Forum
Losowe zdjęcie
Kòscérzëna. Rzëmskòkatolëcczi kòscół pw. Zmartwichwstaniégò Pana
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!!

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
wotoch
wysłane dnia: 17.11.2004 8:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!!
W sprzedaży jest już nowy dwumiesięcznik „Naji Goche” pod redakcją Zbigniewa Talewskiego. Po raz kolejny redaktor naczelny daje dowód swojego zdeterminowania w działalności na rzecz Kaszub. Mimo braku współpracy czy pomocy ze strony Zarządu Głównego ZKP i miejscowych władz ten człowiek ciągle dopina swego. Walczy o kaszubskość tych ziem. Jako wieloletni działacz ZKP już z nie jednego pieca jadł chleb ciągle musi walczyć. Panu Talewskiemu nie pomógł Prezes ZKP prof. Brunon Synak, tłumacząc się problemami własnymi( przyp. „Pomeranii”), nie dostrzegając problemów innych; nie pomogły władze województwa niby to kaszubsko-pomorskiego oraz w dużej mierze władze lokalne.
Tematyka „Najich Gochów” jest różnoraka ale przede wszystkim utrwala historię Kaszub. W tym wydanym niedawno numerze znajdują się m.in. materiały pióra:
- ks. Władysława Szulista o historii miejscowości i parafii Stężyca oraz o ks. Józefie Wryczy i nie tylko;
- prof. Edwarda Brezy z konferencji naukowej we Włościborzu na temat problematyki
kaszubskiej;
- Benedykta Reszki z Rumii na temat Kaszubów z Gochów na frontach I i II wojny światowej.
- Stefana Fikusa z Lęborka Wspomnienia z Września 1939 roku w tym o „Krwawej niedzieli w Bydgoszczy”
- Stanisława Janke z Wejherowa Trze pòwiôstczi-Opowiadanie drugie. To dało znak.
- Jerzego Dąbrowy ze Słupska pt. Zastawiony – odkupionmy oraz Korowód optymizmu.
- Iwony Joć z Kartuz Pozjazdowe refleksje... My Kaszubi oraz Czarownice na Kaszubach.
- Zbigniewa Studzińskiego z Wiela pt. Zapiski Mojego Ojca Franciszka. Wieś mojej młodości.
- prof. Józefa Borzyszkowskiego z Gdańska pt. Anna Łajming.
oraz specjalny dodatek ze zjazdu rodu Trzebiatowskich, który w tym roku odbył się w Ustce
i wiele, wiele, wiele innych ciekawych informacji dla każdego mieszkańca Kaszub pióra ludzi z wielu stron Kaszub.
Co najciekawsze Redaktor Naczelny opisuje swoją własną historię na podstawie „teczki” uzyskanej w IPN-ie, jak to koledzy Zrzeszeńcy donosili na niego do odpowiednich służb PZPR w latach 80-tych. Pan Talewski pisze m.in. tak w słowie Od Redaktora: „ (...) Może stąd też jest mi podwójnie przykro, że dotąd nikt z dzisiaj kontynuujących ciągłość tamtych ekip (dziś nadal sprawujących władzę) nie powiedział mi słowa „przepraszam” za określone wobec mnie szykany i pomówienia. Za czas, w którym pomimo określonych zagrożeń i przeciwności, nie rezygnowałem z działań na rzecz demokratycznej „normalności„ stosunków społecznych, za podejmowane wysiłki na rzecz demokratycznego oblicza i charakter polskiej lewicy. (...)”
Sam miałem przyjemność poznać Pana Zbigniewa Talewskiego w tym roku i podziwiam człowieka za to co robi. Jako jeden z bardzo niewielu ludzi utrwala prawdziwą historię ziem, które zamieszkujemy - historię nam mieszkańcom najbliższą. Dziwię się, że robi to z tak wielkim uporem wbrew wielu ludziom, którzy są mu mało przychylni wręcz zniechęcający. Uparcie walczy o kolejny numer wbrew wielu problemom finansowym. Wszyscy razem chyba oczekujemy na kolejny numer „Najich Gochów” i nie pozwolimy zniweczyć pracy społecznej wielu intelektualistów kaszubskich, piszących dla tego czasopisma
marek wotoch


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
 » Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!! wotoch 17.11.2004 8:53
     Re: Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!! Tobacznik 17.11.2004 11:39
     Re: Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!! brezap 17.11.2004 14:35
       Re: Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!! CzDark 17.11.2004 17:20
         Re: Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!! Korda 17.11.2004 21:22
           Re: Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!! sgeppert 17.11.2004 23:02
             Re: Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!! wotoch 18.11.2004 9:35
               Re: Najlepsze kaszubskie czasopismo!!!!!!!!!!!!!! miroslaus 20.11.2004 22:36
     Re: Najlepsze kaszubskie czasopismo! tczewianin 22.11.2004 10:38

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002