Forum
Losowe zdjęcie
Dary - obraz MB Sianowskiej na szkle Chmielno
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
Michal
wysłane dnia: 18.4.2009 11:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie
Panie Marku, czy Pan zauważył, że właśnie Pan przyznał, że swoja opinię na temat całego Zrzeszenia buduje Pan w oparciu o sprawę jednej imprezy, na dodatek, jak słusznie Staszek zauważa, która była wymyślona poza Zrzeszeniem, a w mojej opinie wręcz naprzeciw Zrzeszeniu, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Z tego co pamiętam (a byłem w 2004 roku pod tym Neptunem z pozostałymi kilkunastoma osobami), powstaniu idei ówczesnego Święta Kaszub towarzyszyła chęć rzucenia wyzwania istniejącej rzeczywistości (czy wręcz Zrzeszeniu w sensie organizatora i promotora różnych kaszubskich symboli). To miała być manifestacja, że bez żadnych prezesów, oddziałów i rad, Kaszubi mogą coś sami z siebie. Rzecz mi się bardzo podobała, do czasu, aż Święto Kaszub zamieniło się w jakiś Dzień Jedności Kaszubów (jeszcze nie przeżyłem takiej sytuacji, by osoba z zewnątrz usłyszawszy tą nazwę nie spytała się, a jacy Kaszubi tak się pokłócili, że potrzebują święta na zjednoczenie). I nagle stało się sztandarową imprezą nowej ekipy rządzącej Zrzeszeniem i jak dla mnie czar prysnął.

Dlatego Pańskie zarzuty są jak najbardziej słuszne, tylko… w najmniejszym stopniu nie uzasadniają Pańskich wcześniejszych opinii dotyczących całej organizacji. Z całym szacunkiem dla Dnia Jedności, tak w Miastku, jaki i na całych Kaszubach, z punktu widzenia Zrzeszenia cały czas jest to akcja drugorzędna, a z perspektywy większości oddziałów nawet trzeciorzędna. Imprez o podobnej skali organizacyjnej, choć pewnie o wiele mniej medialnych jest w Zrzeszeniu co roku kilkanaście. Nie mówię już o Zjazdach Kaszubów, ale daleko nie szukając, taki part gdański o wiele bardziej pręży muskuły gdy organizuje konkurs „Ludowych Talentów”, niźli koordynuje wiec z okazji budowy pomnika Świętopełka. Jak patrzę na plan pracy Zarządu Głównego z zapodanymi budżetami i partnerstwami, to Dzień Jedności Kaszubów, lokuje się gdzieś pod koniec pierwszej dziesiątki spraw „jednostkowych” które go absorbują w przeciągu roku.

Naprawdę jak uważa Pan, że jacyś ludzie, czy struktury Zrzeszenia zachowały się względem Pana, czy pańskich działań skandalicznie, to proszę to napiętnować i sprawę nam konkretnie przedstawić. W takim wypadku będę jak najbardziej skłonny wierzyć pańskim zarzutom. Ale z całym szacunkiem, co ja i mój oddział mamy wspólnego z miasteckim Dniem Jedności, by z tego powodu czytać o sobie takie rzeczy, jakie Pan wczoraj pisał?

Pozdrawiam
Michał

Ps. A propos dzielenia, to widzę, że Pan, taka jak wielu braci Kaszubów ignoruje bardzo istotny dla Zrzeszenia jako organizacji fakt. Symbolem Zrzeszenia nie jest czarno-żółta fama. Sam z takową jak i kaszubskim gryfem wielokrotnie biegałem i cieszę się, gdy z okazji różnych kaszubskich spraw flagi te, ZKP pokazuje światu, ale czuje się do głębi dotknięty, gdy ktoś zaczyna twierdzić, że to jakiś symbol całej organizacji.

Nie! Bo to nie jest tylko organizacja kaszubska i naszym symbolem jest zrzeszeniowy gryf i sztandar z hasłem: "Zrzeszonych nic nie złamie". Czarno-żółte barwy natomiast maja taki sam status jak barwy biało-czerwone, czy nasz krwisty kociewski gryf: są symbolami do których przywiązane są różne grupy członków naszej organizacji. Wystarczy sobie popatrzeć na ich obecność na sztandarach poszczególnych oddziałów.
Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie m_narloch 16.4.2009 15:19
     Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 16.4.2009 17:31
       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Alicja 16.4.2009 19:36
         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 16.4.2009 20:11
         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Korda 17.4.2009 12:42
           Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 17.4.2009 13:12
             Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Korda 17.4.2009 13:54
               Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 17.4.2009 14:18
                 Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 17.4.2009 15:00
                   Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 17.4.2009 16:35
                     Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie m_narloch 17.4.2009 16:51
                       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie kaszeba 17.4.2009 17:21
                       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie sgeppert 17.4.2009 17:38
                         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Alicja 17.4.2009 18:10
                           Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 18.4.2009 1:38
                             Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 18.4.2009 9:02
                             » Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 18.4.2009 11:32
                                 Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie wotoch 18.4.2009 14:05
                                   Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 18.4.2009 21:19
                                     Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Karolina 1.5.2009 18:31
                                       Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie fopke 1.5.2009 19:31
                                         Re: ZK-P , kaszubscy intelektualiści a sprawy kaszubskie Michal 2.5.2009 13:48

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002