Forum
Losowe zdjęcie
Przemarsz 21
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
Tites
wysłane dnia: 29.4.2011 4:12
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Mój wstępny plan Zjazdu w Lęborku.
Wszystko rozpocznie się w Sanktuarium Diecezjalnym św. Jakuba - u schyłku ul. Franciszkańskiej i Derdowskiego (z przypomnieniem jedynego słusznego hasła: "Nie ma Kaszub bez Bułgarii...") - uroczystą mszą świętą (w końcu to Dni Jakuba wypadają). Lecz nie martwcie się! Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz ulicami miasta, ponieważ miejsce zebrania jest w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła trzeba obrać nieco okrężną trasę, myślę, że przemarsz odbędzie się takimi ulicami: ul. Armii Krajowej, Aleją Wolności oraz ul. Staromiejską ku celowi. Bracia Kaszubi wyznania Ewangelickiego po uroczystej mszy w swym kościele, w dawnym parku 20-lecia PRL (dziś Parku Michalskiego), przy ul. 1 Armii WP, udadzą się wymienioną ulicą w kierunku Alei Niepodległości, a następnie ku celowi wspomnianą już ul. Staromiejską. Dla wyznawców kościoła zielonoświątkowców również odbędzie się uroczysta msza, w zborze "Ziarno Nadziei" przy ul. Waryńskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Lęborskiego Muzeum [które polecam odwiedzić, o ile nie będzie przepełnione ludźmi, a sami posiadamy jakąś wiedzę na temat pokazywanych eksponatów (niestety nikt nas nie oprowadza mimo, że za to płacimy...) - uwaga tylko na wystawę dotyczącą kaszubskich gwizduchów! (sic! choć pod taką nazwą tam występują popularne Gwiżdże, Gwiôzdczi)] oraz samego miejsca spotkania - już odkrywam tajemnicę - lęborskiego Placu Pokoju. Niestety braciom i siostrom Kaszubom wyznania Jehowy (?) nie jestem w stanie pomóc z określeniem trasy przemarszu, jednak zapewniam, iż w Lęborku Salę Królestwa Świadków Jehowy znajdą. Braciom starszym w wierze, Kaszubom z Izraela i zamożniejszym wujkom Samom ze Sztejtów, niestety nie pomogę w żaden sposób, od 1938 nie udało się jeszcze odbudować wspaniałej synagogi.
A co w programie na samym Placu Pokoju? Spokój. Wystąpią: 'Ziemia Lęborska' - orkiestra, a także zespół, poza tym zespół Levino i zespół Pieśni i Tańca 'Kaszëbë' (możliwe, że pomyliłem nazwę, bo pewien nie jestem, lecz popularnie nazywani 'Kaszubi" znani z występu w Familiadzie, jako reprezentacja Kaszub) ze swym ogólnoeuropejskim programem tanecznym. Następnie zaprzyjaźnione zespoły z Mezoszilas (Węgry) i innych miast partnerskich (Dni Kultury Europejskiej). A wieczorem gwiazda - zespół zaprzyjaźniony z naszymi reprezentantami w 'Bitwie na Głosy', a jakże! sam zespół Golec u'Orkiestra z Milówki!
Atrakcjami za pewne będą lęborskie 'Pizze Nipkowa' oraz możliwość udania się do 'Kupca' na rogu ulicy Zwycięstwa i Alei Niepodległości, gdzie można spotkać lęborskich Kaszubów. W razie lipcowych upałów - polecam spacer do Parku Chrobrego. Ewentualnie w stronę ul. Kaszubskiej (bo i taka w Lęborku jest!) [choć po drodze sporo wyrzeczeń... ale może warto dla skrawka ul. Ceynowy i Kartuskiej, które z ul. Kaszubskiej odbijają! a także Majkowskiego i Abrahama, będącymi swego rodzaju przedłużeniami Kartuskiej...].
Przybywającym Transcassubią polecam ul. Dworcową, Warszawską, Grunwaldzką, Zwycięstwa i następnie Rondem Solidarności (jeszcze nie Kaczyńskiego, ale uwaga! wszystko możliwe! Aleję Jana Pawła II już w Lęborku mają!) i placem Sybiraków w kierunku Placu Pokoju. Atrakcji nie zabraknie! Po cichu wspomnę tylko, że od jakiegoś czasu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu na terenie większych imprez... W Lęborku dosyć mocno przestrzegany.

