Forum
Losowe zdjęcie
Część artystyczna
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Dzień Jedności KAszubów

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
goch
wysłane dnia: 11.3.2009 15:46
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.8.2004
z: Czersk- Słupsk - Borowy Młyn
Wiadomości: 147
Re: Dzień Jedności KAszubów
Szanowni Państwo/Przyjaciele

Zapraszam wszystkich16 bm do Słupska na uroczystość poświęconą pamięci Gryfitów. Spotkanie to będzie naszym, tj. Fundacji Naji Gochë i jej Przyjaciół - skromnym wkładem w obchody Święta Jedności Kaszubów, stanowić będzie część bytowskich obchodów tego kaszubsko – pomorskiego Święta .
*
Zapraszam do udziału w tym święcie, którego myślą przewodnią jest:
Pamięć i tożsamość

*
Zarząd i Kapituła Fundacji na rzecz rozwoju społeczno – kulturalnego i promocji Ziemi Słupskiej Zaborów Borów i Gochów – Naji Gochë (opp) -
*
a także w imieniu Słupskich Duchownych:
ks. prałata Jana Giriatowicza proboszcza parafii Św. Jacka;
ks. Wojciecha Froehlicha wikariusza parafii Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego;
ks. Mariusza Synaka proboszcza parafii prawosławnej Św. Apostołów Piotra i Pawła;
ks. Bogusława Pipki - proboszcza parafii grecko katolickiej Św. Jana Chrzciciela
*
- uprzejmie zaprasza
16 marca 2009 r. na godz. 16,30 do Kościoła pw. Św. Jacka w Słupsku
na ekumeniczne spotkanie patriotyczno - modlitewne w intencji pomyślności mieszkańców oraz Włodarzy Słupska i Ziemi Słupskiej jak również ku pamięci panującego przez ponad 500 lat na Słupsko - Pomorskiej Ziemi, książęcego Rodu Gryfitów
w 325 rocznicę śmierci ostatniego z nich,
Ernesta Bogusława de Croy i Jego Matki, księżnej Anny Gryfitki
Spoczywających w tej słupskiej świątyni.
Podczas uroczystości udostępniona będzie książęca krypta grobowca.
Oprawę artystyczną uroczystości zapewni Zespół Muzyki Dawnej ze Szkoły Muzycznej w
Sławnie pod kierunkiem Bogumiła Płacheckiego oraz gra mistrza organowego Janusza
Dudzińskiego a okolicznościowe recytacje zaprezentują uczniowie oraz członkowie Bytowskiego Bractwa Rycerskiego oraz Klubu Studenckiego „Tatczëzna"
Akademii Pomorskiej.
Straż honorową przy krypcie książąt wystawią Bractwa Rycerskie Gryfitów - ze Słupska i Bytowa w asyście słupskich pocztów sztandarowych.
Słowo o Gryfitach Słupskich, wygłosi Zdzisław Machura prezes Stowarzyszenia
Przyjaciół MPŚ w Słupsku.
Jeszcze raz uprzejmie prosimy o zaszczycenie swoją obecnością niniejszej uroczystości.
Szczęść Boże!
Z wyrazami szacunku
Zbigniew Talewski
Prezes Fundacji „NG"

