeba zwyczajnie robić swoje.
Dodam tylko, że mam również dzieci, a czasu na pracę nad kaszubskimi projektami niewiele - ponoć im mniej się ma czasu, tym lepiej się go organizuje, zwiększając efektywność (bez amortyzacji ).

A pamiętacie to:
Cytat:
Autorzy postawili sobie za cel propagowanie języka kaszubskiego w Internecie, jak i szeroko rozumianej informatyki.



Pozdrawiam serdecznie
Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

(1) 2 3 4 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002