Być może, i mam nadzieję, że tak jest!, to tylko opis przepełniony ironią... i w rzeczywistości mało z niego się spełni... i zagrają wyczekiwani przeze mnie Damrockersi, Bubliczki czy Damroka Kwidzińska ze swoim nowym programem! :) Wszystko przed nami, a co będzie, czas pokaże. Warto jednak się wybrać, aby pokazać, że 'Każdy może być - kim chce być i gdzie chce być!', a przede wszystkim by spotkać znajome twarze...


Pocieszę Jarku Cię tym, że Lębork znam od kilku lat doskonale... zarówno od strony artystycznej, administracyjnej i miejsca własnej pracy... z lęborską orkiestrą zjeździłem pół Europy, a z władzami niejeden obiad przyszło mi jeść przy tych okazjach ;) , wspólne pochodzenie nazw lęborskiego Levina i mojego Lewinka też o czymś świadczy, a do tego jeszcze konkurs wiedzy o Paulu Nipkowie - Kaszubie, który stworzył TV! ;) . Jednak do rzeczy - Kaszubi z Lęborka i okolic (a znam takich nieco!) od pokoleń wmówić sobie nie dali, że to Niemcy, że to Polacy. Nigdzie, jak w tej okolicy, nie spotkałem tak separatystycznie nastawionych Kaszubów, będących zwykłymi, szarymi ludźmi, a mających potrzebę posiadania własnego państwa... Jak to często mówią - Państwa Kaszubsko-Pomorskiego (od Gdańska po Słupsk, od Władysławowa po Chojnice, czy Bydgoszcz...). A ludzie ci nigdy nie słyszeli o takich rzeczach, jak Książę Świętopełk, Białogarda (choć tak blisko!), czy bliższe nam Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Nigdy nie słyszeli o możliwości postawienia kaszubsko-języcznych tablic z nazwami miejscowości i ulic. O tym, że mamy język kaszubski, a w Spisie można zadeklarować się jako Kaszub z narodowości. Tylko niektórzy posyłają swe dzieci na naukę języka kaszubskiego w szkole - od września ma to się mocno rozwinąć w gminie Nowa Wieś Lęborska oraz w samym Lęborku, a to dzięki zasługom takich ludzi jak Z. Byczkowski... Jedyne, co udało mi się wśród nich doszukać, to znajomość felietonów Gùcowégò Macka. Prawda taka, że tylko polityków dotyka potrzeba podkreślania idei ks. Sychty, nie tylko w Lęborsku, ale na całych Kaszubach, a przede wszystkim tych w Warszawce.
Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? bcirocka 27.4.2011 22:20
     Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Jark 28.4.2011 1:26
     » Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Tites 29.4.2011 4:12
         Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? kaszeba 29.4.2011 11:02
           Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? SaszaR1a1a1 29.4.2011 14:20
             Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Kmicic 29.4.2011 16:32
           Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Tites 30.4.2011 14:35
             Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? tgrabar 30.4.2011 17:44
     Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? tczewianin 28.4.2011 1:47
       Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Jark 28.4.2011 8:24
         Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? bcirocka 28.4.2011 8:47
           Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Michal 28.4.2011 13:23
             Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? bcirocka 28.4.2011 15:24
               Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Jark 28.4.2011 15:46
     Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Kmicic 28.4.2011 17:16
       Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Michal 29.4.2011 14:16
         Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? bcirocka 29.4.2011 17:43
           Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? jozef 29.4.2011 20:57
             Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Romk 29.4.2011 21:22
           Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? tczewianin 1.5.2011 1:57
             Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? bcirocka 1.5.2011 8:15
               Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Michal 1.5.2011 16:06
                 Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? bcirocka 1.5.2011 17:37
                   Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Tites 1.5.2011 18:12
                     Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? kaszeba 1.5.2011 19:45
                   Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Michal 2.5.2011 19:21
                     Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? jozef 2.5.2011 22:38
               Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? tczewianin 7.5.2011 6:57
                 Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? jozef 7.5.2011 10:54
                   Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? tczewianin 7.5.2011 22:50
             Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? sgeppert 7.5.2011 20:38
               Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? tczewianin 7.5.2011 22:53
               Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? bcirocka 8.5.2011 12:08
                 Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Tites 10.5.2011 21:56
                   Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Tites 14.5.2011 19:45
                     Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? kaszeba 14.5.2011 22:21
                       Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Tites 15.5.2011 2:40
                         Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? kaszeba 15.5.2011 9:58
                           Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Tites 15.5.2011 17:35
                             Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? kaszeba 17.5.2011 8:49
     Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Stojgniew 19.5.2011 14:38
       Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? bcirocka 19.5.2011 17:06
         Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Stojgniew 19.5.2011 18:34
           Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Jark 19.5.2011 22:16
             Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Stojgniew 20.5.2011 0:22
             Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? Stojgniew 20.5.2011 1:01
               Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? kaszeba 11.6.2011 9:15
           Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola? bcirocka 19.5.2011 22:20

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002