Forum
Losowe zdjęcie
Kościerzyna Zachód słońca
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
kaszeba
wysłane dnia: 17.4.2009 17:21
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie
To, co napisał Krzysztof w części odnoszącej się do osób krytykujących (w kwestii ich zdolności organizacyjnych), jest zgodne z prawdą, dla mnie smutną prawdą (mam tu na myśli wyłącznie sprawę powołania organizacji a nie jakąkolwiek działalność organizacyjną). Piszę to bowiem jako jeden z krytyków Zrzeszenia ze stażem niemal dwudziestoletnim. Środowisko osób mniej lub bardziej niezadowolonych z działań ZKP (lub chcących inaczej działać) nie było w stanie – pomimo kilku prób – stworzyć jakieś trwałej organizacji. To prawda.

Z drugiej jednak strony należy stwierdzić, że osoby krytyczne wobec ZKP nie muszą wcale zakładać jakiejś organizacji, aby cokolwiek udowodnić. Oczywiście byłoby dla życia kaszubskiego dobrym wyjściem, gdyby było ich więcej, bo monopol z reguły nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dobrze byłoby jednak pamiętać, że w tym środowisku – jak go określono - „krytyków i krytykantów” zrodziło się parę ważnych inicjatyw. Więc generalna krytyka ZKP nie ma sensu, ale nie ma go też podobna krytyka wobec osób, które działają poza tą organizacją.

Krytyka jest ważna. Jeśli przystępuję się do niej w pozytywnych intencjach, to nie widzę w tym nic złego. Ja jakoś nie dostrzegam negatywnych intencji, przynajmniej na tym forum, w naszych programach radiowych czy telewizyjnych. W tej krytyce dostrzegam troskę o sprawy kaszubskie. Być może czasem kogoś ponosi nieco zapał, ale nie jest to sztuka dla sztuki. I nie jest tak, że wszystkie osoby wypowiadające się o ZKP krytycznie niczego nie dokonały na niwie kaszubskiej. Więc jeszcze raz proszę: nie generalizujmy! Rzadko się zgadzam na tym forum z Panem Michałem, ale tym razem przyznaję rację, gdy pisze (cytatu tego jednak nie odnoszę do konkretnej osoby):
„Bylibyśmy jednak wdzięczni, gdyby swoje krytyczne uwagi formułował pod konkretnymi adresami, a nie rozciągał na cała działalność organizacji”.

Jednak druga strona dyskusji też musi pamiętać o tej zasadzie!

Dobrze byłoby, abyśmy mogli współdziałać, nawet w bardzo z pozoru drobnych sprawach. Podaję jeden przykład. Już o tym pisałem w innym miejscu, że niepokoi mnie wyłączanie Trójmiasta z obszaru Kaszub. Wczoraj w Radio Gdańsk usłyszałem w wiadomościach o możliwym proteście mieszkańców Żukowa w związku z korkami. W tej wiadomości usłyszałem ponadto, że Żukowo jest ważnym węzłem komunikacyjnym, bo łączy Gdynię z Kaszubami. A już dzisiaj można o tym – w podobnym duchu - przeczytać na stronie:

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/news.php?id_news=32463

Natomiast w dzisiejszym „Dzienniku Bałtyckim” w dodatku „Tygodnik Kartuzy” są trzy zdjęcia, nad którymi jest tytuł „Wielkanoc na wesoło i zgodnie z tradycją”, a pod jednym ze zdjęć napisano „Na przystanku w Przodkowie czekali młodzi chłopcy z wodą”. Teraz tylko nie wiem, czy to zdjęcie miało się odnosić do „wesoło” czy „zgodnie z tradycją”. Takich przykładów można by wykazać wiele i chyba najwyższa pora, aby w tej kwestii coś zrobić.

Myślę, że moglibyśmy w tym miejscu podawać takie przypadki, a potem domagać się poprzez ZKP, które ma przecież większą siłę przebicia niż osoby niezrzeszone, interwencji w redakcjach. Może do takiej pisemnej interwencji należałoby dołączyć jeszcze parę książek z zakresu geografii, historii i językoznawstwa i sprawa byłaby załatwiona. A problem jest poważny. Aby przekonać się o jego skali wystarczy w wyszukiwarkę wrzucić zwrot „Z Gdańska na Kaszuby”. A to tylko Internet. To jeden przykład, ale pól do współpracy jest przecież wiele.

I jeszcze jedno. To, że ktoś nie był zrozumiany przez Kaszubów niczego nie dowodzi. Ileż to osób nie było zrozumianych w dziejach ruchu kaszubskiego, począwszy od Ceynowy. Może dzisiaj ktoś nie chce (nie może? boi się?) czegoś zrozumieć, ale jutro może być inaczej.

Dariusz Szymikowski


----------------
Dariusz Szymikowski

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie m_narloch 16.4.2009 15:19
     Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 16.4.2009 17:31
       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Alicja 16.4.2009 19:36
         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 16.4.2009 20:11
         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Korda 17.4.2009 12:42
           Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 17.4.2009 13:12
             Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Korda 17.4.2009 13:54
               Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 17.4.2009 14:18
                 Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 17.4.2009 15:00
                   Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 17.4.2009 16:35
                     Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie m_narloch 17.4.2009 16:51
                     » Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie kaszeba 17.4.2009 17:21
                       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie sgeppert 17.4.2009 17:38
                         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Alicja 17.4.2009 18:10
                           Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 18.4.2009 1:38
                             Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 18.4.2009 9:02
                               Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 18.4.2009 11:32
                                 Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 18.4.2009 14:05
                                   Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 18.4.2009 21:19
                                     Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Karolina 1.5.2009 18:31
                                       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie fopke 1.5.2009 19:31
                                         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 2.5.2009 13:48

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002