*
Pamięć i tożsamość

Po raz czwarty od 2006 r. - Fundacja „Naji Gochë” spełniając prośbę o pamięć i modły, wyrażoną w testamencie przez ostatniego słupskiego Gryfitę, księcia Ernesta Bogusława, zaprasza Słupszczan w rocznicę jego śmierci, do słupskiego kościoła św. Jacka na modlitwę i spotkanie z historią Pomorza.
16 marca br w 325 rocznicę Jego śmierci w kościele Św. Jacka, odbędzie się ekumeniczne spotkanie patriotyczno – modlitewne ku pamięci Gryfitów oraz w intencji pomyślności Mieszkańców i Włodarzy Ziemi Słupskiej. To okolicznościowe nabożeństwo poprowadzi ks. prałat Jan Giriatowicz, proboszcz tej świątyni- dusza przedsięwzięcia oraz proboszczowie słupskich parafii – prawosławnej ks. Mariusz Synak, ewangelickiej ks. Wojciech Froechlich i greko – katolickiej ks. Bogdan Pipka.
W uroczystości tej, co roku licznie uczestniczą Słupszczanie oraz przedstawiciele władz samorządowych Słupska i powiatu słupskiego, organizacji i instytucji kulturalnych w tym członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Uroczystość uświetniają poczty sztandarowe: miasta Słupska, miejscowego Oddziału ZKP oraz znaki i proporce, Drużyn Rycerskich – Bogusława V ze Słupska i Gryfitów z Bytowa.
W okolicznościowym programie artystycznym wstąpi Zespół Muzyki Dawnej z PSM w Sławnie, prowadzony przez Bogumiła Płacheckiego, oraz uczniowie szkół słupskich, na organach koncertować będzie Maestro - Janusz Dudziński.
W ubr podczas tego Spotkania Fundacja Naji Gochë wystąpiła z uzgodnioną z dyrekcją Muzeum Pomorza Środkowego i Towarzystwem Przyjaciół Muzeum inicjatywą budowy w Słupsku pomnika Bogusława X Wielkiego - Gryfity. W przedsięwzięciu tym udział zadeklarowały już niektóre słupskie przedsiębiorstwa, organizacje i instytucje. Jest już opracowana wstępna wizualizacja pomnika i miejsca jego postawienia. Zamierza się niniejszy pomnik po uzgodnieniach i zgodzie Samorządu Słupska i Prezydenta Miasta, wznieść i odsłonić w jedną z historycznych rocznic lokacji miasta tj. 700 – lecia, tj. w tą, która przypada w 2010 roku
Kościół Św. Jacka – miejsce naszych Spotkań poświęconych pamięci Gryfitów - jest jedną z pomorskich nekropolii tego rodu – sprawującego przez wiele set lat suwerenne rządy na terenie księstwa Zachodnio Pomorskiego w tym słupskiego.
Poza ks. Ernestem Bogusławem pochowana jest w kościele Św. Jacka jego matka, księżna Anna Gryfitka i inni członkowie tego rodu, w tym księżne, dla których zamek w Słupsku, po śmierci ich mężów był, jako tzw. Wdowi Dom - miejscem ich zamieszkania..
Niestety – dzisiaj nadal nie wszyscy Słupszczanie zdają sobie sprawy, że historia Ziemi Słupskiej i Słupska nie zaczęła się w 1945 roku. Nie upowszechnia się wszechstronnej wiedzy o bogatej historii naszego miasta,które od zarania swego powstania było słowiańskie, a później było jednym z filarów suwerennego państwa pomorskiego, które to zostało w 1647 roku, po bezdzietnej śmierci ostatniego z jego władców - Bogusława XIV poddane rozbiorowi, który dokonała Brandenburgia i Szwecja. Ten rozbiór spowodował, że ta kaszubsko – pomorska ziemia na wiele lat weszła nasamprzód w skład Brandenburgii, po czym państwa pruskiego a na końcu w skład Rzeszy Niemieckiej
To m.in. te nasze Spotkania ku pamięci Gryfitów mają zaświadczać o tym, że fala germanizacji, która przelała się przez Pomorze nie zdołała wyrwać z duszy tej słupsko – pomorskiej ziemi pamięci o tym skąd jej słowiańsko - kaszubsko – pomorski ród. To z tego okresu - niczym bohaterscy Stolemowie - Strażnicy Pamięci i świadectwo tamtego czasu, - przetrwały do dzisiaj m.in. w Słupsku, wzniesione za panowania Gryfitów liczne średniowieczne budowle, oraz zabytki kultury materialnej, które zgromadzono dzisiaj w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego, a także w pobliskim Bytowie i Darłowie.

