Forum
Losowe zdjęcie
2002-02.01
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubi=fani folkloru.

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 11.12.2008 2:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Kaszubi=fani folkloru.
>>Uważam, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie swoim mieszkańcom możliwości godnego życia (zaznaczam - możliwości a nie stosowania zasady "czy się stoi czy się leży..."; inne powinny być zobowiązania państwa wobec osoby niezdolnej do samodzielnego funkcjonowania, a inne wobec kogoś młodego i zdrowego)

Jô przëbôczã co jô miôł napisóné rëchli: "Socjalëzna to szatańskô parodëjô (chrzescyjańsczégò) miłoserdzô".

Ò co mie w tim szło ? Szatanisticznô msza je parodëją katolëcczi mszë, le czemù jô móm nôpisóné wëższi cytat ?

Lëdzy je nót zmùszëc do mëszleniô. Jak chto akùratno nôpisze ò co mie tuwò szło jô przë leżnoscë ny personie pòstawiã piwò :)

Jëżlë nicht nie òdpisze tej za jaczi czas jô sóm wëdôłmaczã


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Alicja
wysłane dnia: 9.12.2008 0:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Uważam, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie swoim mieszkańcom możliwości godnego życia (zaznaczam - możliwości a nie stosowania zasady "czy się stoi czy się leży..."; inne powinny być zobowiązania państwa wobec osoby niezdolnej do samodzielnego funkcjonowania, a inne wobec kogoś młodego i zdrowego).


Od propagowania programu socjalistów to dotąd ja sama byłam na tym forum, dziękuję za wsparcie!

A tera żartem:
Cytat:
dlaczego nie miałbym komuś czegoś dać, jeśli mam ochotę uczynić taki gest?

wporządku - byle by to nie było dawanie komuś w twarz :D:D:D:D

rozmowa zaczęła się jednakowoż od umierania za kaszuby, tortur za działalność kaszubską, które proponował kolega dyskutant i kaszubskości od święta/wojny lub w ramach zwykłej codzienności.
takie mam skojarzenie - z czasów jak kpiliśmy sobie z postulatu "dozeraniego" kaszubszczyzny. pamiętasz? "dozerac można kogoś umierającego, a kaszubszczyzna ma być żywa a nie ledwo żywa". jak dla mnie pospolitoruszeniowość kaszubszczyzny (a nie jej regularność) świadczy o jej słabości i to znacznej. i 20 i 10 lat temu kilkoro zapaleńców tworzyło gazety o nakładzie kilkuset sztuk które robiły rewolucję kulturową, każdego młodego pisarza kaszubskojęzycznego okrzykujemy prawie-wieszczem (a prawie robi dużą różnicę), na nieliczne emisje programów kaszubskich w mediach czekamy jak Żydzi na Mesjasza... w kulturze kaszubskiej jest bardzo nieproporcjonalne przełożenie akcji (działania, zaistnienia tekstu kultury) na reakcję w sensie znaczenia kulturowego...

ja po prostu postuluję kaszubszczyznę codziennej, rzetelnej pracy a nie kaszubszczyznę świąteczną i w ramach ogólnonarodowej akcji


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

aniacupka
wysłane dnia: 8.12.2008 23:52
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 31.10.2003
z:
Wiadomości: 33
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Polecam Wam ostatnią "Rodną zemię"! Autorzy cytują tam fragmenty tej dyskusji właśnie, choć nie podają źródła. Marku więc chyba jednak "kubraki" na DJK w Bytowie (przynajmniej do takiego wniosku można dojść po obejrzeniu programu)!!!!!
Pozdrawiam
sgeppert
wysłane dnia: 7.12.2008 22:03
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
"lepiej żyć w państwie w którym nie ma charytatywnych zbiórek pieniędzy, akcji na rzecz chorych dzieci itp. bo nie są potrzebne. Bo te potrzeby zaspokaja państwo, a nie i tak ciężko opodatkowani obywatele dodatkowo łożą na łatanie dziur stworzonych przez np. niesprawną opiekę zdrowotną" Widziałeś akcje charytatywne w takich państwach jak Szwecja czy Dania?

Nie widziałem akcji charytatywnych w Szwecji i Danii, gdyż nigdy tam nie byłem. Uważam, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie swoim mieszkańcom możliwości godnego życia (zaznaczam - możliwości a nie stosowania zasady "czy się stoi czy się leży..."; inne powinny być zobowiązania państwa wobec osoby niezdolnej do samodzielnego funkcjonowania, a inne wobec kogoś młodego i zdrowego). Równocześnie jednak robienie czegoś dla innych, jest w moim odczuciu ważną powinnością obywatelską i ludzką, gdyż buduje poczucie wspólnoty i poczucie, że w razie potrzeby będzie można liczyć na pomoc ludzi, a nie tylko bezdusznej biurokratycznej machiny. Jedną z form dzielenia się z innymi, są akcje charytatywne. Obywatelska aktywność pozwala zauważyć to, czego nie zauważy aparat państwowy, poza tym... dlaczego nie miałbym komuś czegoś dać, jeśli mam ochotę uczynić taki gest?


