Forum
Losowe zdjęcie
VII Zjazd Kaszubów  1
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 17.4.2009 17:38
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie
Cytat:
Wydaje mi się, że nie trzeba tworzyć żadnej alternatywnej organizacji

Wydaje mi się, że dobrze by było stworzyć alternatywną organizację, gdyż nic tak nie rozwija rynku, jak zdrowa konkurencja. Jednak, chłodno oceniając, trzeba stwierdzić, że obecnie nie ma komu takiej organizacji stworzyć. Na obszarze pomorskiej działalności społeczno-kulturalnej, jedynie Zrzeszenie posiada sprawne (w miarę - dobrze Michał napisał o ślepcach i jednookim) struktury. Środowiska działające poza tymi strukturami, w szczególności opozycyjne wobec Zrzeszenia, i tak odwołują się do działalności tej organizacji (bądź jej braku). Własnych pomysłów, nie będących "świeceniem światłem odbitym Zrzeszenia", jest niewiele. Dobrym przykładem jest tu bytowski Dzień Jedności Kaszubów, którego pomysł powstał poza Zrzeszeniem, ale realizacja w ogromnym stopniu opiera się na tej organizacji: Marku, powiedz, czy bez zaangażowania Zrzeszenia miałbyś orkiestrę MW, mszę i tych wszystkich świętych, robiących sobie przy okazji własną kampanię? I jaki procent uczestników imprezy przyszedł tam "po linii" zrzeszeniowej?

Owszem, poza Zrzeszeniem powstało kilka fundamentalnych idei, o których wspomniałem przed chwilą w innym komentarzu, dlatego tylko hasłowo: język, pisownia, naród, 19 marca, do tego dodam jeszcze kod CSB. Dziś Zrzeszenie włączyło lub włącza je w swój główny nurt działalności - i czyż bez przejęcia tego przez Zrzeszenie, pomysły te zyskałyby trwały oddźwięk?

Osobiście daleko mi do identyfikowania się ze Zrzeszeniem, moje osobiste doświadczenia każą mi zachować dystans i ostrożność. Nie chcę jednak przez to przestać zauważać tego, co dobre, m. in. tego co obszernie zasygnalizowali Krzysztof i Michał. Jeśli gdzieś "na perdegónach" jedyną działającą strukturą jest oddział Zrzeszenie, to trudno dziwić się, że ludzie chcący robić "coś" idą właśnie tam - skoro alternatywne obszary działania są dla nich albo nieznane, albo niedostępne choćby z powodu odległości bądź mentalności (ile wspólnego języka znajdą ze sobą rolnik i inteligent?).

Narzekamy na kiepski poziom debaty nad sprawami społecznymi. Można jednak zapytać, w jakim stopniu wynika to z celowych zaniedbań liderów, a w jakim - ze zwyczajnego braku zainteresowania większości członków, którym uczestniczenie w takiej debacie nie jest potrzebne, bo wolą dostać gotowy zestaw poglądów od swoich autorytetów - księdza czy profesora "ze Gduńska". Dlatego krytykę trzeba formułować ostrożnie, bo może ona niekoniecznie wstrząsnąć ludźmi odpowiedzialnymi za zdefiniowane przez nas problemy, zamiast tego może obrazić tych, którzy z najlepszą wolą robią to, co wydaje im się słuszne.

Podzielam zdanie Macieja, że dyskusja jest potrzebna. Zaproponowałem pewną jej formułę - luźnych spotkań dyskusyjno - towarzyskich. Na razie spotkaliśmy się w Trójmieście, ale, jak okrzepniemy, chciałbym, żeby te spotkania organizować w różnych miejscach Pomorza, po to właśnie, żeby dać możliwość udziału w naszej dyskusji tym, którzy sami raczej by się nie wybrali do Trójmiasta. Zapraszam - następne spotkanie w pierwszej połowie maja!

===

W międzyczasie pojawiła się wypowiedź Darka Szymikowskiego, w wielu kwestiach zbieżna z moją. Wysyłam swój głos zapewniając, że pisałem go zupełnie niezależnie od Darka!


----------------
Stanisław Geppert

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie m_narloch 16.4.2009 15:19
     Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 16.4.2009 17:31
       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Alicja 16.4.2009 19:36
         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 16.4.2009 20:11
         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Korda 17.4.2009 12:42
           Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 17.4.2009 13:12
             Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Korda 17.4.2009 13:54
               Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 17.4.2009 14:18
                 Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 17.4.2009 15:00
                   Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 17.4.2009 16:35
                     Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie m_narloch 17.4.2009 16:51
                       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie kaszeba 17.4.2009 17:21
                     » Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie sgeppert 17.4.2009 17:38
                         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Alicja 17.4.2009 18:10
                           Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 18.4.2009 1:38
                             Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 18.4.2009 9:02
                               Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 18.4.2009 11:32
                                 Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 18.4.2009 14:05
                                   Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 18.4.2009 21:19
                                     Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Karolina 1.5.2009 18:31
                                       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie fopke 1.5.2009 19:31
                                         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 2.5.2009 13:48

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002