No cóż Słupszczanom, dumny i historyczny Gryf ko nadal przede wszystkim kojarzy się tylko z nazwami klubów czy obiektów sportowych. Szkoda, że wizerunek herbu naszego miasta ( a także wielu innych pomorskich miast i gmin noszący ten historyczny kaszubsko – pomorski herb) z Gryfem, nie kojarzy się z jego chlubnym słowiańskim rodowodem i pochodzeniem oraz wielowiekową historią władców tej kaszubsko – pomorskiej ziemi. Nie utożsamia się z tym wszystkim, co powinno wzmacniać dzisiaj w nas poczucie dumy bycia Słupszczaninem, mieszkańcem tej od wieków słowiańskiej ziemi.
Czy komuś się nie podoba …to nie może nic zrobić na przekór prawdzie? Historia Ziemi Słupskiej i Słupska jest nie germańska a słowiańska - innej historii, będącej fundamentem naszej słupskiej współczesności nie mamy? To taka a nie inna, jest wyznacznikiem naszej dzisiejszej słupskiej tożsamości, jest naszą dumą i godną pamięcią. Boć my współcześni Słupszczanie nie jesteśmy potomkami - często nie z własnej woli – polskich, ukraińskich, niemieckich czy innej nacji kolonistami Pomorza – stąd nie musimy w tym względzie nadal działać w myśl zasady, że tu od 1945 roku budujemy na gruzach „germanizmu” polski Słupsk, że w nim muszą, przeto na tą miarę tej nowo narodowej sprawy, mieszkać w nim oderwani od korzeni tej słowiańsko – pomorskiej ziemi, nowo wykreowani Słupszczanie kosmopolici. Nic bardziej błędnego… Dla dzisiejszych Słupszczan bez względu skąd przybyli tu ich przodkowie… Słupsk jest naszą małą Ojczyzną (tak jak i ta duża – matka Polska) stanowi - jak w swej definicji narodu pisał Marice Barres - jedność tutejszej ziemi z tymi, co tu umarli („ziemia i umarli, to wspólne posiadanie starożytnego cmentarza i pragnienie zachowania go niepodzielnym”). Również w tym duchu musimy utrwalać świadomość, że „każde pokolenie (narodu) jest tylko piętrem dobudowanym do wznoszonego przez stulecia gmachu społeczeństwa” (Paul Bourget)
Zważywszy dzisiaj to wszystko - „my – tutejszy -naród” musimy na fundamentach regionalnej historii tej Ziemi być orędownikami jej prawdziwej historii a przez to jako jej „dzieci” – rodzimymi patriotami.
Bowiem to tu w tej słupskiej ziemi i w jej historii a nie gdzieś indziej w innej części Polski są korzenie naszej słupskiej tożsamość i pamięci, którą winniśmy z dumą pielęgnować i przekazać tym, co po nas…

*
Serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego
Zbigniew Talewski



----------------
„Nigde do zgube
Nie przyńdą Kaszube
Marsz, marsz za wrodziem!
Me trzymome z Bodziem..."
(H. Derdowski – Hymn
Kaszubski)
Pisownia m.in. za "Muzyka Kasz...

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Dzień Jedności KAszubów wotoch 5.3.2009 9:00
     Re: Dzień Jedności KAszubów Alicja 6.3.2009 0:05
       Re: Dzień Jedności KAszubów wotoch 6.3.2009 8:41
         Re: Dzień Jedności KAszubów Klara 9.3.2009 11:23
           Re: Dzień Jedności KAszubów Alicja 9.3.2009 18:18
           Re: Dzień Jedności KAszubów wilem 9.3.2009 23:52
             Re: Dzień Jedności KAszubów wotoch 10.3.2009 8:41
           Re: Dzień Jedności KAszubów dino888 10.3.2009 16:53
           » Re: Dzień Jedności KAszubów goch 11.3.2009 15:46
               Re: Dzień Jedności KAszubów Alicja 12.3.2009 0:52
                 Re: Dzień Jedności KAszubów wotoch 12.3.2009 10:23
                   Re: Dzień Jedności KAszubów goch 24.3.2009 0:06
                     Re: Dzień Jedności KAszubów sgeppert 24.3.2009 8:02
                       Re: Dzień Jedności KAszubów kaszeba 24.3.2009 8:28
                         Re: Dzień Jedności KAszubów Jark 24.3.2009 22:41
                           Re: Dzień Jedności KAszubów wotoch 30.3.2009 8:12
     Re: Dzień Jedności KAszubów czida 24.3.2009 19:34
     Re: Dzień Jedności KAszubów - w Toruniu m_narloch 9.4.2009 17:27
       Re: Dzień Jedności KAszubów - w Toruniu Alicja 10.4.2009 8:56

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002