----------------
Stanisław Geppert

dino888
wysłane dnia: 7.12.2008 17:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Oczywiście zgadzam się, że lepiej jest sprostać temu wyzwaniu. I ma Pani rację co do faktu, że nikt nie chciałby zginąć dla Kaszub i lepiej jest dla nich żyć. Ale, gdyby (nie daj Boże) ktoś zginął dla Kaszub, każdy chciałby czuć się skrzywdzonym Kaszubem, któremu coś się teraz należy.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

Alicja
wysłane dnia: 7.12.2008 14:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Pozwolę sobie mieć inne zdanie. Myślę, że statystyczny człowiek woli zarabiać na rodzinę i wieść spokojne, dostatnie życie niż żyć w czasie wojny i nie być pewnym czy aby jego z jakiś tam przyczyn ktoś nie zastrzeli... Wątpię czy ktokolwiek na Kaszubach zapytany o to czy woli zginąć dla Kaszub czy spokojnie na nich mieszkać wybrałby to pierwsze.
Myślę że droga do rozwoju Kaszub nie wiedzie przez konfrontację, bo ta w dalszej perspektywie (przy wystarczająco krewkich stronach sporu) może zostawić po sobie tylko spaloną ziemię.

Sądzę, że wyzwanie dla nas (szeroko pojętych nas) jest stworzyć takie warunki w których kaszubizacja będzie działać w warunkach pokojowych (z pożytkiem dla wszystkich, także nieKaszubów, którzy będą woleli podpisać się pod kaszubskością) a kaszubskość będzie elementem nie odświętnym na flagach, akcjach marki pospolite ruszenie i corocznych zjazdach, ale codziennym.

Trochę mi się kojarzy tu rozmowa o akcjach charytatywnych i nieco przewrotna choć prawdziwa opinia: "lepiej żyć w państwie w którym nie ma charytatywnych zbiórek pieniędzy, akcji na rzecz chorych dzieci itp. bo nie są potrzebne. Bo te potrzeby zaspokaja państwo, a nie i tak ciężko opodatkowani obywatele dodatkowo łożą na łatanie dziur stworzonych przez np. niesprawną opiekę zdrowotną" Widziałeś akcje charytatywne w takich państwach jak Szwecja czy Dania?


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

dino888
wysłane dnia: 5.12.2008 14:46
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Ja również chcę. To "nikt" to faktycznie mój błąd, za który szczerze przepraszam.
Chodzi mi generalnie o to, że są ludzie, którzy lubią słuchać bajek o bohaterstwie i moja wypowiedź w ogóle miała przedstawić takich ludzi. Ta część społeczeństwa nie wie, że dla Kaszub można robić coś dobrego będąc "normalnym" i robić to zwyczajnie. Zareagują, gdy ktoś zacznie strzelać.
Z mojej strony dodam, że wolałbym przekonać tych ludzi (a naprawdę są tacy) niż chwytać za broń. Ale czasem mam wrażenie, że, z całym szacunkiem, ale łatwiej jest krowie tłumaczyć tabliczkę mnożenia, niż ich przekonywać do "pracy od podstaw".


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

Alicja
wysłane dnia: 5.12.2008 3:20
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
Im gorzej tym lepiej!"


Wypraszam sobie. Od cytowania tow. Lenina, to na tym forum ewentualnie jestem ja. Proszę sobie poszukać źródła cytatów po swojej stronie sceny politycznej.


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Alicja
wysłane dnia: 5.12.2008 3:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Kaszubi=fani folkloru.
Cytat:
ale nikt nie chce ciężko pracować dla dobra Kaszub


Ja chcę.
Kolega mnie obraża twierdząc że jest inaczej.
Kolega obraża też tych Kaszubów którzy wyznają etos pracy (o ile tacy są)


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

dino888
wysłane dnia: 3.12.2008 15:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Kaszubi=fani folkloru.

"Żywię nadzieję, że już wkrótce w Rzeczpospolitej Polskiej zostanie zakazane publiczne używanie „gwary kaszubskiej”, za czytanie Remusa będziemy kierowani do ochotniczej służby wojskowej w Afganistanie, a za przepisywanie wierszy Trepczyka szkólni z Kaszub zsyłani będą na Podlasie. Żadnego radia dla Kaszubów, żadnej telewizji! Im gorzej tym lepiej!"

Sam Szanowny Pan napisał to w jednym z artykułów. Wątpię, by należało to interpretować całkowicie dosłownie. A ja z podobną ironią pisałem właśnie o takich "torturach" i "zsyłaniach".

Bibliografia
http://piech.stolem.net/?p=125#more-125


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

(1) 2 3 4 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002