Forum
Losowe zdjęcie
Msza dary 5
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Praca lecencjacka na temat Kaszubów

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
violap
wysłane dnia: 28.5.2012 16:00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.5.2012
z:
Wiadomości: 5
Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Tożsamość i kultura mniejszości na przykładzie Kaszubów

1. Tożsamość etniczna – teorie
1.1 Grupa etniczna, etnograficzna i regionalna, mniejszość etniczna
1.2 Reprezentacje tożsamości etnicznej (stereotyp etniczny, autostereotyp)
1.3 Kaszubi – historia
1.4 Otoczenie kulturowe Kaszubów (język, tradycja, obyczaje etc.)
2. Narracje wspomnieniowe a tożsamość etniczna
2.1 „Wielka” historia a historie prywatne
2.2 Samoidentyfikacja
2.3 Kształtowanie tożsamości regionalnej
3. Współczesne stymulatory tożsamości etnicznej
3.1 Wpływ Unii Europejskiej
3.2 Wielokulturowość i wpływ popkultury
3.3 Działalność Stowarzyszeń i ich wpływ na kształtowanie tożsamości
Może ktoś ma jakieś materiały, linki etc, na ten temat. Proszę o odp.
tgrabar
wysłane dnia: 31.5.2012 20:05
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Szanowny, przyszły licencjacie/licencjatko
jak już ktoś podejmuje się takiego tematu, to ma świadomość, że będzie pisał o Kaszubach a nie o Marsjanach. Zwykle temat uzgadnia się z prowadzącym seminarium licencjackie i na ogół wypada mieć jakieś rudimentum czyli cokolwiek przynajmniej wiedzieć o Kaszubach. Pewnie, że linki jakieś są ale pisać pracę tylko z internetu.... Pewnie jestem démodé.
violap
wysłane dnia: 1.6.2012 11:03
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.5.2012
z:
Wiadomości: 5
Re: Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Szanowny/szanowna ...
Kaszubi to nie Marsjanie...
Ja o Kaszubach wiem bardzo dużo i dlatego właśnie podjęłam się tego tematu. Miałam też z nimi osobistą styczność. Ponadto bardzo dużo czytałam, a poza tym można też w tej chwili korzystać z literatury kaszubskiej w Bibliotece Cyfrowej i nie jest to démodé. Jednak mam ciągle niedosyt i stąd pojawił się mój temat na forum. Poza tym gdybyś uważnie przeczytał/przeczytała, to nie chodziło mi jedynie o linki, tylko przede wszystkim o materiał na podany przeze mnie temat. Ja akurat nie jestem osobą, która pisze jakiekolwiek prace (zaliczeniowe też) z internetu, jest on dla mnie jedynie narzędziem do pomocy. Myślę też, że zamiast w ten sposób odpowiadać na czyjąś prośbę, to lepiej nie odpowiadać wcale.
Dla mnie jesteś rzeczywiście démodé.
Kmicic
wysłane dnia: 1.6.2012 11:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Zapewniam Panią, że Pan Profesor na pewno nie jest démodé.
Pòzdrôwióm baro serdeczno :)
Kaszëbsczi Kmicic z Chòjniców


----------------
Tadeùsz

tgrabar
wysłane dnia: 1.6.2012 12:57
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Szanowna Pani,
skoro już wyartykułowała Pani ochotę do korzystania z biblioteki cyfrowej, to polecam: Pomorską Bibliotekę Cyfrową, Pomorsko-Kujawską Bibliotekę Cyfrową i Elbląską Bibliotekę Cyfrową. Tam radzę zajrzeć do opracowań przynajmniej dwóch autorów będących wybitnymi autorytetami w problematyce kaszubskiej. Są nimi Józef Borzyszkowski i Cezary Obracht-Prondziński. Bez wątpienia od nich trzeba zacząć wszelkie rozważania. Pozdrawiam
violap
wysłane dnia: 1.6.2012 17:03
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.5.2012
z:
Wiadomości: 5
Re: Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Szanowny Panie Profesorze (jak się dowiedziałam od poprzedniego użytkownika forum),
takiej odpowiedzi właśnie oczekiwałam pisząc swoją prośbę. Nie chciałam nikogo urazić, a tym bardziej iść "na skróty". Historia Kaszubów interesowała mnie zawsze, od ponad 30 lat. Na pewno nie zmieniłabym swojej odpowiedzi, bo dla mnie nie ma znaczenia to, kto jest osobą odpowiadającą. Jestem tu "nowa" i wszyscy są dla mnie anonimowi. Jeśli mogę o coś jeszcze zapytać, to proszę mi napisać, co sądzi Pan o Gerardzie i Aleksandrze Labuda? Ja uważam, że też są godni uwagi. Oczywiście obu polecanych przez Pana autorów znam, czytałam i nadal czytam. Zresztą Józef Borzyszkowski też pisze o Gerardzie Labudzie. A tak na marginesie, to ja już mam swoje lata i studiuję humanistykę, tak dla przeciwwagi dla mojej obecnej specjalizacji ściśle ekonomiczo-rachunkowej. Jest to nie lada wyzwanie, bo dawno, dawno temu moje prace to były tabele, wykresy etc.
Pozdrawiam serdecznie,
V.P.
tgrabar
wysłane dnia: 1.6.2012 18:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Aleksander Labuda, jeden z młodokaszubów, jest oczywiście cennym autorem. Problem polega na znacznym rozproszeniu jego artykułów po różnych czasopismach. Gerard Labuda, to przede wszystkim historyk Kaszubów, warto zajrzeć do jego "Historii Kaszubów". Natomiast działalność C. Obracht-Prondzińskiego jest dość ściśle związana z tematyką Pani pracy licencjackiej. Nie jestem, niestety, kaszubologiem. Mam tylko nadzieję, że dalej pomogą Pani prawdziwi specjaliści. Warto może też zapytać osobę, która jakoś patronuje Pani pracy. Powodzenia
violap
wysłane dnia: 1.6.2012 20:05
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.5.2012
z:
Wiadomości: 5
Re: Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Serdecznie dziękuję za odpowiedź i życzenie powodzenia. Dobrze Pan napisał, że jakoś patronuje... "mój" prof.-promotor też nie jest kaszubologiem, a materiałów szukałam sobie sama. Mimo wszystko nie jest źle i na pewno sobie poradzę, ponieważ ten temat mnie interesuje, a to jest najważniejsze. Mam napisane około 1/3 pracy, a artykuły G. Labudy są zamieszczane przede wszystkim w "Pomeranii", którą można czytać internetowo... i to jest duży plus.
Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie.
Pozdrawiam,
V.P.
violap
wysłane dnia: 1.6.2012 20:09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.5.2012
z:
Wiadomości: 5
Re: Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Do Kmicica.
Dziękuję za informację o tym do kogo pisałam... nie miałam pojęcia, choć to niczego nie zmienia. Lubię Kaszuby i Kaszubów, Waszą mowę, litery, muzykę etc. dlatego między innymi o tym chcę pisać.
Serdecznie pozdrawiam,
V.P.
Kmicic
wysłane dnia: 1.6.2012 20:37
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Praca lecencjacka na temat Kaszubów
Nie ma za co. To rzeczywiście niczego nie zmienia. Pòzdrôwióm Wastnã baro serdeczno :)
Kaszëbsczi Kmicic
z Chòjniców


----------------
Tadeùsz

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002